225 lat po decyzji o budowie otworzą Świątynię Opatrzności

Świątynia Opatrzności BożejTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

11 listopada zostanie uroczyście otwarta Świątynia Opatrzności Bożej. Obchody potrwają trzy dni. W Wilanowie pojawią się najważniejsze osoby w państwie: prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu.

"Po 225 latach od uchwały Sejmu Wielkiego obiecującej Bogu wybudowanie Wotum Narodu za uchwalenie Konstytucji 3 maja, otworzymy dla wiernych drzwi Świątyni Opatrzności Bożej, która powstała dzięki ofiarności dziesiątków tysięcy Darczyńców, odczuwających duchową łączność z minionymi pokoleniami Polaków i dumę z możliwości przyczynienia się do spełnienia danej Bogu przez przodków obietnicy" - czytamy na stronie Centrum Opatrzności Bożej.

Budowa ciągnęła się od 2003 roku, była kilkukrotnie wstrzymywana, bo brakowało pieniędzy. W 2010 roku udało się tam otworzyć Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Od 2006 w podziemiach działa Panteon Wielkich Polaków, gdzie pochowano m.in. księdza Jan Twardowskiego, byłego ministra spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewskiego i ostatniego prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Modlitwa, podziękowania, koncert

Znamy już program weekendowych uroczystości. W piątek o godzinie 9.00 w świątyni zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu abp. Stanisław Gądecki. Tego dnia w nowo otwartej świątyni pojawią się prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

Kolejna msza zostanie odprawiona o godz. 12. "Większa liczba darczyńców będzie mogła uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu" - czytamy w komunikacie centrum.

Z kolei o godzinie 20.00 odbędzie się prapremierowe wykonanie utworu "Przymierze", którego autorem jest wybitny kompozytor Michał Lorenc.

"Utwór ten powstał z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej i 1050. rocznicy Chrztu Polski, a teksty owego pięcioczęściowego dzieła są ilustracją wielowiekowej historii zawierzenia ludzkich losów Bogu. Wykonawcami Przymierza będą wybitni polscy i zagraniczni artyści" - informuje centrum.

Z okazji otwarcia Świątyni Centrum Opatrzności Bożej wydało okolicznościowe książki i medale oraz płytę. Wszystkie pamiątki będą również dostępne w sklepie internetowym centrum.

Program uroczystości

11 listopada:

- 9.00-10.00 Msza święta z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej - 10.15 Rozdanie pamiątkowych medali z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medali Zasłużonego Darczyńcy przybyłym Ofiarodawcom - 12.00-13.00 Msza święta z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej - 13.15 Rozdanie pamiątkowych medali z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medali Zasłużonego Darczyńcy - 11.00-16.00 Zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w budowie - 17.00-18.00 Koncert przedpremierowy "Przymierze" z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej - 20.00-21.00 Premiera utworu "Przymierze" z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej

12 listopada

- 12.00 Msza święta z Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia

13 listopada

- 12.00 Msza święta z Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia

Uchwała z 1791 roku

Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego - budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O jej budowie, jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował uchwałą Sejm 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy świątyni podjął na nowo w 2002 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Tak wyglądała Świątynia Opatrzności Bożej jeszcze przed otwarciem:

Świątynia Opatrzności Bożej prawie gotowa
Świątynia Opatrzności Bożej prawie gotowaTVN24

kz/b

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej delegacja PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim złożyła wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Towarzyszyły temu okrzyki aktywistów i słowne utarczki.

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W Warszawie trwa protest rolników, którzy sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi. Po godzinie 14 uczestnicy dotarli przed Sejm. Powoli otwierane są kolejne ulice zamknięte w trakcie przemarszu. Otwarta została Świętokrzyska, Marszałkowska, Aleje Jerozolimskie i fragment Nowego Światu. Nadal zamknięte są Aleje Ujazdowskie.

Rolnicy i politycy PiS przed Sejmem. Ruch na trasie przemarszu wraca do normy

Rolnicy i politycy PiS przed Sejmem. Ruch na trasie przemarszu wraca do normy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W piątek na placu Zamkowym ma się odbyć demonstracja rolników sprzeciwiających się zapisom Zielonego Ładu. Organizatorzy zapowiadają, że na ulice Warszawy może wyjść kilkadziesiąt tysięcy osób. Protest ma zakończyć się przed gmachem Sejmu. Policja oraz służby miejskie ostrzegają przed możliwymi utrudnieniami w ruchu.

Protest rolników w Warszawie. Trasa przemarszu i utrudnienia

Protest rolników w Warszawie. Trasa przemarszu i utrudnienia

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby komisariatu policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, ale uszkodzona została szyba i elewacja. Prokuratura sprawdzała czy doszło do "nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza". Postępowanie zostało zakończone.

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali kierowcę przewozu osób, który okradł i pobił swojego pasażera za brak napiwku. 24-latek przyznał się do winy, po usłyszeniu zarzutów został przewieziony do aresztu, gdzie spędzi trzy najbliższe miesiące.

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

86-letni mężczyzna wyszedł z domu do lekarza, jednak przy cmentarzu żydowskim na Bródnie stracił orientację w terenie. Seniorem zaopiekowała się mieszkająca w pobliżu kobieta. Okazało się, że mężczyzna ma zaniki pamięci. W znalezieniu jego domu pomogli strażnicy miejscy.

Wyszedł z domu do lekarza i nie wiedział, jak wrócić. Pomogła mieszkanka osiedla

Wyszedł z domu do lekarza i nie wiedział, jak wrócić. Pomogła mieszkanka osiedla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci kryminalni z Woli zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Interpol za pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa. 28-letni obywatel Ukrainy był ścigany przez wymiar sprawiedliwości w USA, gdzie za te przestępstwa grozi kara do 30 lat więzienia.

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejne duże zmiany w organizacji ruchu na Mokotowie w związku z budową linii tramwajowej do Wilanowa. W nocy z niedzieli na poniedziałek otwarte zostaną dwie jezdnie ulicy Spacerowej. Dwa dni później zamknięty zostanie wjazd w Dolną.

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Źródło:
PAP

Uchylenie decyzji lokalizacyjnej dla pomnika smoleńskiego wywołuje pytania o powody takiego ruchu resortu rozwoju, a przede wszystkim o przyszłość monumentu. Czy w świetle prawa stanie się samowolą budowlaną? Sprawa jest skomplikowana.

Jaka przyszłość czeka pomnik smoleński. Urzędnicy unikają odpowiedzi

Jaka przyszłość czeka pomnik smoleński. Urzędnicy unikają odpowiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna", PAP

Chuligani upatrzyli sobie zabytkowy obiekt "szkoły tramwajarzy" na Pradze i ciągle tam wracają. Strażnicy miejscy po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy interweniowali po tym, jak grupa nieletnich przedostała się przez ogrodzenie i rzucała kamieniami i cegłówkami w okna budynku.

Rzucali kamieniami w okna zabytkowego budynku. Kolejny raz

Rzucali kamieniami w okna zabytkowego budynku. Kolejny raz

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Były już pierwsze testy, a wkrótce nową trasą na Sielce pojadą tramwaje z pasażerami. Jeszcze tylko kolejne przejazdy testowe, szkolenia i regulacje. Miasto podaje wstępny termin. Nową trasą będzie kursowała tramwajowa linia 11, łącząc Sielce z Bemowem.

Tramwaje wkrótce pojadą nową trasą na Sielce. Jest wstępny termin

Tramwaje wkrótce pojadą nową trasą na Sielce. Jest wstępny termin

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Płatne parkowanie w centrum miasta również w weekendy. Prezydent Warszawy wprowadzenie opłat w soboty i niedzielę zaproponuje nowym radnym. Miasto zyska pieniądze, kierowcy więcej wolnych miejsc. Stolica nie jest pierwsza. We Wrocławiu już trzeba płacić za parkowanie w śródmieściu siedem dni w tygodniu. W Poznaniu od poniedziałku do soboty. Co to oznacza w praktyce w stolicy sprawdził Łukasz Wieczorek z magazynu "Polska i Świat".

Płatne parkowanie w weekendy. Poznań i Wrocław chwalą, Warszawa rozważa

Płatne parkowanie w weekendy. Poznań i Wrocław chwalą, Warszawa rozważa

Źródło:
TVN24

W rejonie Dworca Wileńskiego odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli ratusza, Urzędu Dzielnicy Praga Północ, aktywistów oraz kolejarzy. Zapadła decyzja o budowie nowego przejścia przez tory, które ułatwi komunikację w podzielonej linią kolejową dzielnicy. Te, z którego korzystali mieszkańcy, zostało zamknięte kilka miesięcy temu.

Kolejarze zamknęli przejście dla pieszych. W pobliżu powstanie nowe

Kolejarze zamknęli przejście dla pieszych. W pobliżu powstanie nowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z głosami mieszkańców burmistrzem Pułtuska miał zostać Krzysztof Nuszkiewicz. Tak się jednak nie stało. Jeszcze przed inauguracyjną sesją Rady Miasta został on zawieszony przez Donalda Tuska. Powód? Korupcyjny proces, który toczy się w sprawie Nuszkiewicza. Jednocześnie do pełnienia obowiązków włodarza miasta szef rządu wyznaczył Marzenę Cendrowską, która w wyborach zajęła dopiero czwarte miejsce. W mieście zawrzało.

Miał zostać burmistrzem. Plany pokrzyżował proces i decyzja premiera

Miał zostać burmistrzem. Plany pokrzyżował proces i decyzja premiera

Źródło:
Radio Zet/Pułtusk24.pl

Jedno z wejść na stację drugiej linii metra Ulrychów jest zamknięte od końca stycznia. Jak tłumaczy Metro Warszawskie, metalowa roleta uległa awarii, a jej nietypowe wymiary sprawiły, że trzeba dłużej czekać na dostarczenie uszkodzonej części.

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Wejście na stację metra zamknięte od stycznia, bo zepsuła się roleta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze przed wakacjami ma być gotowe przejście dla pieszych przez Wisłostradę na wysokości Karowej. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z wykonawcą prac. Nowa zebra pozwoli wygodnie przedostać się na most pieszo-rowerowy.

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Wytyczą przejście dla pieszych przez Wisłostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl