Chcą konsultacji w sprawie Orła. "Walczymy o to, żeby tor przywrócić"

Warszawa

MJNKonferencja na temat stadionu Orła

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze chce, aby odbyły się ogólnowarszawskie konsultacje dotyczące zagospodarowania stadionu Orła na Pradze Południe. Zapowiedzieli złożenie wniosku w tej sprawie do prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

We wtorek podczas konferencji prasowej Stefan Gardawski ze stowarzyszenia poinformował, że zebrało ono ponad tysiąc podpisów w sprawie konsultacji społecznych.

Przedstawiciele MJN (komitet bierze udział w wyborach samorządowych) chcą, aby została wypracowana koncepcja przyszłości stadionu Orła. - Jest to miejsce, które od początku zostało zbudowane pod sport i rekreację. Uważamy, że ta funkcja powinna zostać utrzymana - mówił.

Cel: przywrócić tor

Gardawski podkreślił, że tor kolarski, który się tu znajduje, powinien dalej funkcjonować. Obiekt ten powstał w latach 70; rozgrywały się na nim m.in. mistrzostwa Polski oraz mistrzostwa Europy juniorów. - Walczymy o to, żeby tor przywrócić. Uważamy, że jest on zdecydowanie potrzebny - powiedział.

Justyna Kościńska z MJN powiedziała, że konsultacje społeczne powinny składać się z dwóch części: rozmów z mieszkańcami i konsultacji społecznych przez internet, a także warsztatów m.in. z socjologami, urbanistami i środowiskami sportowymi na zasadzie dyskusji eksperckiej. "Proponujemy też włącznie do konsultacji instytucji, które działają w okolicy - Centrum Promocji i Kultury, orkiestry Sinfonia Varsovia i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej" - wyliczała działaczka MJN.

Jej zdaniem teren ten może pełnić wiele funkcji - oprócz sportowych także rekreacyjne. mógłby być miejscem wypoczynku dla mieszkańców.

Mateusz Kwiatek z grupy rowerowej Tour de Varsovie uważa, że odtwarzając tor kolarski, miasto mogłoby być unikatowe w Europie.

ZOBACZ TEŻ KONFERENCJĘ MJN O SŁUPKACH:

Sabina Jasińska o słupkachTVN24
wideo 2/2

PAP/ran/PM