Prognoza

Prognoza

Burze weszły od zachodu do Polski. Świnoujście na pierwszej linii frontu

Wkraczającą w środę od zachodu Polski strefę burz uważnie śledził synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński. - Wyładowaniom towarzyszą opady do 10 l/mkw., silny wiatr oraz lokalne gradobicia - ostrzegał meteorolog. W kilku miastach na zachodzie kraju po przejściu nawałnic zostały zalane ulice i utrudnienia w ruchu drogowym.

Śródziemnomorskie plaże skąpane w słońcu

Słońce i wysokie temperatury będą towarzyszyć turystom, którzy spędzą czwartek na plażach położonych nad Morzem Śródziemnym. Upalnie i burzowo będzie natomiast w popularnych kurortach Ameryki Środkowej i południowej Azji.

Burze przeszkodzą w górskich wędrówkach

W czwartek pogodnego nieba mogą spodziewać się jedynie turyści wypoczywający na nadbałtyckich plażach. Niebo nad Krainą Wielkich Jezior Mazurskich oraz nad popularnymi górskimi kurortami będzie się chmurzyć. Synoptycy prognozują, że pojawią się tam również burze.

W Bratysławie ma być aż 36 stopni C. W irlandzkim Shannon o połowę mniej

W Europie upały zagościły na dobre. U naszych południowych sąsiadów prognozowane są bardzo wysokie temperatury. W Bratysławie ma być nawet 36 stopni. Powyżej 30 st. C. będzie również m.in.: w Hiszpanii, Francji, Grecji, we Włoszech. Mieszkańcy Europy północnej i wschodniej nie powinni narzekać. Temperatury będą przyjemne, a niebo słoneczne.

Na Bali turyści będą wygrzewać się w 40-stopniowych upałach

Pogodne niebo i wysokie temperatury sprzyjać będą turystom wypoczywającym nad Morzem Śródziemnym. Z kolei w popularnych kurortach Ameryki Środkowej i Azji pojawiać się będą burze. Synoptycy prognozują jednak bardzo wysokie temperatury. Miejscami słupki rtęci powędrują nawet do 40 st. C.

Na Mazurach zapowiada się wyjątkowo ładny dzień

Środa w wielu miejscach zapowiada się pogodnie. Słońca na pewno nie zabraknie żeglarzom, którzy planują pływać po mazurskich jeziorach. Turyści, którzy zaplanowali górskie wycieczki, będą z kolei musieli obserwować niebo, bo miejscami mogą pojawiać się burze. Podobnie będzie na północy kraju. Niektóre nadmorskie kurorty będą słoneczne, a w niektórych zagrzmi.

Burze wygasły. Mogą wrócić wieczorem

- Burze odeszły z naszego kraju. Niewykluczone jednak, że wieczorem lub w nocy znów się pojawią - informuje synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Zagrzmieć może m.in. lokalnie na zachodzie.

Po południu uaktywnią się gwałtowne burze. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Po południu w kraju pojawią się gwałtowne burze - informuje Agnieszka Cegielska, prezenterka TVN Meteo. - Będą im towarzyszyć opady deszczu, gradu i porywisty wiatr - dodaje. Dlatego miejscami zrobi się niebezpiecznie. Środa będzie równie burzowa, natomiast po przejściu frontu, na którym tworzą się te gwałtowne zjawiska, w kraju zrobi się chłodno.

Europa praży się w rekordowym skwarze. Pomagają mokre prześcieradła i "lody" z ryb

W Niemczech i Czechach tydzień rozpoczął się gorąco, a miejscami - burzowo. Mieszkańcy obu państw - zarówno dwu-, jak i czworonożni ochłody szukali gdzie się da. Plaże i publiczne baseny przeżywają oblężenie, a pracownicy starają się ulżyć mieszkańcom ogrodów zoologicznych. Przydają się w tym celu zarówno mokre prześcieradła, jak i "lody" - mrożone warzywa, owoce oraz ryby.

Skały z plastiku na Hawajach. Znak nowej ery?

"Żywot" plastiku może być dłuższy niż myślimy. To sztuczne tworzywo znajduje się już nie tylko na wysypiskach. Niedawno naukowcy odkryli, że fragmenty plastiku zamieniają się w... skały i zalegają na hawajskich plażach. Zdaniem wielu ekspertów to znak nowej epoki, którą tworzy człowiek - antropocenu.

Ostrożnie na drogach. Może sypnąć gradem

Nie wszyscy kierowcy będą się dziś cieszyć dobrymi warunkami do podróży. Synoptycy zapowiadają, żę część dróg zrobi się śliska od deszczu, a miejscami pojawią się także burze z gradem.

Pogoda na 16 dni: wielki upał tylko na chwilę

Z pustyń północnej Afryki do Polski jest w linii prostej około 3 tysięcy kilometrów i przynajmniej taką odległość pokonało powietrze, którym dziś oddychamy. Oddycha się nim niezbyt lekko, bo jego temperatura coraz częściej przekracza 30 stopni.

Australia rekordowo gorąca. Przez globalne ocieplenie

Ubiegły rok zapisał się w historii Australii jako najcieplejszy od czasu rozpoczęcia pomiarów. Wysokie temperatury nie zakończyły się jednak z początkiem 2014 roku. Tegoroczna jesień w Kraju Kangurów jest wyjątkowo ciepła. Zdaniem meteorologów z Australijskiego Biura Meteorologii w ciągu kolejnych lat - za sprawą globalnego ocieplenia - temperatura będzie jeszcze wyższa.