Gronkiewicz-Waltz o komisji weryfikacyjnej: to "Bierut dwa"

Prezydent Warszawy o komisji PiS
Prezydent Warszawy o komisji PiS
TVN24
Prezydent Warszawy o komisji PiSTVN24

Prezydent Warszawy oceniła w piątek, że celem powołania komisji weryfikacyjnej są "igrzyska". Wyraziła nadzieję, że komisja będzie zajmować się także zwrotami nieruchomości za czasów jej poprzedników, m.in. Lecha Kaczyńskiego.

W piątek Sejm rozpoczął prace nad dwoma projektami ustaw dotyczącymi kwestii reprywatyzacji: nad projektem PO o uregulowaniu praw do nieruchomości na terenie Warszawy oraz nad rządowym projektem o komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w stolicy.

- Komisja weryfikacyjna to igrzyska, a ja oczekuję rozwiązania sprawy "do przodu", tzn. uchylenia wreszcie dekretu Bieruta, bo komisja weryfikacyjna to jest "Bierut dwa", tylko w innym wydaniu. Powinna się nazywać "komisja o igrzyskach" - powiedziała w piątek dziennikarzom prezydent stolicy. Według niej, gdyby była szczera wola rozwiązania problemu reprywatyzacji, to powstałaby kompleksowa ustawa rozwiązująca ten problem.

"Komisja sprzeczna z konstytucją"

Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę, że z opinii prawnej wynika, iż komisja weryfikacyjna jest w co najmniej "kilkunastu przypadkach" sprzeczna z konstytucją.

Wyraziła jednocześnie nadzieję, że komisja weryfikacyjna będzie sprawdzać także decyzje reprywatyzacyjne wydawane za czasów jej poprzedników, Lecha Kaczyńskiego (prezydenta w latach 2002-05) i Kazimierza Marcinkiewicza (komisarza stolicy w 2006 r.). - Wtedy, kiedy PiS był u władzy, to były pełne cztery lata - zauważyła.

Pytana, czy stawi się przed komisją w razie wezwania, zapowiedziała, że stawała przed komisją śledczą ds. PZU ponieważ była ona konstytucyjna. Cztery godziny mnie odpytywano, ja się komisji nie boję. Natomiast musi być poszanowana konstytucja - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

Posłowie debatują nad komisją

W piątek w Sejmie rozpoczyna się pierwsze czytanie projektu dotyczącego komisji weryfikacyjnej. Jej autorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Rząd przyjął projekt pod koniec listopada.

Zgodnie z pomysłem resortu, komisja ma być "organem administracji publicznej stojącym na straży interesu publicznego".

"Chodzi o przywrócenie ochrony interesu społecznego i prywatnego przez usunięcie rażących naruszeń prawa. Jest to odpowiedź na oczekiwanie społeczne, że państwo zdecydowanie zareaguje na patologię, jaka narastała przez lata przy reprywatyzacji warszawskiej" - podawało Centrum Informacyjne Rządu.

Na wstępnym etapie komisja ma działać podobnie do prokuratury. Po przeprowadzeniu czynności sprawdzających będzie wydawała postanowienie o wszczęciu postępowania rozpoznawczego w przypadku uprawdopodobnienia, że dana decyzja reprywatyzacyjna została wydana z naruszeniem prawa. Później będzie prowadzić jawną, co do zasady, rozprawę. Ze względu na bezpieczeństwo państwa, ochronę informacji niejawnych lub "zagrożenie spokoju i porządku publicznego rozprawę komisja może utajnić.CZYTAJ WIĘCEJ O ZASADACH DZIAŁANIA KOMISJI

Nowoczesna i PSL przeciw

Klub Nowoczesna opowiedział się za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. Zdaniem tego ugrupowania, komisja będzie niekonstytucyjna.

- Nie można dzisiaj dzikiej reprywatyzacji wyjaśniać dziką komisją - powiedział poseł Paweł Pudłowski.

Wskazywał również m.in. na tryb działania komisji, którego nie zna konstytucja. "Sytuacja taka powoduje naruszenie jej w szczególności przez niezgodność z art. 10. - to jest trójpodziału władzy - powiedział poseł Nowoczesnej.

Jak dodał, projekt zakłada, że komisja może zawiesić każde postępowanie sądowe, w tym postępowanie przed Sądem Najwyższym. - To już kuriozum - ocenił Pudłowski.

Krytycznie o pomyśle PiS opowiedzieli się także politycy PSL. - Komisja weryfikacyjna to tak naprawdę przyznanie się do bezsilności i atrapa - ocenił Piotr Zgorzelski (PSL). Po czym złożył w imieniu swojego klubu wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu.

Zgorzelski wyraził zaniepokojenie zbyt dużymi - jego zdaniem - kompetencjami, jakie ustawa przyznaje komisji.

Przekonywał, że takie działania nie są potrzebne. - Panie ministrze, uważamy, ze w obecnej sytuacji potrzebne są tylko dwie rzeczy: jedna to ustawa reprywatyzacyjna, a druga to powołanie kompetentnych prokuratorów. Ustawę reprywatyzacyjną klub PiS może przyjąć w ciągu jednej nocy - przekonywał, zwracając się do prezentującego projekt wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego.

Wniosek opozycji o odrzucenie projektu będzie głosowany na następnym posiedzeniu Sejmu, w połowie grudnia.

PAP/kw/pm

Pozostałe wiadomości

Sygnalizacja świetlna, która przed świętami wywołała potężne korki przy Galerii Młociny, została uruchomiona. Na razie radzi sobie względnie dobrze. Po południu korków nie było, wieczorem pojawiły się niewielkie. Na ocenę końcową sygnalizacja musi poczekać do końce ferii. Wtedy ruch wróci do normy.

Sygnalizacja koszmar działa, nie paraliżuje okolicy. Sukces?

Sygnalizacja koszmar działa, nie paraliżuje okolicy. Sukces?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Liczba zwierząt ginących na drodze wojewódzkiej numer 579 znowu przekroczyła 60. Jako główną przyczynę Kampinoski Park Narodowy, który droga przecina, wskazuje nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości przez kierowców.

Kampinoski Park Narodowy alarmuje: zwierzęta nadal giną na "gilotynie"

Kampinoski Park Narodowy alarmuje: zwierzęta nadal giną na "gilotynie"

Źródło:
 tvnwarszawa.pl

W wieku 102 lat zmarł Mieczysław Buczkowski. Walczył w Powstaniu Warszawskim, używając pseudonimu "Buk". Po wojnie kontynuował studia medyczne. Uzyskał dyplom i został wybitnym lekarzem. Z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Powstaniec warszawski, wybitny lekarz. Zmarł w wieku 102 lat

Powstaniec warszawski, wybitny lekarz. Zmarł w wieku 102 lat

Źródło:
PAP

Na autostradzie A2 na wysokości Brwinowa doszło do dwóch zdarzeń. W pierwszym przypadku zderzyły się trzy osobówki, w drugim - tir, przewożący piasek, i busy. Dwie osoby zostały poszkodowane. Były duże utrudnienia w ruchu w kierunku Poznania.

Zaczęło się od hamowania, skończyło na dachowaniu. Dwa zdarzenia na A2

Zaczęło się od hamowania, skończyło na dachowaniu. Dwa zdarzenia na A2

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volkswagena zakończył jazdę w szybie stacji metra Rondo ONZ. Po drodze skosił słupki i kosz, który spadł po schodach. Sekwencja zdarzeń zaczęła się od zderzenia z hondą.

