"Zimno nie podda się bez walki. Światełko w tunelu odsuwa się w czasie"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo na sobotę
Warunki biometeo na sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Pogoda w Polsce dostarcza ostatnio wrażeń. Jak długo potrwa pogodowa huśtawka? Czy widać w prognozach wiosnę? Od jakiegoś czasu majaczy już w tunelu wyliczeń modeli meteorologicznych, ale jej światełko z każdym dniem lekko oddala się. O najświeższych przewidywaniach na najbliższe dni i tygodnie pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

10 marca wręcz surrealistycznie brzmiał śpiew godowy kosów siedzących na czubkach zaśnieżonych drzew w centrum i na północy kraju. Kilka godzin później równie dziwnie wyglądało zestawienie obrazków z różnych regionów Polski. Na słonecznym Podkarpaciu i w Małopolsce temperatura osiągała miejscami prawie 20 stopni Celsjusza, gdy na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu sypał śnieg przy temperaturze rzędu -2 i -3 stopni. W Tarnowie temperatura wzrosła ponad 19 stopni, ale już w sobotę spadła do 8 stopni, a w niedzielę obniży się do zaledwie 4.

Jak długo potrwa pogodowa huśtawka? Jest wprawdzie typowa dla marca, co nie zmienia faktu, że męczy, a wielu z nas wręcz drażni. To objaw przesilenia wiosennego, przejścia z wyczerpującej zimy z małą ilością światła słonecznego, w wiosnę. Organizm musi poradzić sobie w dość krótkim czasie ze zmianą pory roku, której towarzyszą duże różnice temperatury zarówno między dniem a nocą, a także zaledwie w ciągu kilku dni. Szybka wymiana mas powietrza, przejścia frontów, silne wahania ciśnienia powodują zmęczenie, osłabienie i dekoncentrację.

Ale i sama natura nie ma teraz lekko. Odbywa się właśnie przebudowa pola temperatury nad Europą. Typowy dla zimy, południkowy rozkład pola temperatury, czyli przejście od ciepła na zachodzie w zimno na wschodzie, zmienia się w równoleżnikowy rozkład, od gorącego pasa rozciągającego się nad południową Europą po chłodny nad północnymi krańcami kontynentu. Procesowi temu towarzyszy przepychanie się coraz silniejszego ciepła ze słabnącym już chłodem. Wahania temperatury, jak i najświeższe prognozy na najbliższe dni i tygodnie pokazują, że zimno nie podda się bez walki, a na prawdziwą wiosnę jeszcze poczekamy.

Ochłodzenie w weekend

Na przełomie lutego i marca pogodę kształtował słabnący i rozpadający się wir polarny, którego rdzeń przemieszczał się nad północną Europą w kierunku Syberii. Sprzyjało to zsuwaniu się zimnych mas powietrza arktycznego nad północny Atlantyk i Europę. Każda kolejna kropla zimna stanowiła impuls do formowania się cyklonów szerokości umiarkowanych, wirów powietrza, wędrujących z zachodu na wschód, zaciągających na zmianę to ciepłe masy, to zimne.

W piątek właśnie Polska znalazła się w ciepłym wycinku wiru niżowego, ale już w sobotę, wraz z jego przemieszczeniem się nad wschodnią Europę, kraj znajdzie się w tylnej, chłodnej części wiru. W piątek temperatura w południe osiągała w centrum kraju 11-13 stopni Celsjusza, a w sobotę osiągnie zaledwie od 1 do 5 stopni. Ale dzięki temu, że spływająca masa powietrza jest bogata w wilgoć, nie odnotujemy silnego spadku temperatury nocami. W poniedziałek rano, tuż przed wejściem ciepłego frontu, temperatura na północy kraju spaść może do -8/-10 stopni, podczas gdy w suchej masie powietrza arktycznego przy rozpogodzeniach obniżałaby się co najmniej do -15 stopni.

Temperatura prognozowana na sobotę w południeClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Prognoza na marzec. Huśtawka pogodowa do końca

Do końca marca czeka nas huśtawka i silna zmienność pogody. Po ochłodzeniu w weekend 11-12 marca, na początku przyszłego tygodnia wkroczy krótkie ocieplenie z temperaturą do 11-14 stopni na południu kraju. Klin ciepła przyniesie wzrost temperatury na wysokości 1,5 kilometra do 10 stopni, ale w środę ustąpi miejsca kolejnej fali chłodu, którą widać w postaci zatoki zimna pod koniec przyszłego tygodnia ze spadkiem temperatury na wysokości 1,5 km do -8/-10 stopni. To odbije się niską temperaturą przy ziemi, zaledwie kilkoma stopniami powyżej 0 stopni w ciągu dnia, i lekkim mrozem nocami.

Klin ciepła we wtorek 14 marca. Temperatura na wysokości 1,5 kmwetter3.de
Temperatura prognozowana na piątek 17 marca ranoClimate Reanalyzer, Climate Change Institute, University of Maine, USA

Cyrkulacja powietrza nad Europą do końca marca ma być mocno rozbujana, i w tej huśtawce bardzo konsekwentna. W prognozach sprawiedliwie oddaje pola raz ciepłym masom, raz zimnym. Jeszcze około 19-20 marca wpuścić ma nad Polskę kolejną falę zimna, w której przy rozpogodzeniach temperatura na północy kraju może zanurkować do -5/-10 stopni. Spadkowi temperatury sprzyjać ma rozległy pogodny wyż znad Skandynawii i Bałtyku.

W pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, 21 marca, mamy jednak szansę na podmuch wiosennego powietrza. Wyż przesuwając się na wschód rozpocznie współpracę z niżem znad Wysp Brytyjskich, co dobrze wróży. Te układy baryczne wpompować mają ciepło z południa, widoczne w prognozach w postaci klina znad Afryki północnej, sięgającego zdecydowanie Francji i Niemiec. W Polsce podnieść ma temperaturę tego dnia do 10-12 stopni na zachodzie. Później ciepło może wniknąć w Polskę, i podobnie jak w piątek 10 marca, podbić temperaturę 22-23 marca do wiosennych wartości, rzędu 16-17 stopni.

Klin ciepła w środę 22 marca. Temperatura na wysokości 1,5 kmwetter3.de
Prognoza temperatury maksymalnej na czwartek 23 marcawetter3.de

Dłuższe ocieplenie dopiero w kwietniu?

Sztormowe cyklony jednak nie odpuszczą. Po 23 marca rozkręca się w prognozach kolejny wir powietrza zasilany chłodem z dalekiej północy. I kolejna fala chłodu dotrze do Polski około 25-26 marca. Oznacza to, że trwałego ciepła możemy spodziewać się dopiero w kwietniu. Tym bardziej, że Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) prognozuje duże ochłodzenie pod koniec miesiąca. Pomiędzy 20 a 26 marca średnia temperatura powietrza zawierać się ma poniżej średniej o 1-2 stopni, co w skali miesiąca jest znaczną wartością.

Prognoza odchylenia temperatury od średniej w dniach 20-26 marca od normy wieloletniej dla tego miesiącaECMWF

Pogoda w marcu jest wyzwaniem dla każdego źle znoszącego dużą zmienność aury. Jest również wielką "próbą ognia" i "bólem głowy" dla meteorologa usiłującego wykazać choćby trwały trend w przebiegu pogody. W tym roku jedynym trendem dobrze widocznym w modelach meteorologicznych na marzec jest silna zmienność. Synoptykowi w tym pojedynku z rozchwianą pogodą i krnąbrnym teraz globalnym modelem meteorologicznym GFS cisną się na usta słowa "Kończ waść...".

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

W nocy z piątku na sobotę na północy kraju należy uważać na gęste mgły. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Źródło:
IMGW

Pogoda na przełomie lata i jesieni może zaskoczyć. Czekają nas pełne słońca i bardzo ciepłe dni. Temperatura sięgnie aż 26 stopni Celsjusza. Opady deszczu wrócą w następnym tygodniu.

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala wezbraniowa na Odrze w piątek przechodzi przez Wrocław i Brzeg Dolny, gdzie dotarła wcześnie rano. Według prognoz IMGW kulminacja ma potrwać przez cały dzień. Na nadejście fali szykują się województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest teraz i jakie będą jej dalsze losy

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest teraz i jakie będą jej dalsze losy

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się chłodno, miejscami utworzą się mgły i zamglenia. Sobota 21.09 przyniesie słoneczną aurę w całym kraju, a termometry pokażą nawet 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 35 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W ostatnim roku o ponad trzy metry obniżył się pokryty wielką czapą lodową południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise w Górach Skandynawskich w Szwecji. Jak twierdzą naukowcy, to największy ubytek lodu od 30 lat, a przyczyny tego zjawiska upatrują w rekordowo gorącym sierpniu.

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Źródło:
PAP, Uniwersytet w Sztokholmie

Astronomiczna i kalendarzowa jesień tuż-tuż. W przeciwieństwie do tych drugich początek astronomicznych pór roku zawsze ma ruchomą datę. Kiedy zacznie się jesień w 2024 roku? Sprawdź.

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Geolog Kraju ostrzega przed uaktywnieniem się osuwisk na terenach powodziowych. Wysokie ryzyko pojawienia się niebezpiecznych zjawisk będzie się utrzymywać przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Źródło:
PAP

W zalanych domach w wyniku wysokiej wilgotności mogą rozwijać się niebezpieczne dla człowieka kolonie grzybów - ostrzegają eksperci. Zagrożenie pozostaje wysokie nawet po opadnięciu wody, ponieważ wilgoć utrzymuje się w ścianach przez bardzo długi czas.

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

Źródło:
PAP

- Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście, można było lepiej przygotować się do powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat - stwierdził doktor habilitowany profesor UMCS Stanisław Chmiel. Jego zdaniem należy teraz rozpocząć dyskusję dotyczącą osób mieszkających na terenach zalewowych, choć będą "to bardzo trudne decyzje".

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Źródło:
PAP

Ponad tysiąc razy musieli interweniować włoscy strażacy po tym, jak region Emilia-Romania nawiedziła powódź. Choć pogoda na zalanych terenach zaczyna się poprawiać na miejscu sytuacja jest wciąż bardzo trudna. Służby poszukują osoby, która prawdopodobnie znajduje się pod jednym z zawalonych domów.

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

W czwartek wieczorem poziom wody w Łabie w Dreźnie osiągnął maksimum i od tego czasu powoli opada - informują niemieckie media. Niepokój budzi teraz sytuacja na Odrze, po której z południa Polski przesuwa się fala kulminacyjna.

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Źródło:
PAP

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna na Dunaju. Na nadejście wielkiej wody przygotowuje się nie tylko Budapeszt, ale także mniejsze miejscowości. Fala wezbraniowa dotarła do Węgier z Austrii, gdzie żywioł odsłonił ogrom zniszczeń.

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP

Powódź w Polsce trwa. Fala przechodzi aktualnie przez Ścinawę (województwo dolnośląskie). - Cały czas tutaj jest tendencja rosnąca. Ta kulminacja ma być o drugiej w nocy, ale to nie będzie koniec. Ta fala jest długa i spłaszczona - relacjonował w TVN24 po godzinie 21 reporter TVN24 Tomasz Kanik. Na wieczornym sztabie kryzysowym z udziałem premiera prezeska Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekazała, że w Kłaczynie na Dolnym Śląsku, gdzie przepływa Nysa Szalona, pojawiła się wyrwa.

Powódź 2024. Fala przechodzi przez Ścinawę. "Tendencja rosnąca, kulminacja w nocy"

Powódź 2024. Fala przechodzi przez Ścinawę. "Tendencja rosnąca, kulminacja w nocy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Ogień trawi Portugalię. Rząd otrzymał w ostatnich dniach wiele dowodów, że szalejące od weekendu w tym kraju pożary terenów leśnych i łąk to często dzieło podpalaczy.

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW