TVN Meteo | Świat

Etna znowu straszy. Rzeki i fontanny lawy, kłęby dymu i popiołów wulkanicznych

TVN Meteo | Świat

Autor:
as
Źródło:
Reuters, Volcano Discovery

Etna na Sycylii to najwyższy aktywny wulkan Europy. Stosunkowo często, nawet kilka razy w roku, okazuje swój śródziemnomorski temperament. Tak stało się też w ostatnich dniach. Na najnowszych nagraniach widać, jak Etna bucha lawą, która następnie spływa strumieniami po jej zboczach. Filmy pokazują też kłęby dymów unoszących się nad kraterem.

Etna - stożek wulkaniczny wznoszący się nad Sycylią na wysokości ponad 3300 metrów n.p.m. - należy do nielicznych europejskich wulkanów, które wykazują stałą aktywność. Na najnowszych nagraniach widać, co działo się 20 i 23 maja, kiedy ożywił się południowo-zachodni krater wulkanu.

Spektakularne eksplozje i chmury pyłu

Na zdjęciach i nagraniach widać, jak w powietrze wzbija się fontanna rozgrzanej lawy, która następnie powoli spływa, tworząc szeroki, kręty strumień. W następstwie erupcji nad wulkanem wzniosła się kolumna gęstego pyłu wulkanicznego.

Jak zaznacza portal Volcano Discovery, obecną aktywność Etny można uznać za część długiej, ciągłej erupcji, która rozpoczęła się w 2019 roku.

W tym przypadku, lawa wypłynęła przez dwie szczeliny wulkaniczne, które otworzyły się poniżej krateru. Tego typu erupcjom nie towarzyszą eksplozje, dzięki czemu nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Sycylii.

Poprzednie ożywienie się Etny

Do poprzedniej, spektakularnej erupcji wulkanu doszło w lutym. Erupcja skoncentrowana była wówczas w południowo-wschodniej części wulkanu, na wysokości około 2900 metrów. Według włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Etna wysłała popiół i pióropusze dymu na wysokość ośmiu kilometrów.

Nie pojawiły się doniesienia o poszkodowanych.

Erupcja wulkanu Etna na nagraniu Reportera 24
Erupcja wulkanu Etna na nagraniu Reportera 24Kontakt 24

Autor:as

Źródło: Reuters, Volcano Discovery