Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

225 lat po decyzji o budowie otworzą Świątynię Opatrzności

Warszawa

Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plŚwiątynia Opatrzności Bożej

11 listopada zostanie uroczyście otwarta Świątynia Opatrzności Bożej. Obchody potrwają trzy dni. W Wilanowie pojawią się najważniejsze osoby w państwie: prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu.

"Po 225 latach od uchwały Sejmu Wielkiego obiecującej Bogu wybudowanie Wotum Narodu za uchwalenie Konstytucji 3 maja, otworzymy dla wiernych drzwi Świątyni Opatrzności Bożej, która powstała dzięki ofiarności dziesiątków tysięcy Darczyńców, odczuwających duchową łączność z minionymi pokoleniami Polaków i dumę z możliwości przyczynienia się do spełnienia danej Bogu przez przodków obietnicy" - czytamy na stronie Centrum Opatrzności Bożej.

Budowa ciągnęła się od 2003 roku, była kilkukrotnie wstrzymywana, bo brakowało pieniędzy. W 2010 roku udało się tam otworzyć Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Od 2006 w podziemiach działa Panteon Wielkich Polaków, gdzie pochowano m.in. księdza Jan Twardowskiego, byłego ministra spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewskiego i ostatniego prezydenta na uchodźctwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Modlitwa, podziękowania, koncert

Znamy już program weekendowych uroczystości. W piątek o godzinie 9.00 w świątyni zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu abp. Stanisław Gądecki. Tego dnia w nowo otwartej świątyni pojawią się prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

Kolejna msza zostanie odprawiona o godz. 12. "Większa liczba darczyńców będzie mogła uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu" - czytamy w komunikacie centrum.

Z kolei o godzinie 20.00 odbędzie się prapremierowe wykonanie utworu "Przymierze", którego autorem jest wybitny kompozytor Michał Lorenc.

"Utwór ten powstał z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej i 1050. rocznicy Chrztu Polski, a teksty owego pięcioczęściowego dzieła są ilustracją wielowiekowej historii zawierzenia ludzkich losów Bogu. Wykonawcami Przymierza będą wybitni polscy i zagraniczni artyści" - informuje centrum.

Z okazji otwarcia Świątyni Centrum Opatrzności Bożej wydało okolicznościowe książki i medale oraz płytę. Wszystkie pamiątki będą również dostępne w sklepie internetowym centrum.

Program uroczystości

11 listopada:

- 9.00-10.00 Msza święta z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej - 10.15 Rozdanie pamiątkowych medali z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medali Zasłużonego Darczyńcy przybyłym Ofiarodawcom - 12.00-13.00 Msza święta z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej - 13.15 Rozdanie pamiątkowych medali z okazji otwarcia Wotum Wdzięczności oraz medali Zasłużonego Darczyńcy - 11.00-16.00 Zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w budowie - 17.00-18.00 Koncert przedpremierowy "Przymierze" z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej - 20.00-21.00 Premiera utworu "Przymierze" z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej

12 listopada

- 12.00 Msza święta z Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia

13 listopada

- 12.00 Msza święta z Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia

Uchwała z 1791 roku

Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego - budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O jej budowie, jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował uchwałą Sejm 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy świątyni podjął na nowo w 2002 r. prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Tak wyglądała Świątynia Opatrzności Bożej jeszcze przed otwarciem:

Świątynia Opatrzności Bożej prawie gotowa
TVN24

kz/b