1,3 miliona zgłoszeń na 19 115

[object Object]
Warszawa 19 115 działa już cztery lataUM Warszawa / YouTube
wideo 2/2

Warszawa 19115, czyli Miejskie Centrum Kontaktu z mieszkańcami obchodzi swoje czwarte urodziny. Przez ten czas warszawiacy kontaktowali się urzędem blisko 1 300 000 razy, a zgłoszenia wpływały średnio co półtorej minuty. Co najczęściej zgłaszali mieszkańcy i o co pytali? Odpowiedzi zaskakują.

Tematem, który najbardziej interesuje mieszkańców zgłaszających się do Miejskiego Centrum Kontaktu jest komunikacja. Warszawiacy dopytują między innymi o aktualny rozkład jazdy, trasy dojazdu czy zmiany w kursowaniu poszczególnych linii. Równie popularne są też kwestie urzędowe (co, gdzie i jak załatwić) albo sprawy związane z odbiorem odpadów.

To dość standardowe i przewidywalne zgłoszenia. Urzędnicy ratusza przyznają jednak, że nie brakuje i takich, które do standardowych zdecydowanie nie należą. "Zdarzają się nietypowe pytania, na przykład o aktualną godzinę lub… numer do zegarynki" - informują w komunikacie prasowym.

Zgłosił 1600 źle zaparkowanych aut

Tyle w kwestii zapytań. Jeśli chodzi natomiast o zgłoszenia interwencyjne, najwięcej (około 30 procent) związanych jest z szeroko rozumianymi problemami drogowymi. Absolutnym liderem statystyk są źle zaparkowane pojazdy. "Najbardziej aktywny mieszkaniec stolicy zgłosił przez aplikację mobilną aż 1606 takich zdarzeń" - informują urzędnicy.

Pozostałe zgłoszenia dotyczą między innymi zniszczonej nawierzchni dróg albo popsutego oświetlenia. "To sprawy, które codziennie przekazywane są do realizacji do służb miejskich. Od początku działania przyszło 139 499 zgłoszeń w tym obszarze" - podliczają pracownicy ratusza.

Dodają też, że mieszkańcy często zwracają uwagę na sprawy związane z utrzymaniem czystości w mieście, takie jak: nielegalne wysypiska czy zniszczenie koszy na śmieci. "To 91 694 zgłoszeń, co stanowi 20 procent wszystkich zgłoszeń interwencyjnych" - precyzują urzędnicy.

Najwięcej zgłoszeń z największych dzielnic

Najwięcej interwencji wpływa z dużych dzielnic, z największą liczbą mieszkańców: Mokotowa, Śródmieścia i Pragi Południe. Zgłoszenia różnią się nieznacznie w zależności od charakteru dzielnicy. W dzielnicach o zabudowie jednorodzinnej pojawia się więcej zgłoszeń dotyczących zieleni i zwierząt. Zaś w tych mocno zurbanizowanych dominują sprawy związane z infrastrukturą i zakłócaniem porządku publicznego.

Według ratusza, zaangażowanie mieszkańców z roku na rok jest coraz większe. Wzrasta liczba wolnych wniosków oraz pomysłów na zmiany w mieście, którymi powinien zająć się stołeczny samorząd.

"Rośnie także popularność aplikacji Warszawa 19115, która wzrosła o 60 procent. Aktualnie pobrana została przez niemal 40 tysięcy użytkowników" - podają urzędnicy. I podkreślają: "w tym roku dodaliśmy do niej usługę Posadź drzewo, dzięki której mieszkańcy mogą wskazać miejsce, gdzie chcieliby zazielenić miasto".

Nowa strona

Urodziny Warszawa 19115 zbiegły się też z uruchomieniem nowej odsłony portalu. Według urzędników, ma ona poprawić wyszukiwanie interesujących mieszkańców informacji.

W listopadzie ma ruszyć także kampania informacyjna Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, pod hasłem: "Mówisz! Masz!". Jej celem będzie zachęcenie do aktywności i komunikowania się z urzędem poprzez dostępne kanały, we wszystkich sprawach wymagających zmiany w mieście.

- Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 jest jednym z najbardziej nowatorskich europejskich projektów. Liczba zgłoszeń utwierdza nas w przekonaniu, że wybraliśmy rozwiązanie, które znacznie ułatwia mieszkańcom kontakt z urzędem - powiedziała podczas spotkania z pracownikami Centrum prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ratusz przypomina też, że w październiku tego roku redakcja branżowego niemieckiego czasopisma CRN przyznała Miejskiemu Centrum Kontaktu nagrodę Cyfrowej Transformacji. "Szczególnie interesujące dla jury okazały się różnorodne kanały komunikacji, jakie zostały udostępnione mieszkańcom stolicy Polski. Wymagało to integracji licznych rozwiązań i bezpośrednio przełożyło się na wysoką złożoność projektu" - informują urzędnicy.

Różne sposoby kontaktu

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 umożliwia warszawiakom różne formy kontaktu z urzędnikami. To przede wszystkim wspomniana już aplikacja mobilna, ale też telefon (pod numerem 19 115), portal internetowy, e-mail, czat i media społecznościowe.

"Warszawiacy mogą zgłosić każdą sprawę wymagającą interwencji administracji miejskiej, takich jak np.: dziura w drodze, zniszczona zieleń, nielegalne wysypisko śmieci czy zepsuta sygnalizacja świetlna" - przekonują urzędnicy.

Od kwietnia 2016 roku w systemie 19 115 działa też Warszawski System Powiadomień. Za jego pomocą na bieżąco, zgodnie z preferencjami użytkownika, wysyłane są powiadomienia lub sms-y, z informacjami z różnych obszarów życia miasta i pracy samorządu. System automatycznie przesyła także komunikaty o lokalnych zagrożeniach (na przykład o smogu albo utrudnieniach w komunikacji miejskiej).

Na zgłoszenia mieszkańców czeka zespół około 50 konsultantów, którego zadaniem jest przyjmowanie i dystrybuowanie zgłaszanych spraw do odpowiednich komórek merytorycznych samorządu warszawskiego. Wszystkie zgłoszenia są rejestrowane w systemie, a ich realizacja podlega stałemu monitoringowi do czasu wyjaśnienia sprawy.

kw/gp

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP