Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Muzeum Etnograficzne otwarte po remoncie

Najnowsze

Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plMuzeum Etnograficzne po remoncie

Nowe windy, toalety i powiększena przestrzeń muzealna, to tylko część zmian jakie przeszło Muzeum Etnograficzne. Dzięki funduszom unijnym i pieniądzom z województwa mazowieckiego, popularna placówka przeszła gruntowny remont.

- Mam nadzieję, że będziecie tutaj stale gościć i przyprowadzać swoje dzieci, aby poznawały tradycję i spotykały się z kulturową zmiennością współczesnego świata - mówił Adam Czyżewski dyrektor Muzeum Etnograficznego. Otworzył w ten sposób muzeum po remoncie, który trwał od 2007 roku.

Nowe wejście, winda i sale

Od tego czasuzmieniły się wszystkie piętra neorenesansowego budynku przy ul. Kredytowej. Sale muzealne powstały w przestrzeniach do tej pory nieużywanych.Wyremontowano także piwnicę – rozbudowano szatnię i odświeżono toalety dla zwiedzających.

Całkowicie zmieniło się wejście, gdzie zamontowano przeszklone drzwii i przeszkloną windę. W pomieszczeniach we wschodniej części budynku utworzono nowoczesne Centrum Informacji Bibliotecznej i Archiwalnej – umieszczono komputery z dostępem do informacji o zbiorach w wersji elektronicznej.

Remont z funduszy unijnych

W budynku powstało również muzeum dla dzieci, biblioteka oraz duża sala ekspozycyjna. Sala kinowa zmieniła się na salę konferencyjno-wystawową z rozkładaną sceną. Również na drugim piętrze powstały dwie sale wystawowe. Na poddaszu znajdują się natomiast pomieszczenia konserwatorskie i toalety. Wyremontowano klatki schodowe oraz wprowadzono nowy system informacji wizualnej.

Budynek został wyremontowany dzięki funduszom unijnym w wysokości ponad 13,8 mln zł oraz 6,2 mln zł ze środków budżetu województwa mazowieckiego.

lata/b