TVN Meteo | Smog

Alert RCB przed smogiem. "Prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego"

TVN Meteo | Smog

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB, PAP
Smog we Wrocławiu
Smog we WrocławiuTVN24
wideo 2/14
Smog

Przed południem miejscami odnotowano znacząco przekroczone normy jakości powietrza. Alert RCB przed smogiem został wysłany do osób przebywających się na terenie powiatu suskiego. Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert do osób znajdujących się na terenie powiatu suskiego, w województwie małopolskim. Eksperci ostrzegli o pogorszonej jakości powietrza.

"Uwaga! Dziś (29.12) prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz".

Przekroczone stężenie pyłu PM10

Jak poinformowało w środę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, na terenie Nysy odnotowano dobowe przekroczenie poziomu alarmowego dla znajdującego się w powietrzu pyłu PM10.

Przekroczenie poziomu alarmowego wystąpiło na stacji Nysa, przy ulicy Rodziewiczówny, gdzie czujniki wskazały - 151,6 µg/m3 pyłu. Według informacji służb wojewody, mieszka tam około 44 tysiące osób, a pył pochodzi głównie z palenisk domowych i kotłowni lokalnych.

W wyniku zwiększonego zapylenia powietrza cierpią przede wszystkim osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży oraz chorzy z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia.

Kiedy powietrze ma dobrą jakość?

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Jakość powietrza w Polsce

Przed godziną 9 w środę najgorszą - złą - jakość powietrza odnotowano w Myślenicach. Tam stężenie pyłów PM10 wynosiło 142 µg/m3 (236,7 procent normy dobowej). Na południu kraju powietrze miało miejscami średnią lub niezdrową jakość, a w pozostałych regionach dobrą lub świetną.

W przypadku pyłu PM2,5 powietrze złej jakości wykazały stacje pomiarowe w Bielsku-Białej - 118 µg/m3 (327,8 procent normy dobowej). W reszcie kraju powietrze było średniej lub niedobrej jakości, a także dobrej.

Czym jest alert RCB?

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Polacy o smoguAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:anw

Źródło: tvnmeteo.pl, RCB, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, RCB

Pozostałe wiadomości