NASA analizuje zimowe zanieczyszczenie powietrza w krajach południowo-wschodniej Azji. W tym celu agencja wysłała dwa samoloty badawcze, które będą sprawdzać jakość powietrza bezpośrednio w atmosferze. W ten sposób naukowcy chcą odkryć mechanizmy rządzące smogiem, który pojawia się zimą nad tą częścią świata.
Amerykańska agencja kosmiczna NASA prowadzi badanie jakości powietrza nad krajami Azji i Pacyfiku. Projekt nazwano ASIA-AQ (Airborne and Satellite Investigation of Asian Air Quality). Na początku lutego na Filipiny dotarły dwa samoloty badawcze amerykańskiej agencji kosmicznej wyposażone w szereg instrumentów do mierzenia w czasie rzeczywistym gęstości zanieczyszczeń powietrza oraz monitorowania sposobu, w jakie się rozprzestrzeniają. W tym tygodniu misja badawcza przeniosła się do kolejnego kraju - Korei Południowej.
Dwa miesiące badań
Jak przekazał dziennik "Korea Herald", termin badania zbiegł się z okresem podwyższonego poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. Wyniki z wiosny 2016 roku, kiedy to w Korei przeprowadzono pierwszą edycję ASIA-AQ, były zdecydowanie niższe od wartości obserwowanych dzisiaj. Naukowcy mają nadzieję, że analiza pozwoli im lepiej zrozumieć, jakie dokładnie czynniki wpływają na zimowy spadek jakości powietrza.
Badania w Korei Południowej potrwają dwa tygodnie. W tym czasie pojazdy NASA będą wspierane przez cztery samoloty badawcze z Korei. Analizy będą prowadzone nie tylko z powietrza, ale także ze stacji naziemnych. Naukowcy planują jednoczesne monitorowanie stężenia zanieczyszczeń i modelowanie jakości powietrza.
Po zakończeniu analizy w Korei, samoloty przeniosą się do Malezji, a następnie do Tajlandii. Po drodze planowane są jednak dodatkowe misje badawcze w innych krajach regionu.
Ku lepszemu powietrzu
Według portalu "Taipei Times", samoloty NASA przeleciały kilka dni temu nad centralnym i południowym Tajwanem. Celem misji było przeanalizowanie wpływu ukształtowania terenu i cyrkulacji atmosferycznej na rozkład zanieczyszczeń. W cztery godziny zebrano dane, na bazie których wygenerowana zostanie trójwymiarowa mapa jakości powietrza w regionie.
Lokalne media przyznały, że projekt ten stanowi postęp w krajowych badaniach nad zanieczyszczeniem powietrza. Analiza zgromadzonych danych pozwoli władzom kraju udoskonalić strategię redukcji zanieczyszczenia powietrza.
Źródło: Taipei Times, Korea Herald, NASA ESPO
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock