Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Afrykański pomór świń pod Warszawą. Coraz więcej zarażonych dzików

Warszawa

ShutterstockKolejne przypadki ASF u dzików w pobliżu Warszawy

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek o stwierdzeniu kolejnych przypadków ASF u dzików w pobliżu Warszawy. W gminach, gdzie ujawniono afrykański pomór świń, wyznaczono teren skażony.

Na początku ubiegłego tygodnia informowaliśmy, że na terenie Legionowa znaleziono dwa martwe dziki. Po zbadaniu okazało się, że były nosicielami wirusa ASF. Powołano sztab kryzysowy, a wojewoda informował o poszukiwaniach padłych zwierząt przez służby.

Teraz badania Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach potwierdziły kolejne przypadki wirusa ASF w województwie mazowieckim. Wykryto go w zwłokach dzika znalezionego w pobliżu miejscowości Zaborówek (w gmina Leszno, powiat warszawski zachodni), u trzech padłych dzików w gminie Jabłonna (powiat legionowski), u dzika w gminie Wieliszew, (powiat legionowski), u dzika znalezionego w pobliżu miejscowości Wiktorów (w gminie Leszno, powiat warszawski zachodni).

Nie ma zagrożenia dla ludzi

Chorobę stwierdzono także u czterech dzików w gminie Konstancin - Jeziorna (powiat piaseczyński), to pierwszy taki przypadek na południe od Warszawy.

W gminach powiatów warszawskiego zachodniego oraz legionowskiego w trybie pilnym wprowadzono, rozporządzeniem wojewody mazowieckiego, działania wynikające z przepisów unijnych dotyczące wyznaczenia stref ochronnych w związku z wystąpieniem ASF. Odpowiednie środki zostaną podjęte również w związku ze stwierdzeniem przypadku ASF w gminie Konstancin - Jeziorna - poinformowała Inspekcja Weterynaryjna.

Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Jednak mieszkańcy nie powinni dotykać padłych zwierząt. W takim przypadku należy natychmiast zgłosić to do najbliższego komisariatu policji, podając jak najdokładniejszą lokalizację.

Od chwili pojawienia się ASF w Polsce tj. od 17 lutego 2014 roku, wykryto 660 przypadków tej choroby u dzików i 104 ogniska u świń. Ostanie stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano dziewięć świń, położonym w gminie Włodawa, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim.

Odstrzał dzików

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy, że łowczy z Lasów Miejskich dostali zielone światło na odstrzał dzików. Chodzi o zmniejszenie ich populacji na terenie Warszawy ze względów sanitarnych. Ich liczba ma się zmniejszyć o 50 osobników. 

- Odstrzał Wynika z zagrożenia afrykańskim pomorem świń. Idea była taka, aby zmniejszyć liczbę zwierząt i tym samym ryzyko przenoszenia wirusa. Jeżeli tego nie zrobimy grożą nam kary - tłumaczyła Angelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich.

Na tvnwarszawa często informujemy też o spacerujących po ulicach dzikach:

Dziki spacerowały na KampinoskiejTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

PAP/kz