Nadchodzące dni mają przynieść intensywne opady deszczu. Jak wynika z prognoz IMGW, lokalnie może dojść do szybkiego podwyższenia stanów wody, a nawet podtopień. Sprawdź, w których regionach zachować szczególną ostrożność.
W tym tygodniu nad Polską mają przechodzić fronty atmosferyczne związane z wilgotnymi niżami. Według prognoz przyniosą one burze, silny wiatr i ulewne opady deszczu. Te ostatnie mogą okazać się szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza na obszarach miejskich i zabudowanych.
Ostrzeżenia hydrologiczne
W poniedziałek ostrzeżenia hydrologiczne przed gwałtownymi wzrostami stanów wody zostały wydane w zlewniach południowej i południowo-wschodniej Polski, w tym na Wiśle na odcinku od ujścia Przemszy (woj. małopolskie) do ujścia Narwi (woj. mazowieckie) oraz w całej zlewni Sanu, Wieprza, Wisłoki, Dunajca, Nidy i Raby.
Ostrzeżenie wydane zostało w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym. Intensywny, punktowy opad może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich.
Prognoza zagrożeń hydrologicznych na wtorek
Jak prognozuje IMGW, we wtorek ostrzeżenia przed przekroczeniem stanów alarmowych mogą zostać wydane w zlewni Łużycy (woj. łódzkie i wielkopolskie).
W wielu regionach może dojść do przekroczenia stanów ostrzegawczych. Pomarańczowe alarmy hydrologiczne mogą zostać wydane na ciekach w województwach: świętokrzyskim, małopolskim, wschodniej części województw śląskiego i łódzkiego oraz na Zalewie Szczecińskim.
Alarmy pierwszego stopnia mogą natomiast występować w południowych częściach województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego, w województwie podkarpackim oraz w przeważającej części województw mazowieckiego i łódzkiego.
Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza zagrożenie umiarkowane. Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl