W nocy z wtorku na środę pojawiło się na niebie księżycowe halo. Zdjęcia i nagranie tego efektownego zjawiska widocznego nad Dolnym Śląskiem otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Reporter 24 uchwycił halo księżycowe około godziny 22.45 we wtorek. Było ono dobrze widoczne w Świeradowie-Zdroju, w okolicach Gór Izerskich na Dolnym Śląsku.
"Wyszedłem przed dom na krótki spacer, zauważyłem na niebie niezwykle piękne i rzadkie zjawisko - efekt halo Księżyca. Tak mnie zauroczyło, że zrobiłem kilka zdjęć i wideo, którymi postanowiłem się z Wami podzielić" - napisał pan Maciej, Reporter 24, autor materiałów.
Jak powstaje halo?
Halo to zjawisko optyczne, które zachodzi w atmosferze. Tworzy się w pobliżu tarczy Słońca lub Księżyca. Powstaje ono wskutek załamania się światła w kryształkach lodu znajdujących się w atmosferze, budujących pierzaste chmury piętra wysokiego - cirrus. Halo może przyjmować różną postać – od pojedynczego łuku lub smugi do barwnych pierścieni.
Efekt halo a pogoda
Według przesądów pojawienie się na niebie zjawiska halo wskazuje na to, że w najbliższym czasie pogoda się pogorszy. W rzeczywistości sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Halo nie daje jednoznacznego wskazania odnośnie zmiany czy pogorszenia się pogody. Chmury cirrus nie są chmurami deszczowymi, więc zjawisko może wystąpić podczas pięknej pogody.
W przesądzie tkwi jednak ziarno prawdy, ponieważ występowanie chmur cirrus informuje również o występowaniu prądów powietrznych w troposferze, a często związane są one z nadchodzącym frontem ciepłym. Jest to szczególnie dobrze widoczne, gdy dojdzie do szybkiego zagęszczenia chmur: najpierw pojawiają się chmury cirrostratus, następnie altostratus, a za nimi nadciąga strefa opadów.
Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24