Zderzył się z innym samochodem i wjechał w stację metra Rondo ONZ

Zderzył się z innym samochodem i wjechał w stację metra Rondo ONZ

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lawety, które zabrały auta po wypadkach na S8 w okolicy miejscowości Przyjmy, rozbiły się kilka godzin później także na S8, tyle że pod Wołominem. Kiedy stały na pasie awaryjnym, wjechał w nie kierowca tira. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Wjechał w lawety, które wiozły auta z wypadku

Wjechał w lawety, które wiozły auta z wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaginął 38-letni Łukasz Wnuk - samorządowiec i muzyk disco polo z powiatu zwoleńskiego. Mężczyzna wyszedł z domu w niedzielne popołudnie i do tej pory nie skontaktował się z bliskimi. Ruszyły poszukiwania, jednak nie przyniosły efektu. Policja prosi o pomoc.

Zaginął samorządowiec, muzyk disco polo. Trwają poszukiwania

Zaginął samorządowiec, muzyk disco polo. Trwają poszukiwania

Źródło:
PAP

Pod Makowem Mazowieckim kierowca potrącił rowerzystę i uciekł z miejsca zdarzenia. Mężczyzna, który poruszał się jednośladem, nie przeżył. Do sprawy policjanci zatrzymali 34-latka z sądowym zakazem kierowania pojazdami. Prokuratura ustaliła, że nie dostosował on prędkości do warunków panujących na drodze. Usłyszał już zarzuty.

Śmiertelnie potrącił rowerzystę i odjechał. Usłyszał zarzuty

Śmiertelnie potrącił rowerzystę i odjechał. Usłyszał zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W alei Wilanowskiej po najechaniu na tył drugiego samochodu dachowało auto osobowe. Nikt nie został poszkodowany, kierowca auta które dachowało oddalił się z miejsca zdarzenia przed przyjazdem służb.

Dachował w alei Wilanowskiej i zbiegł z miejsca zdarzenia

Dachował w alei Wilanowskiej i zbiegł z miejsca zdarzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Wypadek na drodze krajowej numer 12 w miejscowości Załazy (Mazowieckie). Zderzyły się samochód osobowy i ciężarówka. Kierowca osobówki nie żyje, pasażerka została zabrana w stanie ciężkim do szpitala. Trasa była przez kilka godzin zablokowana.

Zderzenie ciężarówki i auta osobowego. Jedna osoba nie żyje, druga jest w stanie ciężkim

Zderzenie ciężarówki i auta osobowego. Jedna osoba nie żyje, druga jest w stanie ciężkim

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W Chojnowskim Parku Krajobrazowym doszło do wypadku z udziałem 15-latka poruszającego się motocyklem. Na miejsce nie była w stanie dotrzeć karetka. Rannego zabrał do szpitala śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

15-latek przewrócił się na motocyklu, karetka nie mogła dojechać do lasu

15-latek przewrócił się na motocyklu, karetka nie mogła dojechać do lasu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nieznany sprawca ostrzelał miejski autobus na warszawskim Mokotowie. Policja informuje, że użył wiatrówki. Mężczyzna jest poszukiwany.

"Oddał trzy strzały w kierunku autobusu". Sprawca użył wiatrówki, szuka go policja

"Oddał trzy strzały w kierunku autobusu". Sprawca użył wiatrówki, szuka go policja

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tragicznym wypadku w miejscowości Dęba koło Radomia, gdzie czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe, zginął ksiądz, proboszcz pobliskiej parafii - poinformowała Diecezja Radomska. Prokuratura ustala, kto siedział za kierownicą drugiego pojazdu.

W czołowym zderzeniu zginął ksiądz. W drugim aucie dwóch mężczyzn i "woń alkoholu"

W czołowym zderzeniu zginął ksiądz. W drugim aucie dwóch mężczyzn i "woń alkoholu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Grodziska Mazowieckiego zatrzymali 21-letniego mężczyznę i jego 33-letnią pasażerkę, którzy po wjechaniu w ogrodzenie uciekli z miejsca zdarzenia. Mężczyzna prowadził pijany i podwójnym zakazem prowadzenia pojazdów. Kobieta, również nietrzeźwa, uderzyła w twarz funkcjonariusza. Dodatkowo w samochodzie znaleziono narkotyki.

Kierowca pijany i z sądowymi zakazami. Pasażerka uderzyła w twarz policjanta

Kierowca pijany i z sądowymi zakazami. Pasażerka uderzyła w twarz policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Wieczór niespodziewanie zakłócił huk i krzyki przerażonych przechodniów" - opisuje straż miejska. Na warszawskiej Starówce doszło do potrącenia pieszego. Pierwsi pomocy udzielili mężczyźnie strażnicy miejscy, którzy akurat patrolowali okolicę.

"Huk i krzyki przerażonych przechodniów. Na pasach leżał potrącony mężczyzna"

"Huk i krzyki przerażonych przechodniów. Na pasach leżał potrącony mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojewoda mazowiecki zbada sprawę odwołania z funkcji dyrektorki zespołu szkół w Sulejówku. Wcześniej burmistrz Arkadiusz Śliwa opublikował szereg uwag, które miały leżeć u podstaw zwolnienia Jolanty Oniszk-Palacz. Przeciwko jego decyzji protestowali uczniowie i rodzice.

Wojewoda bada sprawę zwolnienia dyrektorki szkoły w Sulejówku

Wojewoda bada sprawę zwolnienia dyrektorki szkoły w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim Wawrze działała nielegalna wytwórnia papierosów. Policjanci znaleźli na miejscu tonę surowca oraz maszyny produkcyjne. Zatrzymali 32-letniego mężczyznę.

Tona tytoniu, trzy maszyny i gilzy. Policja zlikwidowała nielegalną wytwórnię papierosów

Tona tytoniu, trzy maszyny i gilzy. Policja zlikwidowała nielegalną wytwórnię papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali 37-latka w mieszkaniu na Woli. Mężczyzna podejrzany jest o posiadanie blisko 25 kilogramów narkotyków o łącznej wartości blisko dziewięciu milionów złotych. Grozi mu nawet do 12 lat więzienia.

25 kilogramów narkotyków w mieszkaniu. Były warte blisko dziewięć milionów złotych

25 kilogramów narkotyków w mieszkaniu. Były warte blisko dziewięć milionów złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S8 pomiędzy Wyszkowem a Ostrowią Mazowiecką doszło do dwóch wypadków. Poszkodowanych jest sześć osób, w tym rodzina z dziećmi, która wracała z ferii.

Wracali z ferii z dziećmi, zderzyli się z naczepą. Dwa wypadki na S8, sześć osób w szpitalach

Wracali z ferii z dziećmi, zderzyli się z naczepą. Dwa wypadki na S8, sześć osób w szpitalach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy wyliczają błędy kierowców po pożarze ciężarówki w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Z ich obserwacji wynika, że wielu zapomniało o utworzeniu korytarza życia, inni ignorowali czerwone światło i wjeżdżali do tunelu mimo zakazu. Byli też tacy, którzy zawracali i próbowali jechać pod prąd. "Takie zachowanie utrudnia dojazd i działanie służbom ratowniczym oraz niepotrzebnie stwarza dodatkowe zagrożenie" - zwraca uwagę stołeczna straż pożarna.

Zawracali i jechali pod prąd, ignorowali czerwone światło. Tak kierowcy reagowali na pożar w tunelu

Zawracali i jechali pod prąd, ignorowali czerwone światło. Tak kierowcy reagowali na pożar w tunelu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały umowę na zakup 50 kolejnych autobusów elektrycznych. Wyprodukuje je firma Solaris Bus & Coach. Trafią na stołeczne ulice w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy.

Na stołeczne ulice wyjedzie więcej elektrycznych autobusów

Na stołeczne ulice wyjedzie więcej elektrycznych autobusów

Źródło:
PAP