Najnowsze

12 pomysłów na atrakcyjną Wisłę

Najnowsze

archiwum TVN24Pomysły na Wisłę

Warsztaty recyklingowe, wspólne sprzątnie z lądu i łodzi, piknik - to kilka z pomysłów warszawiaków, które będą realizowane nad Wisłą. Zostały łącznie dofinansowane kwotą ok. 95 tys. zł.

Na program "Regranting Dzielnicy Wisły", którego operatorem jest Fundacja Poza Horyzont i firma Sekwencja, wpłynęło 17 projektów. 12 spośród nich otrzymało dofinansowanie miasta. W zależności od charakteru przedsięwzięcia wahało się od 2 500 zł do 10 000 zł.

"Zaangażować wszystkich"

- Celem programu nie było jednak wyłącznie propagowanie czystości nad Wisłą, ale budowanie tożsamości wiślanej i identyfikacji z otoczeniem, poszanowanie dla lokalnej natury - mówi Adam Góra z Fundacji Poza Horyzont.

– Zależy nam by nie tylko w sezonie dbać o tereny nad Wisłą. Stąd też pomysł by zaangażować wszystkich – zarówno mieszkańców, jak i instytucje pozarządowe – którym dobro nabrzeży nie jest obojętne w konkurs regrantingowy. Mam nadzieję, że podjęte działania po raz kolejny zachęcą warszawiaków do spędzania czasu nad rzeką w "czysty" i atrakcyjny sposób – dodaje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Wyłonione projekty uzupełniają działania realizowane przez cały sezon w ramach kampanii "Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto". Jest wśród nich m.in. realizacja serii sond filmowych wśród mieszkańców pod hasłem "Czysto z mostu", opracowanie gry na telefony "Trasz Buster Wisła", wydanie "dzielnicowej" gazetki czy przeprowadzenie konkursu na nietypowy projekt kosza do selektywnej zbiórki nad rzeką.

"Międzynarodowy dzień toalet"

Wśród wniosków znalazły się również wydarzenia. Już w środę 18 listopada o godz. 18.00 w Barze Okrąglak (park Świętokrzyski u zbiegu ul. Emilii Plater i Świętokrzyskiej) odbędzie się spotkanie "Międzynarodowy dzień toalet". Goście porozmawiają o projekcie nowych warszawskich Automatycznych Toalet Miejskich, które w przyszłym roku staną nad Wisłą.

Na weekend 20-21 listopada zaplanowane jest wspólne sprzątanie prawego brzegu Wisły, którego przewodnim hasłem jest "Nie pytaj, co Wisła może zrobić dla Ciebie, powiedz co Ty możesz zrobić dla Wisły". W trakcie zajęć stolarskich uczestnicy wykonają własne kosze oraz twórcze warsztaty recyklingowe (sobota i niedziela).

W kolejny weekend, 27-29 listopada, odbędzie się piknik "Zabiegam o czystą Warszawę nad Wisłą", przygotowanie "Wiślanej Ścieżki Łuczniczej" oraz harcerskie sprzątanie nadbrzeża. Wszystkie działania prowadzone będą do końca listopada.

TAK WYGLĄDAŁO WIELKIE SPRZĄTANIE WISŁY W SIERPNIU:

Wiceprezydent Olszewski o sprzątaniu Wisły
Wiceprezydent Olszewski o sprzątaniu WisłyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

ran/sk

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości