"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na sobotę
Prognoza pogody na sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Dawno, dawno temu, kiedy w Polsce panowały prawdziwe zimy, arktyczny mróz malował na szybach gałązki i kwiaty. Stare okna w domach ogrzewanych piecami pokrywały się drobnymi lodowymi kryształkami w kształcie igieł, czyli szronem. Nieszczelne okna przepuszczały ciepłe i wilgotne powietrze na zewnątrz. W czasie kontaktu ze zmarzniętą szybą na dworze, a bywało, że i w domu, zachodził proces resublimacji pary wodnej, czyli jej bezpośrednia przemiana w lód. W chłodzie para wodna wytrącała się i natychmiast zamarzała. Kryształki lodu rosły, malując pióropusze paproci na szybach… Tymczasem dziś moje nastoletnie dziecko, analizując wiersz "Fragment" Marii Pawilkowskiej-Jasnorzewskiej spytało, "co to takiego kwiaty szyb?". Do wyobraźni młodych ludzi, odgrodzonych od coraz cieplejszego świata trójszybowymi oknami, nie przemawia już zwrot: "pa­mię­tasz, jak to w zimie kwia­ty szyb na srebr­nych śli­zga­ją się nar­tach?"

Zima jak biały jeleń

Coraz mniej zimy zimą, a gdy przychodzi ona na kilka dni, wzbudza sensację. Niestety, najnowsze prognozy dają mrozom niewielkie szanse, a dokładnie wyliczenia modelu sezonowego amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery na styczeń, luty i marzec. Średnia temperatura prognozowana na nadchodące trzy miesiące ma odchylić się od normy o 2-3 stopnie Celsjusza na plus w środkowej i wschodniej Europie. Tym samym spływy zimnych mas powietrza z północnego wschodu i wschodu, niosące znad Arktyki i Syberii silne spadki temperatury, pozostaną rzadkim widokiem, niczym biały jeleń. Wykluczyć oczywiście niczego nie można, bo prognozy sezonowe na zimowe miesiące na ogół zawyżają wartości temperatury, jednak dość dobrze wyznaczają one trendy, które twardo trzymają się ciepła.

Prognoza odchylenia od normy na plus temperatury średniej miesięcznej na styczeń, luty i marzec 2025NOAA

Sytuację mogłoby uratować rozerwanie się wiru polarnego na kilka mniejszych i zsunięcie zimna znad Arktyki w nasze szerokości. Takie zdarzenia niosą ze sobą jednak również pogodowe ekstrema. Od wielu tygodni czapa zimna nad biegunem północnym, w której temperatura spada do nawet -80 stopni na wysokości 30 kilometrów, jest pod pilną obserwacją. Badacze i pasjonaci tego fenomenu liczą na wrzut ciepła z tropików w wyższe warstwy atmosfery, które przeniknęłyby nad biegun i rozbiły arktyczną kopułę. Na razie nic takiego nie widać, co potwierdza chociażby Japońska Agencja Meteorologiczna, wykrywająca tzw. nagłe ocieplenie stratosferyczne. Przyniosłoby ono Europie zamieszanie, sparaliżowało autostrady i zamknęło wiele szkół. Model amerykański GFS również prognozuje, że wir polarny na razie pozostanie w swojej gawrze. Zarówno dziś, jak i za dwa tygodnie, jego centrum trzymać się ma twardo bieguna. Może w lutym wyściubi nosa?

Wir polarny nad Arktyką 23 stycznia, temperatura rzędu -70/-80 stopni na wysokości około 30 kilometrówtropicaltidbits.com

Pod panowaniem Atlantyku

Przewagę w kształtowaniu pogody w ciągu najbliższych tygodni ma mieć Ocean Atlantycki. Zakładana przez narodowy amerykański ośrodek prognostyczny temperatura wyższa niż zwykle, przy opadach raczej w normie, oznacza dla Polski naprzemienny spływ mas powietrza znad Oceanu Arktycznego i środkowego Atlantyku. Zwiastuje to na ogół łagodną zimę z mroźnymi epizodami. Formujące się nad wodami oceanicznymi wiry niżowe pompować będą na zmianę opady deszczu i śniegu, przeplatane krótkimi rozpogodzeniami. Aby słońce zaświeciło na wiele dni, trzeba zdecydowanego napływu surowego i suchego powietrza z północnego wschodu i wschodu. A o "bestii ze wschodu" ani widu, bo i w Rosji ma być cieplej niż zwykle.

Wiarygodnym czujnikiem kierunku cyrkulacji, która narzuci ton pogodzie w styczniu, jest opracowany przez Amerykanów wskaźnik tzw. oscylacji północnoatlantyckiej NAO. Dosłownie szacuje on siłę cyrkulacji powietrza w naszym rejonie globu, opierając się o prognozy współdziałania Wyżu Azorskiego i Niżu Islandzkiego. Tym samym określa on, czy ciepło i wilgoć przy strefowym (zachodnim) napływie mas powietrza znad Atlantyku przeniesione zostaną w głąb Europy, czy też jednak będą zablokowane, a z północy lub wschodu spłynie zimno.

W prognozie NAO widać w najbliższym czasie zakłócenie cyrkulacji strefowej przez nurkujące w głąb środkowej Europy niże i pęczniejącą zatokę zimna, rozbudowującą się od Arktyki po Bałkany. Cyrkulacja północna powietrza między 10 a 13 stycznia nakieruje na środkową Europę zimno wraz z opadami śniegu do nawet 10 centymetrów na nizinach. Po nocnych rozpogodzeniach temperatura w poniedziałek 13 stycznia o poranku spaść może miejscami spokojnie do -10 stopni. Odchylenie temperatury od normy przez chwilę wynieść ma na terenach północnej Francji, Niemiec i Polski około 10 st. C na minus. Będzie to jednak tylko epizod zimowy.

Prognozowane odchylenie temperatury od normy na minus o poranku w poniedziałek 13 styczniatropicaltidbits.com

W drugiej połowie stycznia cyrkulacja z północnej skręcić ma w łagodną zachodnią, co uwidacznia się w przebiegu wskaźnika NAO. Zapanować ma tzw. dodatnia faza oscylacji, oznaczająca silną współpracę niżu znad północnych wód Atlantyku z wyżem rozbudowującym się Azorów w głąb Europy. W świetle dzisiejszych materiałów zajść ma zmiana, może nie gwałtowna, ale sugerująca, że na ostrą zimę nie ma szans. Wykres pokazujący możliwy przebieg wskaźnika w drugiej połowie stycznia cechuje wzrost z możliwością wahań na plus i minus. Można więc szacować, że temperatura popołudniami wzrastać będzie po 15 stycznia do 1-5 st. C, a nocami spadać do maksymalnie -5 st. C.

Prognoza przebiegu wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiejNOAA

Ponure prognozy na styczeń

Takie wartości temperatury z mało konkretnego pogranicza jesieni i zimy spowodować ma bardzo konkretna sytuacja baryczna. Nastać ma cyrkulacja zachodnia, którą poniesie Niż Islandzki, a wspomagać ma go rozbudowujący się w połowie miesiąca wyż. Od środkowego Atlantyku sięgnie Rosji i zaciągnie nad zachodnią Europę ciepło z południa. Gdy ten potężny układ około połowy stycznia ulokuje swoje centrum w rejonie Polski, przez osiadanie w nim powietrza zasnuje nasze niebo niskimi chmurami stratus. Przytrzyma on przy ziemi umiarkowany chłód, lokalnie niosąc opady mżawki lub śniegu ziarnistego, podróbki śniegu. Wykreuje on na tydzień, co najmniej do 20 stycznia, byle jaką pogodę. Gdyby usadowił się nad Skandynawią lub północno-zachodnią Rosją, skroiłby nam zimę na miarę. Tymczasem zarówno opadów, jak i rozpogodzeń w tym wyżu będzie raczej niewiele.

Umacniający się wyż nad środkową Europą, prognoza odchylenia ciśnienia na plus około 13 styczniatropicaltidbits.com

Co czeka na koniec stycznia

Co nadejdzie w ostatniej dekadzie stycznia? Spokojny wyż z nużącą pogodą ma ustępować miejsca cyklonom północnoatlantyckim. Wiry niżowe wprawią masy powietrza w konkretny ruch, wciskając w nasz rejon kontynentu łagodne ciepło i deszczowe fronty znad oceanu, a ponadto okraszając wszystko silnym wiatrem i sztormem na Bałtyku. Temperatura średnia w tym czasie ma wznieść się ponad normę z wielolecia o jakieś 3 st. C, a na Mazurach i Podlasiu nawet o 4 st. C. Przynajmniej takie prognozy wylicza Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). Jeszcze wyższe odchylenie dodatnie zanotować ma Skandynawia, co znaczy, że na spływ zimna z Arktyki pod koniec stycznia nie ma co liczyć. Temperatura ponownie osiągać będzie 10 stopni Celsjusza na przedgórzu, a prędkość wiatru nad morzem 100 kilometrów na godzinę.

Prognoza odchylenia temperatury średniej na plus od normy w dniach 20-26 stycznia 2025 ECMWF

Od lat Ocean Atlantycki nasila swe wpływy na zimową pogodę w Polsce. Zgromadził ciepła ponad normę i ma je w nadchodzących tygodniach dostarczać atmosferze. Dopóki pogodę kształtować będą niże lub wyże, byle ulokowane na zachodzie lub w centrum Europy, ocean nie pozwoli zimie na hulanki i swawole. Przy temperaturze, która ostatecznie ma być wyższa niż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, owszem mamy się spodziewać krótkich fal zimna, które jednak równoważyć będzie napływ ciepłych mas powietrza z zachodu. Europejskie centrum prognostyczne ECMWF szacuje, że cały styczeń będzie w sumie o 2-3 stopnie cieplejszy od norm. A opady na północy i południu ostatecznie przekroczą nieco normę. Nawet jeśli widoczny na horyzoncie prognoz wyż zatrzyma pochód deszczowo-śnieżnych frontów, to jednak opady w pierwszej dekadzie miesiąca i prognozowane na trzecią dekadę zbliżą styczeń pod względem wilgoci do standardów. Góry nadal pokryte będą białym puchem, niziny jednak pozostaną szaro bure, z krótkimi przerwami.

Prognoza odchylenia opadów od normy w styczniu 2025ECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami słoneczny, ale chłodny weekend. Temperatura maksymalna sięgnie miejscami zaledwie 10 stopni Celsjusza. - To nie będzie pogoda na letnie ubrania - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Czeka nas pogoda "fajnie wyglądająca przez okno"

Czeka nas pogoda "fajnie wyglądająca przez okno"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W północnej i centralnej Polsce utrzymuje się ryzyko wystąpienia nocnych przymrozków. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Alarmy IMGW dla dziewięciu województw

Alarmy IMGW dla dziewięciu województw

Źródło:
IMGW

Miłośnicy astronomii będą mieli okazję w czasie najbliższych nocy zobaczyć na niebie Drogę Mleczną. Jak przekazał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", warunki będą naprawdę sprzyjające.

"Przed nami najlepszy weekend w roku"

"Przed nami najlepszy weekend w roku"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Sobota 26.04 upłynie w całym kraju pod znakiem słonecznej aury. Termometry pokażą maksymalnie od 10 do 15 stopni.

Pogoda na dziś - sobota 26.04. Słoneczna aura będzie miała swoją cenę

Pogoda na dziś - sobota 26.04. Słoneczna aura będzie miała swoją cenę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org

W świetle najnowszych wyliczeń amerykańskiego modelu meteorologicznego GFS wyraźnie widać, że początek majówki będzie przyjemny, choć umiarkowanie ciepły. Potem w pogodzie ma zadziać się więcej.

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Pogoda na majówkę. Co pokazuje amerykański model

Źródło:
TVN24+

Archeolodzy odkryli w Peru szczątki zmarłej pięć tysięcy lat temu kobiety. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie należała do wyższych sfer w kulturze Caral, która rozwijała się tam równolegle ze starożytnym Egiptem czy Chinami.

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Źródło:
Reuters, PAP

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 200 razy interweniowały polskie służby w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Jak przekazał TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń.

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

Ogromny bolid pojawił się nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Według lokalnych ekspertów mógł to być największy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwają poszukiwania jego szczątków.

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Źródło:
CNN, TVN24, G1 Globo

Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Źródło:
TVN24+

Od soboty turyści ponownie będą mogli zwiedzać Jaskinię Mroźną w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach. Każdego roku to miejsce jest zamykane na okres zimowy, który przypada na okres od 1 listopada od 25 kwietnia. W tym czasie służy jako schronienie dla zimujących nietoperzy.

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Duża atrakcja polskiej części Tatr ponownie otwarta dla turystów

Źródło:
PAP, TPN

Blisko 156 milionów Amerykanów żyje na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc. Prócz niepokojących danych eksperci zwracają też uwagę na ostatnie decyzje amerykańskiej administracji, które mogą pogłębić problem walki ze smogiem.

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Źródło:
ALAS, PAP, THE Guardian, NPR, CBS News

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl