TVN Meteo | Prognoza

Uwaga na słońce. Prognoza indeksu UV na czwartek

TVN Meteo | Prognoza

Autor:
as
Źródło:
IMGW
Odpowiednie nakrycie głowy, okulary, woda. Sposoby na upał
Odpowiednie nakrycie głowy, okulary, woda. Sposoby na upał

Upały zostaną z nami na kilka dni. Będzie słonecznie, a taka pogoda zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Nie należy jednak zapominać o bezpieczeństwie w szczególności, że indeks UV w czwartek będzie wysoki.

Jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, upały w części kraju potrwają do poniedziałku. Dla zachodniej Polski wydane zostały alerty drugiego stopnia.

Chociaż pogoda zachęca do przebywania na słońcu, niekontrolowane opalanie może być niebezpieczne dla zdrowia. Zbyt długa ekspozycja na promienie ultrafioletowe może zakończyć się oparzeniami skóry lub nawet udarem słonecznym. Nadmierne opalanie może natomiast powodować raka skóry, zaćmę i obniżenie odporności biologicznej.

Indeks UV w czwartek 23.06

Indeks UV to międzynarodowy standard służący do określania pomiaru promieniowania ultrafioletowego (UV), które emituje słońce danego dnia w określonym miejscu.

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na czwartek, przy bezchmurnym niebie indeks UV w prawie całej Polsce wyniesie 7. Lokalnie w centralnej części kraju może wynieść on 6, zaś w Tatrach i Bieszczadach - 8.

Prognoza indeksu UV na 23.06 dla bezchmurnego niebaIMGW

Podobnie kształtują się prognozy dla zachmurzonego nieba. W większości kraju indeks UV wyniesie 7, tylko miejscami w centrum 6 i na południu 8.

Prognoza indeksu UV na 23.06 dla zachmurzonego niebaIMGW

Indeks UV o wysokości od 6 do 7 stwarza wysokie i bardzo wysokie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu. W takim przypadku należy używać kremów z filtrem (przynajmniej 15) oraz nosić jasne ubrania i nakrycia głowy. Warto ograniczyć czas przebywania na słońcu w godzinach 11-16.

Natomiast indeks UV równy lub wyższy 8 informuje o bardzo wysokim zagrożeniu dla naszego zdrowia. Wtedy należy jeszcze bardziej zatroszczyć się o skórę, ponieważ może dojść do bardzo szybkiego opalenia, a także oparzenia.

Słoneczne BHPPAP/Małgorzata Latos

Promieniowanie ultrafioletowe

Ryzyko poparzenia skóry, udaru lub czerniaka wiąże się z promieniowaniem ultrafioletowym, które ma trzy różne rodzaje fal: UVA, UVB i UVC.

Promienie UVA są najdłuższe i docierają do głębokich warstw skóry, uszkadzając jej włókna kolagenowe i tym samym przyspieszając starzenie oraz powodując zmarszczki. Docierają do powierzchni Ziemi niezależnie od tego, czy słońce świeci, czy jest schowane za chmurami. Występują z taką samą intensywnością niezależnie od pogody.

Promienie UVB są krótsze od UVA. Część z nich pochłaniana jest przez warstwę ozonową, ale większość dociera do powierzchni Ziemi. UVB opalają i powodują poparzenia skóry. Uszkadzają DNA komórek, co w konsekwencji prowadzi do czerniaka, najgroźniejszej odmiany raka skóry. Ich intensywność zależy od pory roku i dnia. Najsilniej działają od kwietnia do października w godzinach 10-16.

Wyróżniamy też promienie UVC, najkrótsze, które nie docierają do powierzchni Ziemi, bo są pochłaniane przez atmosferę.

Opalanie nie dla każdegoPAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Autor:as

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości