Aplikacja ostrzeże o smogu

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plSmog nad Warszawą (zdjęcie archiwalne)

Ratusz udostępnił nową wersję bezpłatnej aplikacji Warszawa 19115. Urzędnicy zapewniają, że pozwoli na łatwy dostęp do wyników pomiarów i prognoz.

- Z aplikacji Warszawa 19115 korzysta kilkadziesiąt tysięcy warszawiaków. Za jej pośrednictwem dotychczas zgłaszali nam oni swoje wnioski, przesyłali prośby o interwencję czy sadzili drzewa w ramach akcji „Milion drzew”. Teraz mieszkańcy zyskali dostęp do aktualnych wyników pomiarów stanu jakości powietrza. Myślę, że dzięki tej funkcjonalności aplikacja zyska kolejnych użytkowników - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Automatyczne ostrzeżenia

Aby poznać wskazania Warszawskiego Indeksu Powietrza trzeba w menu aplikacji wybrać zakładkę "Indeks powietrza".

Po jej uruchomieniu pokazuje nam się mapa z zaznaczonymi stacjami pomiarowymi. "Wybierając jedną z nich warszawiacy mogą poznać aktualne wskazania Warszawskie Ogólnego Indeksu Powietrza lub Warszawskiego Zdrowotnego Indeksu Powietrza. Kolejne kliknięcie pozwoli użytkownikowi poznać rekomendacje dotyczące aktywności na powietrzu oraz ostrzeżenia związane z występowaniem lub prognozowaniem na dzień następny zanieczyszczeń, w stężeniach mogących stwarzać zagrożenie dla zdrowia" – zapewniają urzędnicy w komunikacie prasowym wysłanym do mediów.

Do tego mieszkańcy mają być automatycznie informowani o podwyższonych stężeniach dobowych zanieczyszczeń.

W zaktualizowanej wersji pojawił się nowy ekran startowy, dodano możliwość podglądu satelitarnego map, a także ich widoczność podczas wysyłania zgłoszenia. Zgłoszenia mogą być teraz filtrowane i sortowane po statusie, a preferencje dotyczące sortowania zapamiętywane. W treści komunikatów wysyłanych przez Warszawski System Powiadomień wprowadzono aktywne linki.

Warszawski Indeks Powietrza został uruchomiony w lutym tego roku. Za jego pośrednictwem warszawiacy zyskali dostęp do informacji o aktualnych i prognozowanych danych o jakości powietrza w stolicy. WIP opiera się na systemie analitycznym opracowanym przez naukowców z Politechniki Warszawskiem.

Posłuchaj także rozmowy o wypływie smogu na zdrowie dzieci:

Ostrzeżenie przed smogiemTVN24
wideo 2/2

ran/gp