75. rocznica Powstania Warszawskiego - plan obchodów

[object Object]
Powstanie wybuchło 75 lat temuR.Banach / BIP AK / MPW / TVN24
wideo 2/10

Trwają obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Pierwsze wydarzenia odbyły się w weekend, ale najwięcej zaplanowano na 31 lipca i 1 sierpnia. A część także na kolejne dni.

31 lipca (środa):

Na środę zaplanowano uroczystą sesję Rady Warszawy. Na Zamku Królewskim wręczone zostaną odznaki Honorowego Obywatela Warszawy. Otrzymają je sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim i lekarka Halina Jędrzejewska (konspiracyjne pseudonim Sławka) oraz reżyser Paweł Pawlikowski. Trzeci odznaczony, Jerzy Majkowski, harcerz Szarych Szeregów oraz żołnierz Powstania Warszawskiego (pseudonim Czarny), zmarł 19 lipca. Wyróżnienie otrzymał wcześniej.

Wieczorem, tradycyjnie na placu Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego odbędą się: msza polowa, apel poległych, a na koniec koncert. Na tym ostatnim wystąpią: Kayah, Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Katarzyna Groniec, Adam Nowak, Jan Benedek i Andrzej Zeńczewski.

godz. 10.00 Uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy, Sala Balowa, Zamek Królewski

godz. 18.00 Uroczysta polowa msza święta przy pomniku Powstania Warszawskiego, pl. Krasińskich

godz. 19.00 Uroczysty Apel Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego, pl. Krasińskich

godz. 20.30 Koncert "Tak, tęsknię": "Warszawa jest smutna bez Ciebie" i inne piosenki, pl. Krasińskich

1 sierpnia (czwartek):

W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego w różnych częściach miasta przy pomnikach upamiętniających powstańcze potyczki składane będą kwiaty. Ulicami Mokotowa przejdzie marsz. Punktualnie o 17.00 (godzina "W") - mieszkańcy zatrzymają się na chwilę, by uczcić pamięć bohaterów sierpnia 1944. W całym mieście zawyją syreny. Wieczorem na placu Piłsudskiego warszawiacy wspólnie, ponad podziałami, zaśpiewają (nie)zakazane piosenki. "Specjalnie na tę okazję przygotowywane są śpiewniki, zawierające repertuar powstańczy, które ułatwią zebranym wspólne śpiewanie" - zapowiadają organizatorzy.

O północy w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie miała miejsce premiera "Króla Leara" w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej. Czytaj więcej o spektaklu.

godz. 9.00 Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, ul. Filtrowa 68 (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK)

godz. 10.00 Uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący – 1944, park im. gen. Orlicza-Dreszera, po zakończeniu uroczystości: Marsz Mokotowa - Przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej

godz. 13.15 Złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota", róg ul. Chopina i Alej Ujazdowskich

godz. 14.00 Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, ul. Wiejska

godz. 16.00 Złożenie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera", Cmentarz Wojskowy na Powązkach

godz. 17.00 Godzina "W" – oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim, Pomnik Gloria Victis Cmentarz Wojskowy na Powązkach

godz. 17.00 Akcja społeczna "Wolność łączy", miejsca pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całego miasta

godz. 19.30 Uroczystości przy pomniku Polegli-Niepokonani. Modlitwa międzyreligijna, Cmentarz Powstańców Warszawy

godz. 20.30 Akcja muzyczna "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy, pl. Piłsudskiego, wstęp wolny

godz. 21.00 Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego. Rozpalenie Ogniska Pamięci, ul. Bartycka

godz. 24.00 Uroczysta premiera spektaklu teatralnego "Król Lear" Williama Szekspira w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej, Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wyłącznie z zaproszeniem.

2 sierpnia (piątek)

godz. 11.00 Uroczystość odsłonięcia pomnika gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego w parku Rydza-Śmigłego, ul. Rozbrat

2–5 sierpnia (piątek–poniedziałek) godz. 20.00 Spektakl teatralny "Król Lear" Williama Szekspira w reż. Agnieszki Korytkowskiej, Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety.

3 sierpnia (sobota)

godz. 17.00 Masa Powstańcza 2019 – przejazd rowerami szlakiem Batalionu "Parasol", Start: Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział po rejestracji.

4 sierpnia (niedziela)

godz. 11.00 "Pomagamy i chronimy – służby pomocnicze w Powstaniu Warszawskim" – spotkanie edukacyjne dla rodzin z dziećmi od piątego roku życia. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny

5 sierpnia (poniedziałek)

godz. 14.00 Uroczystość upamiętniająca rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Gęsiówka przez żołnierzy Batalionu "Zośka", ul. Anielewicza 34

godz. 18.00 Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944, Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. "Solidarności"

po zakończeniu uroczystości:

godz. 19.00 Marsz Pamięci – uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego

godz. 20.30 Zakończenie Marszu Pamięci. Zapalenie zniczy na wystawie "Zachowajmy ich w pamięci" poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego, Park Powstańców Warszawy.

2 października (środa)

godz. 18.00 Zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego. Zakończenie obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, ul. Bartycka

Zdjęcie na stronie głównej: Wojciech Olkuśnik / PAP

b/r

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl