Jak donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Würzburgu w Niemczech, zanieczyszczenie powietrza ma negatywny wpływ na proces zapylania. - Przez znajdujące się w powietrzu szkodliwe substancje, rośliny mogą zmienić okres kwitnienia, a owady mogą przestać się interesować się kwiatami - powiedziała doktor Laura Duque.
Zapylanie to proces, który polega na przenoszeniu pyłków z organów męskich do żeńskich. Bardzo często w tym procesie rozmnażania biorą udział owady, między innymi pszczoły, motyle, osy i szerszenie.
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Würzburgu w Niemczech wynika, że zanieczyszczenie powietrza szkodzi zapylaczom, a także roślinom, które są zapylane. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie "Frontiers in Ecology and the Environment".
- Nasz artykuł pokazuje, że zanieczyszczenie powietrza może stwarzać wiele problemów zarówno dla zapylaczy, jak i roślin - powiedziała doktor Laura Duque, współautorka badania. - Przez występujące w powietrzu szkodliwe substancje, rośliny mogą zmienić okres kwitnienia, a owady mogą przestać interesować się kwiatami - dodała.
Dlaczego zapylanie jest takie ważne?
Duque zaznaczyła, że zanieczyszczone powietrze może mieć także negatywny wpływ na orientację zapylaczy w terenie. Ponadto może obniżać jakość pyłku oraz zmieniać skład chemiczny rośliny.
- Konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań nad wpływem zanieczyszczenia powietrza na proces zapylania. Interakcje pomiędzy roślinami i zapylaczami, które są podatne na zanieczyszczenie powietrza, są dla nas, ludzi, bardzo istotne - podkreśliła Duque.
Do roślin zapylanych przez owady należy wiele roślin uprawnych. W przypadku niektórych z nich, takich jak kawa, truskawki czy rzepak, brak zapylania przez owady doprowadziłby do ogromnych strat w uprawach.
Oprócz wpływu na relacje między roślinami i zapylaczami zanieczyszczenie powietrza wpływa również na interakcje roślin z innymi organizmami. Duque chce zbadać, w jaki sposób zanieczyszczenie ozonem wpływa na zapylanie i drapieżnictwo określonej grupy owadów: drapieżnych bzygowatych. - Bzygowate są bardzo interesujące, ponieważ zapylają rośliny jako dorosłe osobniki, ale żywią się mszycami w stadium larwalnym i mogą w ten sposób zmniejszać populację mszyc. Mszyce z kolei są dobrze znanymi szkodnikami roślin - zauważyła badaczka.
Źródło: phys.org
Źródło zdjęcia głównego: schankz/Shutterstock