Pogoda na jutro - czwartek 17.10. Zimna noc, słoneczny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Nocą ze środy na czwartek w części kraju wystąpią przymrozki. Dzień zapowiada się słonecznie, a termometry pokażą od 11 do 17 stopni Celsjusza. Zrobi się wietrznie.

Noc zapowiada się pogodnie. W jej drugiej części na krańcach wschodnich oraz w kotlinach górskich pojawią się silne zamglenia. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie kraju, gdzie temperatura minimalna wyniesie od -1 i 0 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, a przy gruncie możliwe są przymrozki od -3 i 4 st. C W centralnej i południowej Polsce termometry pokażą 1-2 st. C, a na Pomorzu Zachodnim będzie 5 st. C.

Wiatr z kierunku południowo-wschodniego na wschodzie kraju powieje słabo, a na zachodzie będzie słaby i umiarkowany. Nad morzem w porywach rozpędzi się do 50-60 kilometrów na godzinę, a w górach, szczególnie w Sudetach, porywy będą osiągać powyżej 70 km/h.

Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl

Pogoda na czwartek 17.10

Dzień przyniesie słoneczną aurę. Na termometrach zobaczymy od 11-12 st. C na Suwalszczyźnie, Podlasiu i Mazurach, przez 13-14 st. C w centrum, do 17 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej.

Wiatr będzie południowo-wschodni, na wschodzie słaby i umiarkowany, a silniej powieje na zachodzie kraju, w porywach do 40-50 km/h. Nad morzem porywy będą jeszcze silniejsze, do 50-60 km/h, a w górach, zwłaszcza w Sudetach, wiatr rozpędzi się do 70-80 km/h.

Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartektvnmeteo.pl

Warunki biometeo

Wilgotność powietrza w czwartek na terenie całej Polski będzie na wyrównanym poziomie, osiągając 50-60 procent. Mieszkańcy większości regionów odczują komfort termiczny, a chłodno będzie częściowo na północy i wschodzie. Aura będzie obojętna dla naszego samopoczucia.

Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

W nocy w Warszawie zachmurzenie będzie małe. Temperatura maksymalna wyniesie 1 st. C. Wiatr będzie południowo-wschodni, słaby i umiarkowany. Ciśnienie waha się, o północy barometry wskażą 1018 hektopaskali.

Pogoda na jutro - Warszawa

Czwartek w Warszawie zapowiada się słonecznie. Na termometrach zobaczymy do 13 st. C. Powieje południowo-wschodni, początkowo słaby, następnie umiarkowany wiatr. Ciśnienie stabilne, w południe osiągnie 1017 hPa.

Pogoda na noc - Trójmiasto

Nocą w Gdyni, Sopocie i Gdańsku zachmurzenie będzie małe. Temperatura spadnie minimalnie do 2 st. C. Wiatr będzie południowo-wschodni i południowy, umiarkowany. Ciśnienie waha się, o północy wyniesie 1030 hPa.

Pogoda na jutro - Trójmiasto

Mieszkańcy Gdańska, Sopotu i Gdyni mogą spodziewać się bezchmurnego czwartku. Termometry pokażą do 13 st. C. Powieje południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach do 40-50 km/h. Ciśnienie stabilne, w południe osiągnie 1028 hPa.

Pogoda na noc - Poznań

W nocy w Poznaniu będzie bezchmurnie. Temperatura minimalna wyniesie 4 st. C. Wiatr będzie południowo-wschodni i południowy, umiarkowany i dość silny, w porywach do 35-45 km/h. Ciśnienie waha się, o północy osiągnie 1016 hPa.

Pogoda na jutro - Poznań

Na czwartek dla Poznania również prognozowana jest bezchmurna aura. Na termometrach zobaczymy do 16 st. C. Powieje południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach do 40-50 km/h. Ciśnienie stabilne, w południe osiągnie 1013 hPa.

Pogoda na noc - Wrocław

Noc we Wrocławiu zapowiada się na ogół bezchmurnie. Temperatura spadnie minimalnie do 4-5 st. C. Wiatr będzie południowo-wschodni i południowy, umiarkowany i dość silny, w porywach do 35-40 km/h. Ciśnienie waha się, o północy wyniesie 1011 hPa.

Pogoda na jutro - Wrocław

Mieszkańcy Wrocławia w czwartek mogą spodziewać się przeważnie bezchmurnego nieba. Termometry pokażą do 17 st. C. Powieje południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach do 35-45 km/h. Ciśnienie stabilne, w południe osiągnie 1009 hPa.

Pogoda na noc - Kraków

Noc w Krakowie przyniesie małe zachmurzenie. W drugiej części nocy możliwe są silne zamglenia. Temperatura minimalna wyniesie 2 st. C. Wiatr będzie wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany. Ciśnienie waha się, o północy osiągnie 1003 hPa.

Pogoda na jutro - Kraków

W czwartek w Krakowie będzie słonecznie. Na termometrach zobaczymy do 15 st. C. Powieje południowo-wschodni, umiarkowany wiatr. Ciśnienie stabilne, w południe wyniesie 1000 hPa.

Autorka/Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Alert RCB w związku z silnym wiatrem został ogłoszony dla części województwa dolnośląskiego. Służby ostrzegają przed przerwami w dostawie prądu i przypominają o zasadach bezpieczeństwa.

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Na Dolnym Śląsku od środowego wieczora będzie silnie wiać. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Porywy mają sięgać tam nawet 90 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega również przed gęstą mgłą w części kraju.

Wiatr, przed którym są ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia, nie będzie jedynym zagrożeniem

Wiatr, przed którym są ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia, nie będzie jedynym zagrożeniem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ulewy przeszły przez część Omanu, zalewając drogi i budynki. Ucierpiała między innymi stolica kraju. Wody było tak dużo, że niektórzy mieszkańcy musieli się ewakuować.

Ogromne ulewy. Ludzie uwięzieni w domach i samochodach

Ogromne ulewy. Ludzie uwięzieni w domach i samochodach

Źródło:
Reuters, Muscat Daily

Kolejne dni obfitych opadów deszczu w dużej części Hiszpanii powodują znaczny wzrost poziomu wody w rzekach. W zachodniej prowincji Salamanka zagrożone zalaniem są niektóre domy.

Rzeka wystąpiła z brzegów, domy zagrożone

Rzeka wystąpiła z brzegów, domy zagrożone

Źródło:
ENEX, lagacetadesalamanca.es, tvnmeteo.pl

Czeka nas typowa złota polska jesień. O ile jeszcze w czwartek i piątek spodziewamy się nieprzyjemnych porywów wiatru, w weekend królować będzie słońce. Czyste niebo nocami będzie sprzyjać jednak uciekaniu ciepła, dlatego prawdopodobne są przygruntowe przymrozki.

Przed nami słoneczne dni i bardzo zimne noce

Przed nami słoneczne dni i bardzo zimne noce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w środę południowy wschód Turcji. Kilka budynków częściowo się zawaliło. Moment trzęsienia widać na nagraniach.

Szli ulicą, gdy na ich głowy zaczął spadać gruz

Szli ulicą, gdy na ich głowy zaczął spadać gruz

Aktualizacja:
Źródło:
USGS, Reuters, PAP

Dziś wieczorem ponownie mamy okazję zobaczyć na niebie kometę C/2023 A3. Obiektu warto szukać godzinę po zachodzie słońca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać jej wtorkowy przelot.

Po zmierzchu warto spojrzeć w niebo. Kometa C/2023 A3 nad Polską

Po zmierzchu warto spojrzeć w niebo. Kometa C/2023 A3 nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Naukowcy badają spaw wykonany na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Eksperci przekonują, że to technologia krytyczna dla przyszłego badania kosmosu. Do tej pory w przestrzeni kosmicznej wykonano tylko kilka tego rodzaju eksperymentów.

Eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Ta zdolność będzie ważnym elementem"

Eksperyment na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. "Ta zdolność będzie ważnym elementem"

Źródło:
PAP

Październik przyniósł w Hiszpanii zmienną aurę. Na Majorce temperatura prawie sięgnęła 30 stopni Celsjusza, natomiast w Andaluzji jest chłodno i pada deszcz.

Na Majorce lato trwa w najlepsze, nad Andaluzję nadciągnęła Leslie

Na Majorce lato trwa w najlepsze, nad Andaluzję nadciągnęła Leslie

Źródło:
ENEX, aemet.es, wetteronline.de

Naukowcy odkryli sekretny grobowiec w miejscu wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod starożytnym Skarbcem Faraona w Jordanii, gdzie kręcono film "Indiana Jones i ostatnia krucjata", odnaleziono grobowiec, a w nim ludzkie szkielety sprzed dwóch tysięcy lat.

Odkryto starożytny grobowiec. W miejscu, gdzie kręcono film o losach Indiany Jonesa

Odkryto starożytny grobowiec. W miejscu, gdzie kręcono film o losach Indiany Jonesa

Źródło:
phys.org, CNN

"Kosmiczny pociąg" przeleciał we wtorek wieczorem nad Polską. Satelity Starlink - bo to o nich mowa - były widoczne między innymi w Zielonej Górze. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Kosmiczny pociąg" przeciął niebo

"Kosmiczny pociąg" przeciął niebo

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Ulewy spowodowały podtopienia i powodzie błyskawiczne, a silny wiatr łamał drzewa we wtorek w południowych Indiach. W niektórych miejscach zamknięto szkoły i siedziby przedsiębiorstw.

Drogi pod wodą i połamane drzewa. Nie przestaje padać

Drogi pod wodą i połamane drzewa. Nie przestaje padać

Źródło:
India Today, Reuters

Za pomocą selektywnej hodowli naukowcy chcą, aby koralowce zbudowały większą tolerancję na ciepło. Jednak na dłuższą metę, jak informują na łamach czasopisma "Nature Communications" eksperci, to nie wystarczy, by uniknąć konsekwencji globalnego ocieplenia, które pogarsza stan zdrowia tych morskich zwierząt.

Wyhodowano koralowce odporniejsze na ciepło

Wyhodowano koralowce odporniejsze na ciepło

Źródło:
PAP, nature.com

Lada moment na niebie zalśni superksiężyc - i to trzeci raz z rzędu. Srebrny Glob będzie wydawał się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.

Zbliża się pełnia Księżyca. Będzie wyjątkowa

Zbliża się pełnia Księżyca. Będzie wyjątkowa

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Władze rezerwatu Mwea w Kenii podjęły decyzję o relokacji 50 słoni afrykańskich. W pewnym momencie populacja tak się zwiększyła, że zwierzęta przestały się mieścić na terenie parku.

Słoni tak dużo, że przestały się mieścić w rezerwacie. "Zaczęły się błąkać po osiedlach"

Słoni tak dużo, że przestały się mieścić w rezerwacie. "Zaczęły się błąkać po osiedlach"

Źródło:
Reuters

Przedłużająca się pora deszczowa pogorszyła tragiczną sytuację związaną z powodziami w Afryce Zachodniej i Środkowej w tym roku. Odnotowano prawie 1500 ofiar śmiertelnych, zniszczonych lub uszkodzonych zostały setki tysięcy domów - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Niemal 1500 zabitych. Najgorsza sytuacja od dekad

Niemal 1500 zabitych. Najgorsza sytuacja od dekad

Źródło:
Reuters, ONZ, tvnmeteo.pl

W jednym z najsuchszych i jałowych miejsc na świecie - Maroku - spadł deszcz. Doszło tam do pierwszej od dziesięcioleci powodzi. Między wydmami pojawiły się gigantyczne jeziora.

Sahara pod wodą. Zobacz, jak wygląda

Sahara pod wodą. Zobacz, jak wygląda

Źródło:
CNN, AP

Prawdopodobieństwo wystąpienia anomalii pogodowej La Nina w nadchodzących miesiącach zmniejszyło się - poinformowało we wtorek australijskie biuro meteorologiczne Bureau of Meteorology. Dodało, że jeśli zjawisko wystąpi, to będzie słabe i krótkotrwałe.

Czy La Nina przejmie stery w pogodzie? Najnowsze prognozy

Czy La Nina przejmie stery w pogodzie? Najnowsze prognozy

Źródło:
Reuters, NOAA, Bureau of Meteorology

Pojawienie się ogromnej jaszczurki wzbudziło przerażenie wśród mieszkańców miasta Fajardo w Portoryko. Egzotyczny gad został zauważony w rzece w dzielnicy Mansion del Sapo. Opublikowany film błyskawicznie rozprzestrzenił się po sieci. Sprawą zainteresował się krajowy Departament Zasobów Naturalnych i Środowiskowych.

Gad przypominający warana z Komodo budził strach wśród mieszkańców

Gad przypominający warana z Komodo budził strach wśród mieszkańców

Źródło:
ENEX, El Nuevo Dia

W poniedziałek wieczorem fala intensywnego deszczu nawiedziła popularną wśród turystów portugalską wyspę Maderę. Ulewy sparaliżowały ruch na wielu ulicach, a także doprowadziły do lokalnych podtopień i osuwisk ziemi.

Intensywny deszcz sparaliżował popularną wśród turystów wyspę

Intensywny deszcz sparaliżował popularną wśród turystów wyspę

Źródło:
PAP, Diaro de Noticias Madeira, IPMA

Czarno-biały duet - Bao Li i Qing Bao - to pierwsze pandy wielkie, które Chiny wysłały do Waszyngtonu od 24 lat. Do transportu zwierząt wynajęto specjalnie samolot transportowy FedEx Boeing 777, nazwany "Panda Express". Poprzednia para wróciła do Chin ze swoim młodym w listopadzie ubiegłego roku - podała stacja CNN.

Czarno-biali "dyplomaci" wzbogacą zoo w Waszyngtonie     

Czarno-biali "dyplomaci" wzbogacą zoo w Waszyngtonie     

Źródło:
PAP,CNN, nbcwashington.com

Pogoda na zimę 2024. Z wyliczeń NOAA, opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej, wynika, że w Polsce zimą ma panować dodatnia anomalia temperatury, a więc będzie cieplej niż zwykle. Jak skomentował te przewidywania Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl, może nas czekać kolejna zima bez zimy.

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Kolejna zima bez zimy? Tomasz Wasilewski komentuje najnowsze prognozy

Źródło:
IMGW, TVN24, NOAA, tvnmeteo.pl

Krótko po godzinie 18 polskiego czasu rozpoczęła się misja NASA Europa Clipper. Z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta SpaceX Falcon Heavy. Na jej pokładzie znajduje się sonda, która ma sprawdzić, czy na jednym z księżyców Jowisza - Europie - występują warunki sprzyjające powstaniu życia.

Po raz pierwszy sprawdzimy, czy na Europie jest życie

Po raz pierwszy sprawdzimy, czy na Europie jest życie

Źródło:
NASA

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała kluczowy kontrakt misji RISE. Jej celem jest zbudowanie systemu, który pozwoli na serwisowanie satelitów umieszczonych na orbicie geostacjonarnej.

ESA chce w przyszłości serwisować satelity na orbicie geostacjonarnej

ESA chce w przyszłości serwisować satelity na orbicie geostacjonarnej

Źródło:
PAP, ESA

Wieczne chemikalia mogą znajdować się w wodzie gruntowej przez ponad 40 lat. Do takiego wniosku doszli amerykańcy naukowcy, badający stężenie PFAS w zanieczyszczonych wodach na terenie dwóch hrabstw w Karolinie Północnej.

Potrzeba 40 lat, by wieczne chemikalia zniknęły z wód gruntowych

Potrzeba 40 lat, by wieczne chemikalia zniknęły z wód gruntowych

Źródło:
ScienceDaily, European Chemicals Agency

Władze Hongkongu prowadzają badania, które mają ustalić przyczynę śmierci małp z tamtejszego zoo. W niedzielę nieoczekiwanie znaleziono w nim osiem martwych zwierząt różnych gatunków. "Małpy w niewoli są często narażone na patogeny, które mogą być przenoszone na ludzi" - wskazał w oświadczeniu przedstawiciel PETA Asia.

W chińskim zoo umierają małpy, strach przed wybuchem nowej epidemii

W chińskim zoo umierają małpy, strach przed wybuchem nowej epidemii

Źródło:
Reuters

W drugiej połowie miesiąca temperatura zbliży się do 20 stopni. Wpierw jednak czeka nas chłodniejszy czas. Jakie wartości na termometrach zobaczymy do niemal ostatnich dni października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Park Narodowy "Ujście Warty" składa się głównie z mokradeł. Ich znaczenie mogliśmy poznać podczas ostatniej powodzi. Jak podkreśliła przyrodniczka Olga Betańska, takie obszary są nie tylko siedliskiem dla dzikich zwierząt, ale potrafią skutecznie chronić mieszkańców dolin rzecznych przed wielką wodą.

"Takich terenów zostało w naszym kraju niewiele"

"Takich terenów zostało w naszym kraju niewiele"

Źródło:
PAP

Słynny XV-wieczny odkrywca Krzysztof Kolumb był prawdopodobnie sefardyjskim Żydem z Europy Zachodniej - stwierdzili hiszpańscy naukowcy po przeprowadzeniu analizy DNA w celu rozwiązania wielowiekowej tajemnicy pochodzenia podróżnika.

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Źródło:
BBC, PAP