Pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego policzyli nietoperze zimujące obecnie na Suwalszczyźnie. Doliczono się 231 osobników. Liczba nietoperzy z roku na rok rośnie. Ssaki te hibernują w ponad dwudziestu piwniczkach, o które od lat dbają miłośnicy nietoperzy.
Zima jest krytycznym okresem w życiu nietoperzy, ponieważ będące ich pożywieniem owady są przez ten okres nieaktywne. By przetrwać do wiosny mimo braku pokarmu, ssaki te zapadają w stan hibernacji, który pozwala również na ich policzenie. Dzięki obniżeniu temperatury ciała o ponad 30 stopni Celsjusza i znacznemu spowolnieniu czynności życiowych, mogą przeżyć, korzystając jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu.
Pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego zakończyli tegoroczne liczenie. Doliczyli się 231 osobników. Zaobserwowano pięć gatunków hibernujących nietoperzy. To: gacek brunatny, mopek Barbastella, nocek rudy, mroczek pozłocisty i nocek Natterera. Najliczniejszy jest nocek rudy, którego doliczono się 133 osobników, a najrzadszy - nocek Natterera i mroczek pozłocisty, których naliczono po 12 osobników. Gacków brunatnych jest 33, mopka Barbastella - 39. Liczący znaleźli także dwa nietoperze, których nie mogli zidentyfikować. W ubiegłym roku na Suwalszczyźnie były 232 nietoperze.
Jak powiedziała Magdalena Marzec z SPK, pracownicy parku nie są w stanie dotrzeć do wszystkich nietoperzy, zatem liczba policzonych ssaków oddaje jedynie trend zmian ich liczebności. Na przykład pięć lat temu doliczono się 173 osobników i ta liczba z roku na rok rośnie.
Dbają o nie miłośnicy nietoperzy
SPK od kilkunastu lat prowadzi badania nad nietoperzami przebywającymi na Suwalszczyźnie. Celem jest zachowanie zagrożonego gatunku. Suwalski Park Krajobrazowy i Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego "Kraina Hańczy" wyremontowały w tym czasie kilkanaście piwniczek. Nietoperze hibernują w sumie w ponad dwudziestu piwniczkach. Pracownicy tych instytucji rozwiesili także ponad 50 budek, w których ssaki te przebywają latem. Dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska poinformowała, że od lat miłośnicy nietoperzy dbają o to, by piwniczki spełniały wymogi do bytowania tych ssaków.
Na terenie SPK występują także nietoperze z takich gatunków jak: nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. Część z nich bytuje tylko latem, a przed zimą odlatują.
W całym kraju żyje 25 gatunków
Tereny SPK szczególnie odpowiadają nietoperzom. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje i osiedla się jedna z największych w Polsce kolonii nocka łydkowłosego, zagrożonego wyginięciem i rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.
W naszym kraju występuje 25 gatunków nietoperzy. Wszystkie te ssaki są w Polsce objęte ochroną prawną. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: AdobeStock