Avengersi transformacji knują w lunaparku Jacksona

Koncert Smolik i goście
Koncert Smolik i goście
mat. organizatora
Koncert Smolik i gościemat. organizatora

Koncert Andrzeja Smolika i jego gości, musical "Herosi Transformacji. Ostateczne starcie", wystawa fotografii, warsztaty dla dzieci, wreszcie wielkie śniadanie dla warszawiaków. Tegoroczne obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca pod hasłem "30 lat minęło. Świętujemy wolność" potrwają kilka dni i rozpoczną się już w sobotę.

- To najważniejsza data nowożytnej historii Polski. Musimy o tym opowiadać, od tego sukcesu zmieniła się historia całego naszego bloku - stwierdziła podczas konferencji zapowiadającej wydarzenie Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Tegoroczne obchody wyborów 1989 roku zostały przygotowane z dużym rozmachem. Będą rozwinięciem imprezy Wyłącz System, którą organizował od lat Dom Spotkań z Historią, a której formuła zdawała się ostatnio wyczerpywać. - 30 lat po tym dniu zaczynamy obchodzić ten czas jak należy: radośnie, z muzyką, jedzeniem, dyskusją. Na każdym poziomie nasze życie się zmieniło, ważne, abyśmy uświadomili sobie, że to samo nie przyszło - mówiła Malinowska-Grupińska.

Niewidoczne bohaterki

Radosne świętowanie rozpocznie się już 1 czerwca na placu Defilad. W plenerowym studiu "Pajdokracji TV" dzieci wcielą się w role dziennikarek, realizatorów czy prezenterów i będą szukać odpowiedzi na pytania o rolę mediów we współczesnych świecie. - Ważna jest świadomość, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Mamy obowiązek mówić w kontekście radosnym, ale także edukacyjnym - tłumaczyła Aldona Machnowska-Góra, odpowiadająca w ratuszu za kulturę.

Później odbędą się także: premiera książki Bohdana Butenki "Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność" oraz debata "Wolność w kulturze" z udziałem m.in. Agnieszki Holland i Katarzyny Kozyry. Dzień później zaplanowano drugą debatę o kobiecej perspektywie czasu transformacji. Zaproszono na nią m.in. Ludwikę Wujec, Janinę Jankowską, Joannę Szczepkowską, prof. Małgorzatę Fuszarę. - W obradach Okrągłego Stołu wzięły udział 32 kobiety, o czym się nie mówi - zauważyła Beata Chmiel, która poprowadzi obie dyskusje. I przypomniała nieżyjącą już prof. Janinę Zakrzewską. - Była szefową ekspertów Komitetu Obywatelskiego, stoi u podstaw naszego myślenia o debatach - dodała Chmiel.

"Herosi transformacji. Ostateczne starcie"mat. organizatora

Musical z Balcerowiczem

Z okazji rocznicy zobaczymy też kolejny odcinek muzycznego kabaretu Pożar w Burdelu - "Herosi transformacji" (2, 4, 5 czerwca). Jak tłumaczył reżyser Michał Walczak, założeniem spektaklu było pokazanie przemian polityczno-społecznych z perspektywy popkultury, czego dotychczas nikt nie próbował. - Była ogromna pokusa, żeby umuzycznić opowieść o transformacji, dlatego ten odcinek przyjmie najbardziej muzyczny charakter - tłumaczył Walczak. Fabuła zasadza się na "drugim planie Balcerowicza", według którego napędem gospodarczym mają być popkultura i rozrywka, a konkretniej: "komiksy, gry komputerowe i musicale, którymi młody Leszek Balcerowicz zachwycił się podczas podróży do Nowego Jorku w latach 70.".

"Avengersi transformacji" swoją wizję rysują w opuszczonym Parku Rozrywki Narodowej wybudowanym przez Michaela Jacksona. Na scenie Małej Warszawy nie zabraknie Danuty i Lecha Wałęsów, Joanny Szczepkowskiej, Shazzy czy twórców spółki Art-B, a w postać Andy’ego Warhola wcieli się wokalista Ralph Kaminski.

Wolnościowa jajecznicza

3 czerwca na placu Defilad "Śniadanie Wolności" przygotuje dziennikarka Katarzyna Bosacka. Inspiracją było menu obrad Okrągłego Stołu. - Te 717 osób musiało coś jeść - zwróciła uwagę Bosacka. - W kuluarach Pałacu Namiestnikowskiego jedzono bogate obiady: zupa, drugie danie, kompot i deser. Obiad kończący obrady wyglądał tak: galaretka drobiowa, zupa pomidorowa z ryżem, eskalop - ale ponieważ wołowina była tylko "od baby", trudno dostępna - więc był wieprzowy, na deser pączek - opowiadała.

Śniadanie będzie jednak prostsze. - Jajecznica z 1989 jajek. Będą też desery tamtego czasu: kogel-mogel i blok czekoladowy - zapowiedziała. Na stole znajdzie się też upieczony na tę okazję 30-kilogramowy chleb.

Smolik i jego goście

Kulminacją, choć nie ostatnim akordem, obchodów rocznicy będzie koncert "Wybraliśmy wolność" na placu Defilad. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Andrzej Smolik, który specjalnie na tę okazję stworzył nowy zespół i zaprosił wokalistów i wokalistki: Melę Koteluk, Tomka Lipińskiego, Katarzynę Nosowską, Skubasa, Muńka Staszczyka, Justynę Święs, Vienia, Darię Zawiołow i innych.

- Jestem dumny, że mogę to zrobić. Mam szansę spotkać się z idolami z młodości oraz młodymi artystami, których szanuję. To jest wspaniałe, że w naszym zespole najmłodszy muzyk jest ponad dwa razy młodszy od basisty (Olafa Deriglasoffa - red.), który pamięta tamte czasy. To będzie multipokoleniowe i eklektyczne wydarzenie. W programie znalazło się kilkanaście piosenek z różnych okresów, ważnych ze względu na treść i sprawiających nam przyjemność, jeśli chodzi o muzykę - opowiadał Smolik.

Także 4 czerwca w samo południe w alei głównej Ogrodu Saskiego warszawianki i warszawiacy spotkają się, by wspólnie odśpiewać hymn Polski.

Fotografie czasu przełomu

Na koniec - 7 czerwca - odbędzie się wernisaż plenerowej wystawy Przełom w kadrze 1989 (na skwerze obok DSH). - Znajdzie się na niej 60 fotografii 20 autorów, tych bardzo znanych jak Krzysztof Miller, ale także takich, o których nie słyszeliśmy, a ich zdjęć nie widzieliśmy. Wszystkie są wspaniałe i niezwykłe – zapraszała Anna Brzezińska, jedna z kuratorek wystawy.

Wstęp na większość wydarzeń (poza musicalem) jest darmowy.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP