TVN Meteo | Świat

Brazylia, stan Bahia. Pękła tama po wielu dniach ulew. "Mieszkańcy powinni się pilnie ewakuować"

TVN Meteo | Świat

Autor:
rzw
Źródło:
Reuters, PAP, tvnmeteo.pl
Powodzie nękają stan Bahia w Brazylii
Google MapsPowodzie nękają stan Bahia w Brazylii

Runęła zapora wodna w stanie Bahia w północno-wschodniej Brazylii. Do rzek, już i tak wezbranych w wyniku długotrwałych ulew, wlała się kolejna porcja wody. Miejscowe władze w sobotę wieczorem lokalnego czasu wydały ostrzeżenia dla mieszkańców. Ulewne deszcze, które nawiedzają region od początku listopada, spowodowały śmierć co najmniej 17 osób, wynika z raportu Urzędu Ochrony Ludności Bahii.

W sobotę wieczorem lokalnego czasu zawaliła się zapora Igua w pobliżu miasta Vitoria da Conquista w południowej części brazylijskiego stanu Bahia. Zalane zostały okoliczne tereny, zwłaszcza w gminie Itambe. Nie ma jak dotąd doniesień o ofiarach śmiertelnych lub osobach rannych. Nadal do publicznej wiadomości podano jednak bardzo mało szczegółów zdarzenia.

Lokalne media zamieszczają w serwisach społecznościowych zdjęcia zalanych okolicznych terenów, już i przedtem borykających się z zagrożeniem powodziowym w wyniku długotrwałych ulew.

twitter.com/Metropoles

Brazylia - pękła tama, wezwanie do ewakuacji

"Zapora z dużą ilością wody zawaliła się i silna powódź błyskawiczna spodziewana jest w gminie Itambe" - napisały miejscowe władze na oficjalnym profilu na Instagramie.

"Wszyscy mieszkańcy powinni pilnie ewakuować się z obszarów położonych nad rzeką Verruga" - dodano.

Itambe to region rolniczy w południowej części stanu Bahia, położony około 200 km w głąb lądu od nadmorskiego miasta Ilheus.

Google Maps

Zagrożona autostrada

Jak zapewniła potem Sheila Lemos, burmistrz miasta Vitoria da Conquista, wszyscy mieszkający w pobliżu rzeki zostali ewakuowani. Przestrzegła natomiast, że powódź zagraża ruchowi na autostradzie BR-116, głównej arterii komunikacyjnej dla ciężarówek, łączącej północno-wschodnią i południową Brazylię.

Google Maps

Ulewy w Brazylii

Jak dotąd ponad 11 000 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, a ponad cztery tysiące korzysta z pomocy socjalnej państwa z powodu powodzi w stanie Bahia.

- Tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy, ponieważ woda podniosła się o jeden lub dwa metry, a w niektórych miejscach nawet o trzy metry - mówił w sobotę Rui Castro, gubernator stanu.

Ulewne deszcze, które nawiedzają region od początku listopada, spowodowały śmierć co najmniej 17 osób, według danych Urzędu Ochrony Ludności Bahii. Łącznie ponad 60 gmin znalazło się w sytuacji kryzysowej z powodu złej pogody.

Autor:rzw

Źródło: Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps