Wirujący lej porwał namiot na plaży w Gdańsku

Autor:
ps
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Wir pyłowy porwał namiot na plaży w Gdańsku
Wir pyłowy porwał namiot na plaży w Gdańsku
Kontakt 24
Kontakt 24Wir pyłowy porwał namiot na plaży w Gdańsku

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać wirującą kolumnę piasku na plaży w Gdańsku. Lej wzbił w powietrze mały namiot.

Zjawisko pojawiło się około godziny 12 na plaży w Jelitkowie i zwróciło uwagę wielu przebywających w tym czasie w pobliżu osób - poinformował autor filmu pan Łukasz.

Na nagraniu widać, jak wir wzbija w powietrze mały namiot i inne przedmioty. Reporter 24 przekazał, że po około minucie skierował się w stronę wody, gdzie zanikł.

To wir pyłowy

Jak wytłumaczył synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, widoczne na filmie zjawisko to wir pyłowy, nazywany też diabełkiem pyłowym. Jest zjawiskiem krótkotrwałym, trwającym najczęściej od kilku sekund do kilku minut, i zwykle niegroźnym.

Tworzy się zazwyczaj podczas bezchmurnych i ciepłych dni, nad silnie nagrzaną przez słońce powierzchnią gruntu. Ciepło z powierzchni przekazywane jest do atmosfery, ogrzane powietrze zaczyna się unosić, a jego kontakt z chłodniejszym powietrzem znajdującym się wyżej sprzyja pojawieniu się rotacji, w efekcie czego powstaje wir "zaciągający" piasek, pył lub inne drobne cząstki - wyjaśnił.

Google Maps

Autor:ps

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości