Silny wiatr w Polsce, na Śnieżce 151 kilometrów na godzinę. W części kraju alerty IMGW

Aktualizacja:
Autor:
as,ps
Źródło:
IMGW
Warunki biometeo w piątek
Warunki biometeo w piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w Nowy Rok. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w części województw pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz podkarpackiego. Silny wiatr odczuwalny jest także w innych regionach.

W niedzielę w Polsce silnie wieje. Na Śnieżce w porywach odnotowano 151 kilometrów na godzinę. Na pozostałym obszarze Polski najsilniej w porywach wiało dotychczas w Ustce, gdzie zmierzono 68 km/h, w Sandomierzu i na Kasprowym Wierchu - 65 km/h, w Łebie - 61 km/h. W pozostałych miejscach porywy osiągały poniżej 60 km/h - wynika z danych podawanych przez serwis wetteronline.de.

Alerty IMGW - silny wiatr

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Żółte alerty IMGW przed silnym wiatrem obowiązują w województwach:

- zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim;

- pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim;

- podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 75-80 km/h, z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego.

W rejonie Pomorza Zachodniego alerty stracą ważność o godzinie 17 w niedzielę, na Pomorzu wygasną o godzinę później, a na Podkarpaciu będą ważne do godz. 22 tego samego dnia.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:as,ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości