Ponad trzysta tysięcy. Tyle osób w Europie mogłoby przeżyć, gdyby nie zanieczyszczone powietrze

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie smogu
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie smogutvn24
wideo 2/19
tvn24Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie smogu

Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała raport, z którego wynika, że w 2019 roku 307 tysięcy osób zmarło z powodu zanieczyszczeń powietrza. To mniej niż rok wcześniej, ale nadal zbyt wiele. Zbadano także, że zła jakość powietrza przyczyniła się do śmierci 39,3 tysiąca Polaków.

Zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym, czyli szkodliwymi dla zdrowia drobnymi cząstkami, spowodowało w 2019 roku w Unii Europejskiej 307 tysięcy przedwczesnych śmierci - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). To spadek liczby przypadków śmiertelnych o 10 procent w ciągu roku.

Jak pisze francuska agencja AFP, według badania ponad połowa zmarłych w ten sposób ludzi mogłaby przeżyć, gdyby 27 krajów członkowskich UE spełniło nowe cele w zakresie jakości powietrza, ustalone niedawno przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie (Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP)Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Raport EEA - dane i statystyki

W 2018 roku liczbę zgonów, związanych z aerozolami atmosferycznymi PM2,5 (zawieszonymi w powietrzu cząstkami o średnicy poniżej 2,5 mikrometra) oszacowano na 346 tysięcy. Według EEA spadek liczby przypadków śmiertelnych w 2019 roku można częściowo wyjaśnić korzystnymi warunkami pogodowymi, ale przede wszystkim ciągłą stopniową poprawą jakości powietrza w Europie.

Według danych z raportu na początku lat 90. te drobne cząstki spowodowały prawie milion przedwczesnych śmierci w 27 krajach UE. Liczba ta spadła już do około 450 tysięcy w 2005 roku.

Wśród głównych krajów UE w 2019 roku zanieczyszczenie drobnymi cząstkami było odpowiedzialne za 53,8 tys. przedwczesnych śmierci w Niemczech, 49,9 tys. we Włoszech, 29,8 tys. we Francji i 23,3 tys. w Hiszpanii. Polska, gdzie przedwcześnie zmarło 39,3 tys. osób, jest krajem najbardziej dotkniętym procentowo pod względem liczby ludności.

Zanieczyszczone powietrze w Europie w 2019 rokuMaciej Zieliński/PAP

Według EEA w przypadku cząstek ozonu (O3) trend w 2019 roku również był spadkowy z 16,8 tys. przedwczesnymi śmierciami, co oznacza spadek o 13 procent w ciągu jednego roku. W przypadku dwutlenku azotu (NO2), gazu produkowanego głównie przez pojazdy i elektrownie cieplne, wskaźniki spadły o jedną czwartą w latach 2018-2019 do 40,4 tys. przypadków.

Według WHO aerozole atmosferyczne PM2,5 są najbardziej szkodliwymi dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych i powodują siedem milionów przedwczesnych śmierci rocznie na całym świecie, co plasuje je na poziomie zbliżonym do palenia tytoniu lub niezdrowej diety.

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości