TVN Meteo | Polska

Upalnie zrobiło się już przed południem. "Mogłoby być trochę zimniej"

TVN Meteo | Polska

Aktualizacja:
Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP
Upał w Katowicach
Upał w KatowicachTVN24
wideo 2/9
TVN24Upał w Katowicach

Weekend przyniósł prawdziwie letnią pogodę. W całym kraju możemy cieszyć się - lub nie - słońcem, a także upalną aurą. Polskie miasta zaczęły zapełniać się już turystami. W niedzielę w Lesznie odnotowano aż 33,5 stopnia Celsjusza.

W niedzielę najwyższą temperaturę na stacji synoptycznej zanotowano w Lesznie - było to 33,5 st. C - poinformował w niedzielę wieczorem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Już około godziny 11 w Łebie i Lęborku termometry wskazały w cieniu 30 stopni Celsjusza. Najniższą temperaturę zarejestrowano natomiast na stacji w Zakopanem - było to 26,3 st. C.

Dzień wcześniej IMGW informowało, powołując się na prognozy numeryczne, że upalne i gorące dni zostaną z nami do 7 lipca. Według prognoz najcieplejszym dniem ma być 30 czerwca i 1 lipca. Temperatury mogą wtedy przekroczyć 35 st. C i osiągnąć nawet 37-39 st. C.

Niektóre regiony kraju były ostrzegane przed pogodą już od czwartku. Synoptycy w ostatnim czasie wydali alarmy drugiego stopnia przed upałem dla prawie całej Polski. Wygasać mają dopiero w poniedziałek lub wtorek.

>>> Czytaj dalej: Alerty IMGW - upał i burze z gradem

Upalna, typowo letnia aura może zachęcać do przebywania na powietrzu, ale niejednokrotnie bywa zagrożeniem. W całej Polsce utrzymuje się wysoki indeks UV. Zbyt długa ekspozycja na promienie ultrafioletowe może zakończyć się oparzeniami skóry lub nawet udarem słonecznym. Nadmierne opalanie może natomiast powodować raka skóry, zaćmę i obniżenie odporności biologicznej.

Słoneczne BHPPAP/Małgorzata Latos
Upał w Poznaniu
Upał w PoznaniuTVN24

Sposoby na upał

Wiele polskich miast zapełniło się już turystami, których cieszy dobra pogoda.

- Dopiero przyjechaliśmy samochodem klimatyzowanym, więc na razie dajemy radę. Na razie jest ciepło, także do wytrzymania - powiedziała jedna z turystek przebywających we Wrocławiu - pani Aneta.

- Dzisiaj jest gorąco, wczoraj też było gorąco. Ale chłodzimy się w galerii - zdradził pan Paweł.

- Mogłoby być zimniej trochę, tak 25 stopni, żeby udaru nie dostać - stwierdził pan Filip.

Jak przetrwać upałyRCB
Upał we Wrocławiu
Upał we WrocławiuTVN24

Jak zatem bezpiecznie cieszyć się upałem?

- Trzeba siedzieć nad wodą, pić dużo wody - mówiła pani Elżbieta, która wraz ochłody postanowiła poszukać nad zbiornikiem Pogoria III w Katowicach.

- Być jak najwięcej w cieniu i dużo pić, ale nie alkoholu - mówił inny plażowicz, pan Grzegorz.

- Woda, lód, woda. [...] Rozsądek przede wszystkim - dodał kolejny rozmówca, pan Robert.

Jak szybko nagrzewa się samochódMaria Samczuk/PAP
Upał w Katowicach
Upał w KatowicachTVN24

Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości