Lawina błotna w Tatrach. Nie żyją dwie turystki

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Lawina błotna w Tatrach Słowackich
Lawina błotna w Tatrach SłowackichTVN24
wideo 2/3
SŁOWACJA FRAGM ANTENA

Po gwałtownej ulewie w Tatrach Bielskich na Słowacji na szlak zeszła lawina błotna, uderzając w wiatę, pod którą stali turyści. Dwie osoby - Polka i Słowaczka - zginęły, cztery zostały ranne, a dziesięć doznało lżejszych obrażeń – podsumowali słowaccy ratownicy górscy. W akcji brali też udział ratownicy TOPR z Zakopanego.

Do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych. W turystycznej wiacie w Dolinie Mąkowej przed burzą ukryło się 16 turystów. Uderzyły w nich zwały błota. Dwóch osób nie udało się uratować, a cztery zostały ranne. Kolejni poszkodowani doznali drobnych obrażeń – poinformowali ratownicy Horskiej Zachrannej Służby (HZS).

Informację o tym, że ofiary śmiertelne to Polka i Słowaczka, podały słowackie media. Wcześniej pojawiały się sprzeczne informacje o Polce. Ciała dwóch zmarłych kobiet zostały zabrane do Ździaru, a w ich transporcie brała udział załoga śmigłowca TOPR z Zakopanego.

Na miejsce zdarzenia udali się pieszo ratownicy HZS, a jednocześnie z bazy wystartowały dwa śmigłowce. Ze względu na wylewający z brzegów górski potok, błotnisty teren i powalone drzewa ratownicy mieli problem z dotarciem na miejsce, dlatego konieczne było przetransportowanie ich na miejsce wypadku śmigłowcami. W poszukiwaniach poszkodowanych brały również udział psy. Wykorzystano również kamerę do przeszukiwania gruzów – relacjonowali ratownicy HZS.

Ewakuowano pozostałych 14 osób

Poszkodowani zostali przetransportowani do Ździaru, skąd dalej karetki przewiozły ich do szpitala w Popradzie. Następnie ratownicy ewakuowali na pokładzie śmigłowców turystów, którzy z uwagi na osuwisko i zniszczenie szlaku zostali uwięzieni w Dolinie Mąkowej i nie doznali żadnych urazów.

W trakcie akcji ratunkowej spod Szerokiej Przełęczy wpłynęła kolejna prośba o pomoc od czeskiego turysty, który doznał urazu nogi i nie mógł samodzielnie zejść. Został przetransportowany na dół na pokładzie śmigłowca.

Pozostałe z 16 osób, które były uwięzione, ewakuowano w bezpieczne miejsce. W akcji ratowniczej uczestniczyli ratownicy górscy oraz dwa śmigłowce. Ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformował, że w rejon katastrofy przed godziną 20 śmigłowcem udali się ratownicy z Zakopanego.

Szlak do wysokości Szerokiej Przełęczy Bielskiej został zamknięty do odwołania.

Dolina MąkowaGoogle Maps

Autorka/Autor:ps

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Czwartek był kolejnym burzowym dniem w Polsce. Strażacy interweniowali blisko 3500 razy, najwięcej w województwie mazowieckim. Silny łamał drzewa i zrywał dachy. W Białymstoku kierowca bmw podczas ulewy stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do rzeki. W powiecie suskim (Małopolskie) pojawiła się trąba powietrzna.

Samochód w rzece, zalane drogi, połamane drzewa. Tysiące interwencji po nawałnicach

Samochód w rzece, zalane drogi, połamane drzewa. Tysiące interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Nawałnica przeszła w czwartek wieczorem przez Warszawę. Nagle zrobiło się ciemno, zaczęło bardzo silnie wiać i intensywnie padać. Zalana została część ulic, a wiatr połamał drzewa. Zamknięto Łazienki Królewskie.

Oberwanie chmury nad Warszawą. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Warszawą. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. Dla dużej części kraju wydano ostrzeżenia drugiego stopnia, temperatura w weekend ma sięgać nawet 35 stopni Celsjusza. W kilku województwach obowiązują ostrzeżenia w związku z burzami.

Upały nie odpuszczają. Ostrzeżenia w 13 województwach

Upały nie odpuszczają. Ostrzeżenia w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Pogoda na jutro. Piątek 12.07 przyniesie dużo słońca, ale nie zabraknie deszczu i burz. Nad częścią Polski pojawią się nawałnice. Niektórzy odpoczną od upału, termometry wskażą od 24 do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 12.07. Burze znów będą gwałtowne

Pogoda na jutro - piątek 12.07. Burze znów będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam więcej aury, z którą ostatnio dobrze się zaznajomiliśmy - gorąco przetykane będzie gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. W weekend na termometrach zobaczymy miejscami aż 35 stopni Celsjusza.

W pogodzie na razie nie przestanie się dziać. Zachowajcie ostrożność

W pogodzie na razie nie przestanie się dziać. Zachowajcie ostrożność

Źródło:
tvnmeteo.pl

Środa była najgorętszym jak do tej pory dniem roku, ale obfitowała również w niebezpieczne zdarzenia pogodowe. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, jest to związane z przemieszczającymi się nad Europą frontami atmosferycznymi i towarzyszącymi im liniami nawałnic. Kiedy możemy liczyć na uspokojenie się aury?

Co nam miesza w pogodzie? "Nad Europą wije się burzowy wąż"

Co nam miesza w pogodzie? "Nad Europą wije się burzowy wąż"

Źródło:
TVN24

Fala gorąca nawiedziła Hiszpanię. W dziesięciu regionach obowiązują alarmy drugiego stopnia przed skwarem, bo wartości na termometrach mają w czwartek wzrosnąć do nawet 41 stopni Celsjusza.

Punkt kulminacyjny fali upałów. Termometry pokażą ponad 40 stopni

Punkt kulminacyjny fali upałów. Termometry pokażą ponad 40 stopni

Źródło:
AEMET, El Tiempo

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

37,1 stopni Celsjusza - taką wartość zanotowano w środę na termometrach we Wrocławiu. Był to najgorętszy jak do tej pory dzień roku. Nie we wszystkich zakątkach kraju temperatura przekroczyła jednak granicę 30 stopni, a w innych upał panował aż do wieczora.

Najgorętszy dzień w tym roku. Miejscami upał utrzymywał się do późnego wieczora

Najgorętszy dzień w tym roku. Miejscami upał utrzymywał się do późnego wieczora

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP

W Nowym Jorku doszło do awarii mostu obrotowego Third Avenue Bridge. Z powodu przegrzania "utknął w pozycji otwartej", a służby musiały go schłodzić, polewając strumieniami zimnej wody. W mieście w ostatnich dniach odnotowuje się bardzo wysokie temperatury.

Ważny most "utknął w pozycji otwartej". Wszystko przez upał

Ważny most "utknął w pozycji otwartej". Wszystko przez upał

Źródło:
NBC New York, FOX 5

W Wolbromiu doszło w poniedziałek do potężnego gradobicia. Lodowe kule miały kilka centymetrów średnicy, a ulice wyglądały tak, jakby pokrywała je gruba warstwa śniegu. Skąd wziął się tak wielki grad?

Wolbrom jak po ataku zimy. Skąd wzięły się tak wielkie opady gradu

Wolbrom jak po ataku zimy. Skąd wzięły się tak wielkie opady gradu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Minionej nocy mieszkańcy części Polski mogli podziwiać wyjątkowy spektakl na niebie. Wszystko za sprawą obłoków srebrzystych. Zdjęcia tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Niebo zaiskrzyło. Obłoki srebrzyste na Waszych zdjęciach

Niebo zaiskrzyło. Obłoki srebrzyste na Waszych zdjęciach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Naksos, jedna z najpopularniejszych greckich wysp położonych na Morzu Egejskim, boryka się z niedoborem wody. Rolnicy są zaniepokojeni, ponieważ największy zbiornik na wyspie wysechł. Władze zdecydowały się na uzdatnianie wody morskiej, jednak nie zaspokoi to potrzeb wszystkich mieszkańców.

Susza na greckiej wyspie. "Teraz, kiedy jest mnóstwo turystów, obciążenie sieci wodnej jest ogromne"

Susza na greckiej wyspie. "Teraz, kiedy jest mnóstwo turystów, obciążenie sieci wodnej jest ogromne"

Źródło:
Reuters

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) przeleciała nad Polską. W nocy z poniedziałku na wtorek na niebie kilkukrotnie mogliśmy zaobserwować ruchomy, jasny punkt. Zdjęcie ISS otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS

Źródło:
tvnmeteo.pl, isstracker.pl

W Dolinie Śmierci w Kalifornii, jednym z najgorętszych miejsc na świecie, w sobotę zmarła jedna z osób uczestniczących w wycieczce motocyklowej - poinformowały służby. Tego dnia temperatura sięgała 53 stopni Celsjusza.

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Źródło:
latimes.com, tvnmeteo.pl

16 gatunków owadów zostało zatwierdzonych do spożycia w Singapurze. Przeznaczone do tego celu stawonogi będą musiały spełnić odpowiednie wytyczne i być oznakowane. Wśród potencjalnych "przekąsek" znalazły się świerszcze, szarańcza czy jedwabniki.

Świerszcze, jedwabniki i inne owady dopuszczone do spożycia

Świerszcze, jedwabniki i inne owady dopuszczone do spożycia

Źródło:
PAP, The Straits Times

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Tegoroczny czerwiec był najcieplejszy w historii, kontynuując trwającą ponad rok serię, w której bite były miesięczne rekordy temperatury - podała europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S).

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Źródło:
Reuters, AP, The Guardian, Copernicus