Za trzy tygodnie Warszawa pogrąży się w ciemności. Zgasną światła na Uniwersytecie Warszawskim w Muzeum Narodowym, niewykluczone, że zapadnie decyzja o wyłączeniu iluminacji Stadionu Narodowego. W ten sposób miasto chce uczcić Godzinę dla Ziemi WWF.
Tegoroczną edycję akcji zaplanowano na 31 marca, a honorowy patronat objęła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Warszawa, zgodnie z uchwałą z września 2011 r., przyjęła plan redukcji emisji CO2, o 20% do 2020 roku. W realizacji tzw. Action Planu niezbędna będzie też energia i zaangażowanie warszawiaków, na których bardzo liczymy - mówi Leszek Drogosz, Dyrektor stołecznego Biura Infrastruktury. Zgaśnie stadion? Już po raz szóstyludzie na całym świecie zgaszą światła na jedną godzinę, żeby pokazać, że los środowiska nie jest im obojętny. Dokładnie o godz. 20.30 włączą się do niej zapewne mieszkańcy i instytucje. - Na chwilę obecną mamy potwierdzone następujące budynki: Uniwersytet Warszawski, Zachęta, Muzeum Narodowe, Radisson, Novotel, Hilton, Blue City, Arkadia oraz Złote Tarasy - CH i biura wylicza Małgorzata Kosowska z WWF. Wszyscy chętni mogą zarejestrować się również na stronie wwf.pl. Jak przekonują organizatorzy, każdy głos się liczy. "Kinga Rusin zgasi Stadion Narodowy w Warszawie jeżeli 30 000 tysięcy osób przyłączy się do akcji" – brzmi wpis na stronie. - Liczymy, że tyle osób będzie chciało zobaczyć zgaszony stadion i się zarejestrują - mówi Kosowska.
Zgasł PKiN i mury obronne
Przed rokiem w Warszawie zgasł PKiN, mosty, mury obronne Starego Miasta, ratusz przy pl. Bankowym, Katedra Jana Chrzciciela, Kościół Jezuitów, Wieża Ciśnień w zakładzie Wodociągu Centralnego, Gruba Kaśka.
Akcja po raz pierwszy odbyła się w 2007 roku w Sydney.
ran//ec
Źródło zdjęcia głównego: NCS