Zanieczyszczone powietrze może mieć wpływ na osiągnięcia szkolne uczniów - wynika z badania fińskich naukowców. Wyniki egzaminów sprawdzających zdolności matematyczne okazały się gorsze, gdy w pobliżu szkoły wzrastał poziom PM2,5. Badacze byli zaskoczeni, że efekt ten jest zauważalny nawet w Finlandii, gdzie jakość powietrza jest przeważnie dobra.
Zanieczyszczenia powietrza mają poważny wpływ na nasz stan - zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Coraz więcej badań skupia się na tych ostatnich aspektach, znajdując powiązania między smogiem a zapadaniem na depresję lub wzmożonymi stanami lękowymi. Jak wynika z artykułu opublikowanego na łamach czasopisma "Economics Letters", zanieczyszczone powietrze ma również przełożenie na zdolności uczenia się i zapamiętywania.
Smog a zdolności matematyczne
Naukowcy z Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu w Oulu zbadali, jak krótkotrwałe zanieczyszczenie powietrza w rejonie szkoły wpływało na wyniki egzaminów maturalnych. W tym celu przeanalizowali dane z lat 2006-2016. Egzaminy maturalne w Finlandii składają się z testów z różnych przedmiotów, do których uczniowie przystępują w różnych dniach. Wyniki te zestawiono z danymi pochodzącymi z punktów monitorowania jakości powietrza zlokalizowanych w pobliżu miejsc egzaminów.
Wzrost stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 o zaledwie jedną jednostkę wystarczył, by uczniowie uzyskiwali słabsze wyniki z egzaminów matematycznych. Okazały się o około 0,13 punktu procentowego niższe w porównaniu z uczniami piszącymi podobne egzaminy w okolicach, gdzie powietrze było czystsze. Naukowcom nie udało się wykazać związku między smogiem a egzaminami językowymi, nie zaobserwowano również różnic między płciami.
Decydujący wpływ na przyszłość
Jak tłumaczyli badacze, to zaskakujące, że udało się wykazać znaczący wpływ smogu na wyniki egzaminów maturalnych w Finlandii, gdzie powietrze jest stosunkowo czyste. Oznacza to, że nawet krajach, gdzie poziomy zanieczyszczenia powietrza są generalnie zgodne z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, należy dążyć do ich zmniejszenia.
- Coraz więcej dowodów sugeruje, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza podczas egzaminów może mieć decydujący wpływ na dalsze postępy uczniów, zwłaszcza jeśli wyniki egzaminów maturalnych są wykorzystywane jako kryterium wyboru - przekazał Marko Korhonen, główny autor analizy.
Źródło: University of Oulu
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock