TVN Meteo | Prognoza

Weekend i końcówka miesiąca chłodna i deszczowa. Początek czerwca przyniesie zmianę

TVN Meteo | Prognoza

Autor:
as/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza temperatur w dniach 06-10.07
Prognoza temperatur w dniach 06-10.07ventusky.com
wideo 2/3
Pogoda na 5 dni

Koniec tygodnia przyniesie zachmurzenie i opady deszczu, które przeciągną się także na początek następnego tygodnia. Dopiero w środę pogoda zacznie się poprawiać.

Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, w ciągu kolejnej doby Polska znajdzie się w zasięgu układu niżowego znad Skandynawii i zachodniej Rosji. Napływać będą do nas chłodne, wilgotne masy polarnego powietrza, w którym tworzyć się będą wypiętrzone chmury kłębiaste. Przyniosą one ze sobą przelotne opady deszczu oraz lokalnie burze.

Niż utrzyma się do końca miesiąca i w tym okresie nie ma co liczyć na znaczącą poprawę pogody. We wtorek sytuacja baryczna ulegnie jednak zmianie, a Polska znajdzie się pod wpływem wyżu, który ściągnie nad nasz kraj ciepłe masy powietrza z południa Europy. Temperatury wzrosną powyżej 20 stopni Celsjusza, a to dopiero początek - czerwiec przyniesie jeszcze cieplejszą aurę.

Prognoza temperatur w dniach 28.05-01.06
Prognoza temperatur w dniach 28.05-01.06ventusky.com

Pogoda na weekend

Sobota przyniesie duże zachmurzenie w przeważającej części kraju, tylko w pasie południowym będzie ono umiarkowane. W północnej części kraju wystąpią przelotne opady deszczu do 5-10 litrów na metr kwadratowy. Mniej deszczu spadnie na południu Polski, bo jedynie 1-5 l/mkw. Opady nie wystąpią jedynie na Podkarpaciu. Zagrzmi na Mazurach i Podlasiu, gdzie mogą pojawić się burze z opadem do 15 l/mkw. Temperatura maksymalna sięgnie 12 st. C na Suwalszczyźnie, przez 14 st. C w centrum kraju, do 17 st. C na Podkarpaciu. Zachodni wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 kilometrów na godzinę.

W niedzielę będzie na ogół pochmurno z rozpogodzeniami. Mogą pojawić się przelotne opady deszczu do 5 l/mkw. W południowo-wschodniej części kraju zachmurzenie będzie umiarkowane bez opadów. Termometry pokażą od 13 st. C na Suwalszczyźnie, przez 16 st. C w centrum kraju, aż po 18 st. C na Podkarpaciu. Powieje południowo-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany wiatr.

Prognoza opadów w dniach 28.05-01.06
Prognoza opadów w dniach 28.05-01.06ventusky.com

Pogoda na poniedziałek, wtorek i środę

Poniedziałek upłynie pod znakiem chmur. Zachmurzenie w większości kraju będzie duże. Prognozowane są przelotne opady deszczu do 5 l/mkw. W zachodniej części kraju, szczególnie na Dolnym Śląsku, mogą wystąpić burze z opadem 10-15 l/mkw. Na termometrach zobaczymy od 15 st. C na północnym wschodzie, przez 17 st. C w centrum kraju, do 18 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie południowo-wschodni, skręcający na zachodni, słaby i umiarkowany.

Wtorek przyniesie poprawę aury. Będzie przeważnie pogodnie, jedynie na Mazurach i Suwalszczyźnie pojawi się więcej chmur z przelotnymi opadami deszczu poniżej 5 l/mkw. W najcieplejszym momencie dnia temperatura wyniesie od 17 st. C na Suwalszczyźnie, 19 st. C w centrum kraju, do 21 st. C na Podkarpaciu. Powieje słaby i umiarkowany wiatr z kierunków południowych.

W środę prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Na południowym wschodzie i częściowo w centrum Polski mogą wystąpić okresowe opady deszczu do 5 l/mkw. Termometry pokażą od 18 st. C na Suwalszczyźnie, 21 st. C w centrum kraju, do 24 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie słaby, zachodni i północno-zachodni.

Prognoza porywów wiatru w dniach 28.05-01.06
Prognoza porywów wiatru w dniach 28.05-01.06ventusky.com

Autor:as/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości