Najnowsze

PO o projekcie PiS: wielki bubel prawny

Najnowsze


To wielki bubel prawny, który zagraża finansom Warszawy i gmin wokół niej; Platforma Obywatelska zrobi wszystko, by go zablokować – zapowiedział w środę Marcin Kierwiński (PO). Chodzi o projekt PiS ustawy o ustroju m.st. Warszawy, który zakłada znaczne powiększenie jej obszaru.

Zgodnie z projektem PiS miasto stołeczne Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, ma swoim zasięgiem objąć 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz Błonie, Brwinów, Górę Kalwarię, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłkę, Konstancin-Jeziornę, Legionowo, Lesznowolę, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązownę, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonkę.

"Ubezwłasnowolnienie warszawiaków"

- To wielki bubel prawny, który zagraża finansom Warszawy, finansom innych jednostek samorządu terytorialnego na około Warszawy, zagraża wydatkowaniu środków europejskich – ocenił Kierwiński na środowej konferencji prasowej w Sejmie. Według niego, proponowane przez PiS rozwiązania mogą naruszać też przepisy konstytucji.

- Ten projekt nie ma nic wspólnego z ideą samorządu, jest projektem, który ma pomóc PiS wygrać wybory w sposób nieuczciwy. Wydaje się, że jeżeli ten zabieg nie pomoże, kolejnym krokiem będzie przyłączanie do Warszawy kolejnych gmin, w których poparcie dla PiS jest większe niż w reszcie Polski, tylko po to, aby w sposób nieuczciwy pan Jarosław Kaczyński mógł zająć Warszawę – podkreślił Kierwiński, który jest szefem stołecznej PO .

Zapowiedział, że Platforma zrobi wszystko, aby zablokować projekt PiS, aby nie dopuścić – jak mówił – do tego, by Prawo i Sprawiedliwość "ubezwłasnowolniło warszawiaków i mieszkańców gmin okołowarszawskich".

Jarosław Flis, socjolog o planach PiS:

Jarosław Flis o planach PiS
Jarosław Flis o planach PiSTVN24

PAP/kz/r

Pozostałe wiadomości