Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Mur getta przejdzie remont

Warszawa

Mur zostanie odnowionyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

To jedna z niewielu namacalnych pamiątek po getcie warszawskim. Mur przy Siennej ma zostać wyremontowany, a jego okolica zamienić się w przyjazny skwer. Takie plany wobec terenu ma dzielnica.

Mur został wzniesiony w 1940 roku, po wojnie się rozsypał, ale został odbudowany. W 1989 roku wyjęto z niego dwie cegły, które trafiły do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Dziś mur jest celem dla wielu wycieczek, choć dostęp do niego jest utrudniony. Wkrótce ma się to zmienić. Trwa przetarg na opracowanie koncepcji oraz projektu zagospodarowania tego miejsca. Teren zostanie podzielony na dwie strefy: historyczną i rekreacyjną.

Dwie strefy

- Teren musi być zagospodarowywany tak, by spełniał oczekiwania szkoły i turystów i mieszkańców. Chcemy podzielić ten teren na rożnego rodzaju nieodgrodzone strefy - mówi Mariusz Gruza, rzecznik dzielnicy Wola. - Od strony alei Jana Pawła II, na terenie szkolnym, jest duży prostokąt do zagospodarowania, tam powstanie część rekreacyjna, a w bezpośrednim sąsiedztwie z murem będzie część historyczno-dydaktyczna – dodaje.

Ta druga to miejsce w pobliżu fragmentów muru, jednorazowo będzie mogła pomieścić do 150 osób. Strefa rekreacyjno-dydaktyczna ma znajdować się dalej od historycznej ściany, a bliżej liceum ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. - Będzie bardziej rekreacyjna niż sportowa – zastrzega rzecznik. - Pojawią się tam między innymi stoliki do szachów czy ławki, tak by można było tam usiąść i odpocząć – wylicza. Dokładny kształt strefy poznamy dopiero, gdy rozstrzygnięty zostanie przetarg.

Sam mur czeka generalny remont. Przejdzie szereg zabiegów konserwatorskich i restauracyjnych. Będzie oczyszczony, zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych, uzupełnione zostaną ubytki. Ściana zostanie podświetlona, a w jej okolicy pojawią się gabloty na czasowe ekspozycje, tablice informacyjne oraz elementy małej architektury. Dopytujemy o szczegóły. - Czekamy na koncepcje i projekty, ale pojawienie się podświetlenia już pewne, ponieważ kwestia ta pojawiła się w wytycznych przetargowych – odpowiada Gruza.​

Oferty otwarte

Oferty w przetargu na opracowanie koncepcji rewitalizacji okolicy muru getta zostały już otwarte. - Jeżeli nie będzie przeszkód formalnych, to wkrótce zostanie podpisana umowa z wykonawcą, którego zadaniem będzie przygotowanie trzech różnych koncepcji zagospodarowania tego terenu i opracowanie projektu budowlanego na podstawie wybranej koncepcji – podsumowuje Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

mp/b