10 lat walki z gangami narkotykowymi. Przechwycili towar wart miliony

[object Object]
Od dziesięciu lat walczą z przestępczością narkotykową ksp
wideo 2/2

Przechwycenie trzech ton narkotyków wartych blisko 200 milionów złotych to rezultat 10-letniej działalności wydziału do walki z przestępczością narkotykową Komendy Stołecznej Policji.

- Działania policjantów z wydziału do walki z przestępczością narkotykową stale przynoszą kolejne efekty. W tym roku funkcjonariusze zabezpieczyli już ponad sto kilogramów narkotyków - powiedział Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej. Zatrzymali także 39 osób podejrzanych o przestępstwa narkotykowe, 35 z nich zostało tymczasowo aresztowanych.

Plantacje w Warszawie i okolicach

Właśnie mija 10 rocznica utworzenia wydziału. Przyszedł więc czas na podsumowanie.

- W marcu 2014 roku funkcjonariusze zlikwidowali w gminie Czosnów największą fabrykę amfetaminy w Polsce – przypomina Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Laboratorium składało się z czterech linii do wytwarzania półproduktu oraz dwóch działających linii do produkcji płynnej amfetaminy.

Funkcjonariusze przechwycili prawie 20 kilogramów amfetaminy o czarnorynkowej wartości 600 tysięcy złotych oraz tysiąc litrów BMK - półproduktu służącego do produkcji amfetaminy, z którego można uzyskać około 700 kilogramów czystego narkotyku. - Na gorącym uczynku przestępstwa zatrzymano dwóch mężczyzn, którym przedstawiono zarzuty między innymi posiadania i produkcji narkotyków – opisuje Marczak.

- W październiku 2016 roku w powiecie płockim zostali zatrzymani dwaj obywatele Wietnamu, którzy uprawiali rośliny mogące dostarczyć znaczną ilość środków odurzających. Jeden z nich był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Funkcjonariusze zlikwidowali wtedy blisko 900 krzewów konopi oraz zabezpieczyli ponad 20 kilogramów marihuany – mówi dalej Marczak.

Kilka miesięcy później na Ochocie policjanci odkryli plantację, na której rosło blisko 1200 krzewów konopi indyjskich. Z tej ilości roślin można wytworzyć ponad 25 kilogramów środków odurzających. Oprócz krzewów zabezpieczono także 28 kilogramów wysuszonych konopi. Za uprawę zarzuty usłyszało dwóch mężczyzn.

W powiecie legionowskim zlikwidowano z kolei plantację, a na niej prawie 2,5 kilograma gotowego suszu oraz 18,5 kilograma suszących się krzewów. Natomiast w autach, służących jako narkotykowe magazyny, znaleziono ponad pięć kilogramów kokainy oraz blisko cztery kilogramy heroiny.

Zatrzymania dilerów

Ponadto - jak przypomina rzecznik - na przełomie 2016 i 2017 roku policjanci przeprowadzili jedną z największych akcji wymierzonych w handlarzy narkotykami.

- W sprawie, prowadzonej wspólnie z Prokuraturą Krajową w Warszawie, zatrzymano 23 osoby, a wobec 19 podejrzanych o udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych sąd zastosował tymczasowy areszt. Na poczet przyszłych kar grożących podejrzanym zabezpieczono mienie o łącznej wartości blisko 1,3 miliona złotych - mówi Marczak.

Rynkowa nowość: dopalacze

Wyzwaniem, przed którym musieli stanąć policjanci, były dopalacze.

- To właśnie zażycie tych środków było przyczyną śmierci 16-letniego mieszkańca Warszawy we wrześniu 2017 roku. Stołeczni policjanci, którzy zajęli się wyjaśnianiem okoliczności tego tragicznego zdarzenia, doprowadzili do zatrzymania kilkunastu osób trudniących się wprowadzaniem dopalaczy na rynek krajowy i zagraniczny. W ich ręce trafił również organizator tego procederu - tłumaczy Marczak.

Stołeczni funkcjonariusze, jako pierwsi w kraju, doprowadzili do zlikwidowania dwóch, prawdopodobnie największych, polskich sklepów internetowych oferujących dopalacze, których bazy znajdowały się na serwerach w Azji.

Przemyt narkotyków

- W 2017 roku funkcjonariusze udaremnili jeden z największych przemytów - ponad 57 kilogramów marihuany o czarnorynkowej wartości 2,8 miliona złotych. Została ona przewieziona na terytorium Rzeczypospolitej z Hiszpanii w specjalnie skonstruowanej skrytce w zbiorniku paliwa - przypomina Marczak.

Natomiast w marcu 2018 roku funkcjonariusze wpadli na trop grupy przestępczej, która przemycała narkotyki głównie z krajów Europy Zachodniej, a następnie rozprowadzała na terenie całej Polski, zajmując się jednocześnie ich produkcją.

Jak ustalono, przykrywką dla przestępczego procederu była firma transportowa i inne firmy służące m.in. do "prania brudnych pieniędzy" uzyskiwanych z handlu narkotykami. Policjanci zlikwidowali magazyn, w którym przechowywano środki odurzające. Znaleziono tam również broń, także długą, kilkaset sztuk amunicji, odznaki policyjne oraz kamizelki z napisem "policja".

Przejęto około 220 kilogramów marihuany, 48 kilogramów amfetaminy, ok. 90 litrów amfetaminy płynnej, z której można wyprodukować około 400 kilogramów tego narkotyku, 4,5 kilograma kokainy oraz ponad tonę substancji chemicznych wykorzystywanych w produkcji narkotyków.

Produkcja na dużą skalę

Zlikwidowano także linię produkcyjną amfetaminy, która mieściła się w piwnicy w Wawrze. W budynku znajdował się metalowy reaktor o pojemności 750 litrów oraz ukryty był magazyn narkotykowych prekursorów. Zabezpieczono tam między innymi 675 litrów BMK, 400 kilogramów formamidu, szkło laboratoryjne i czasze grzewcze, kwas solny, mrówkowy, inne odczynniki chemiczne oraz dwa pojemniki o pojemności tysiąca litrów wypełnione częściowo odpadami poreakcyjnymi.

kz/PAP/pm

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP