Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Zodiak od nowa

Najnowsze


Zaniedbany placyk, dziś pokryty niedopałkami papierosów, ma zmienić się nie do poznania. W przylegającym do niego budynku pawilonu Zodiak powstaną zaś centrum dyskusji o mieście, kawiarnia i biura architektów. W piątek ogłoszono konkurs na projekt zagospodarowania tego miejsca.

Warszawski Pawilon Architektury Zodiak - tak ma się nazywać nowa przestrzeń.

- Będzie koncentrował dyskusję o mieście w wymiarze architektonicznym, gospodarczym i społecznym - tak na piątkowej konferencji prasowej określił je wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

To wspólne przedsięwzięcie warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oraz stołecznego ratusza.

Otoczenie Zodiaka jest obecnie zaniedbaneMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Warszawa na makiecie

Głównym elementem pawilonu staną się przestrzenie ekspozycyjne o łącznej powierzchni około 300 m kw. Tam - w sposób atrakcyjny i zrozumiały - przedstawiana ma być wiedza na temat rozwoju miasta oraz związanych z nim projektów architektonicznych.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć np. makietę Warszawy, a także zobaczyć prezentowane na planszach wyniki kolejnych konkursów architektonicznych, dotyczących nowych obiektów na terenie miasta.

Miejsce w założeniu ma stać się także atrakcję turystyczną.

Centrum informacyjne, kawiarnia i biura

Jednym z elementów pawilonu ma być Centrum Informacyjne Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, pełniące rolę platformy porozumienia między gminami a przedsiębiorcami i inwestorami.

W budynku znajdą się ponadto kawiarnia oraz pomieszczenia biurowe SARP.

- Modernizacja pawilonu Zodiak i powstanie Warszawskiego Pawilonu Architektury stać się może przyczynkiem do zmian i rewitalizacji otaczającej go przestrzeni. Dlatego zorganizowany został konkurs architektoniczny obejmujący zakresem plac przylegający do pawilonu - poinformował urząd miasta.

Otwarcie w 2016 roku

- Planowany budżet na budowę budynku to 3 miliony złotych. Nie możemy oszacować kosztów rearanżacji placu z racji, że nie znamy wyników konkursu. Szacuję, że będzie to kilkaset tysięcy złotych - mówi Olszewski. - W połowie przyszłego roku planujemy koniec prac projektowych, a rozpoczęcie inwestycji w drugiej połowie 2015 roku - dodaje.

Prace w konkursie na projekt składać można do 10 lutego 2015 r. Szczegółowe informacje o regulaminie dostępne będą na stronie internetowej SARP. Wyniki konkursu mają być ogłoszone 27 lutego 2015 r.

WPA Zodiak, po zakończeniu remontu i przebudowy dawnego pawilonu Zodiak, rozpocząć ma działalność pod koniec 2016 r.

Powstanie Warszawski Pawilon ArchitekturyMateusz Szmelter /tvnwarszawa.pl

PAP/wp//mz

Źródło zdjęcia głównego: SARP