Sztorm na Bałtyku. Ostrzeżenie najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
ps,
anw
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noc tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy hydrologiczne drugiego stopnia. Możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych na rzekach. Na Bałtyku prognozuje się sztorm.

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia przed sztormem na Bałtyku. Wiatr będzie południowo-zachodni i zachodni, osiągnie od 8 do 9 w skali Beauforta, w porywach nawet do 10 lub 11. Okresami popada deszcz lub deszcz ze śniegiem. Możliwe są burze.

Alerty przed sztormem ważne będą do godziny 6 w piątek.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem.

Alerty hydrologiczne

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia obowiązują na terenie województw:

- dolnośląskiego, dotyczą zlewni: Nysy Łużyckiej, Kwisy, Bobru, Kaczawy górnej do Dunina, Bystrzycy górnej do Zb. Mietków, Nysy Kłodzkiej, Klikawy, gdzie ważne będą do godz. 14 w piątek;

- świętokrzyskiego, dotyczą zlewni Nidy do Brzegów, gdzie ważne będą od godz. 4 w piątek do godz. 14 w sobotę;

Prognozowane opady deszczu, wraz z dodatnią temperaturą powietrza sprzyjającą tajaniu pokrywy śnieżnej, będą powodowały wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, z możliwością osiągnięcia bądź przekroczenia stanów ostrzegawczych, szczególnie w górnych częściach zlewni: Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru, Kwisy oraz Nysy Łużyckiej. Punktowo nie wyklucza się możliwości przekroczenia stanu alarmowego.

W związku ze spływem wód opadowych, a miejscami opadowo-roztopowych, prognozowane są wzrosty poziomu wody na ogół w strefie stanów wysokich, z lokalnymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych.

Pomarańczowe alarmy wydano też dla Zalewu Szczecińskiego, Wybrzeża Wschodniego i morskich wód wewnętrznych. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (16.02.2022 - 556 cm) oraz prognozowanym silnym wiatrem z sektora zachodniego na Wybrzeżu Wschodnim przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych. Alerty ważne będą od godziny 3 w czwartek do godziny 18 w sobotę.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autor:ps, anw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: lindamka/Shutterstock

Pozostałe wiadomości