Powstanie nowa Rada Warszawskiego Transportu Publicznego

ZTMBędzie nowa Rada Warszawskiego Transportu Publicznego

Zarząd Transportu Miejskiego ma w planach powołanie nowej Rady Warszawskiego Transportu Publicznego. Ma być miejscem "wymiany opinii i zbierania sugestii". Jej skład i dokładne zasady funkcjonowania poznamy w drugiej połowie marca.

"Zadaniem Rady będzie zbieranie opinii i propozycji reprezentantów różnych środowisk na tematy organizacyjne, przewozowe, handlowe, taryfowe i infrastrukturalne. Dotyczyć one będą rozwiązań obowiązujących lub możliwych do zastosowania w Warszawskim Transporcie Publicznym" - informuje na wstępie Zarząd Transportu Miejskiego.

Społecznicy, ekolodzy, przedsiębiorcy

Ciało ma składać się z przedstawicieli poszczególnych grup. Po pierwsze - społecznej, w której znajdą się członkowie organizacji pozarządowych i pasażerowie (w tym osoby niepełnosprawne, seniorzy i młodzież). Po drugie - ekologicznej - czyli reprezentanci organizacji zajmujących się zrównoważonym rozwojem, walką ze smogiem, hałasem czy ograniczeniem emisji spalin. Po trzecie - przedstawiciele grupy biznesowej: przedsiębiorcy, deweloperzy i podmioty z branży handlu i usług.

W radzie ma zasiąść także grupa samorządowa - czyli przedstawiciele gmin ościennych, z którymi współpracuje ZTM, miejskiego Biura Mobilności i Transportu, samego ZTM-u oraz miejskiej komisji infrastruktury. I ostatnia grupa, która może liczyć na swoją reprezentację, czyli naukowcy - eksperci z różnych dziedzin.

"Ustalenie ostatecznego składu i zasad funkcjonowania Rady zaplanowano na drugą połowę marca" - zapowiadają urzędnicy.

19 marca w Centrum Kreatywności Targowa zaplanowano spotkanie, które będzie - jak piszą urzędnicy - istotnym etapem powoływania rady. Zaproszono na nie przedstawicieli licznych organizacji pozarządowych. Mile widziany ma być jednak każdy, kto chce aktywnie włączyć się w rozwój systemu transportu publicznego.

Swobodna wymiana poglądów

"Uczestnicy spotkania zostaną poproszeni o dokonanie wyboru swoich przedstawicieli w ramach grup: społecznej, ekologicznej i biznesowej. W ramach przygotowań do spotkania będziemy proponować przeprowadzenie w trybie roboczym wstępnych konsultacji wśród organizacji i podmiotów funkcjonujących w ramach danej grupy" - zapowiada ZTM na swojej stronie.

Nowe ciało ma umożliwić "swobodną wymianę poglądów i uwag oraz konfrontowanie różnorodnych stanowisk w toku bezpośredniej dyskusji". Prowadzenie spotkań rady - kiedy już zostanie powołana - ma być powierzone profesjonalnym moderatorom.

CZYTAJ TAKŻE: W tym tygodniu ruszył kolejny sezon Veturilo. Są pierwsze podliczenia:

Rusza nowy sezon Veturilo
Rusza nowy sezon VeturiloZDM

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości