Były wiceprezydent chce wykupić lokal. Status mieszkania zmienił się w trzy dni?

Sprawa wykupu lokalu przy KopernikaSenat, MJN

W ciągu kilku dni status lokalu przy ul. Kopernika mógł zmienić się na korzyść przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, który chce go przyłączyć do swojego mieszkania. Tak wynika z pism, które opublikowali członkowie organizacji Miasto Jest Nasze. Urzędnicy zapewniają, że doszło do pomyłki.

W ciągu kilku dni status lokalu przy ul. Kopernika mógł zmienić się na korzyść przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, który chce go przyłączyć do swojego mieszkania. Tak wynika z pism, które opublikowali członkowie organizacji Miasto Jest Nasze. Urzędnicy zapewniają, że doszło do pomyłki. O sprawie wykupu lokalu pisaliśmy w marcu. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i były wiceprezydent Warszawy Andrzej Jakubiak chce kupić miejski lokal przy ulicy Kopernika i przyłączyć go do swojego mieszkania.

Sprawa wzbudziła wątpliwości radnych Śródmieścia, chodziło szczególnie o wycenę. Wyłoniony w drodze przetargu biegły wycenił 25-metrowe mieszkanie na 97 000 złotych. To oznaczało, że metr kwadratowy lokalu kosztowałby około 3900 zł. Wraz z udziałem w gruncie (około 46 000 zł) cena byłaby wyższa - 144 000 za całą nieruchomość i około 5800 zł za metr kwadratowy.

CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE.

Dwa pisma, różna treść

Radni z komisji rewizyjnej dzielnicy zwracają uwagę, że ważny jest również status mieszkania. Urzędnicy uznali, że nie jest to lokal samodzielny. - Tych samodzielnych miasto nie sprzedaje, tylko kieruje tam osoby czekające w ogromnych kolejkach po mieszkania komunalne - mówi „Gazecie Stołecznej” Jan Śpiewak, śródmiejski radny z komitetu Miasto Jest Nasze. - Z kolei pomieszczenia uznane za niesamodzielne ich sąsiad może kupić z wolnej ręki, bez przetargu, według wyceny biegłego – dodaje. I tutaj pojawił się pewien problem. Jak poinformowało MJN na popularnym portalu społecznościowym, Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, który zarządza lokalami w dzielnicy, przedstawił dwa pisma, których treść jest sprzeczna. Z datowanego na 28 marca wynika, że lokal „może zostać zagospodarowany jako odrębna nieruchomość”. Z kolei w piśmie z pieczątką z 1 kwietnia tego roku czytamy, że lokal „nie może zostać zagospodarowany jako odrębna nieruchomość”. Dalej padają powody: brak w przedpokoju wentylacji grawitacyjnej i fakt, że od sąsiedniego oddziela go „nietrwała przegroda ścienna”, więc mogą zostać połączone.

"Błąd w piśmie"

Skąd ta zmiana? Z tym pytaniem skierowaliśmy się do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.

- Pracownik ZGN popełnił błąd w piśmie wewnętrznym z 28 marca nie opisując precyzyjnie sytuacji. Lokal nie może zostać zagospodarowany jako samodzielny, ponieważ stoją na przeszkodzie dwie kwestie opisane w piśmie z 1 kwietnia – tłumaczy Bartosz Skorupa z ZGN Śródmieście. - Lokal mógłby zostać zagospodarowany jako odrębny, gdyby te dwa czynniki zostały wyeliminowane. To jest teoretycznie możliwe, ale ekonomicznie całkowicie nieuzasadanione. Koszt takiej przebudowy byłby nieproporcjonalny do wartości lokalu – dodaje. Podkreśla również, że już w piśmie z 17 stycznia 2014 r. kierowanym do Wydziału Zasobów Lokalowych dla Dzielnicy Śródmieście ZGN informował, że lokal nie spełnia kryteriów by być uznanym za samodzielny. - Nie możemy więc mówić o zmianie decyzji pomiędzy 28 marca, a 1 kwietnia – przekonuje Skorupa.

Skarga na radnych

Z kolei w rozmowie z „Gazetą Stołeczną” dyrektor ZGN Małgorzata Mazur powiedziała, że trudno będzie wyjaśnić wątpliwości z samym urzędnikiem podpisanym pod sprzecznymi pismami, bo jest na emeryturze i sprawy nie pamięta. Jak informuje dziennik, Andrzej Jakubiak płaci już czynsz za kawalerkę, ale wciąż jej nie wykupił. Napisał też skargę na śródmiejskich samorządowców do przewodniczącego rady dzielnicy. "(...) W konsekwencji muszę nadal ponosić pełne koszty związane z lokalem, z którego w najmniejszym stopniu z uwagi na jego stan techniczny nie korzystam". Jakubiak informuje również, że skieruje sprawę do Najwyższej Izby Kontroli, by ta zbadała działania radnych.

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: Senat, MJN

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP