TVN Meteo | Polska

Alert RCB. Duże zagrożenie pożarami w lasach

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl, IBL
Prognoza pogody na środę 10.08
Prognoza pogody na środę 10.08tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

RCB rozesłało w poniedziałek swój SMS-owy alert. Tym razem eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed dużym ryzykiem pożarowym w lasach. "Nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie" - zaapelowali.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega - w części kraju nie potrzeba wiele, by wybuchł pożar. "Uwaga, dziś i jutro duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie" - SMS o takiej treści został rozesłany do przebywających na terenie województw:

- wielkopolskiego - w powiatach: międzychodzkim, szamotulskim;

- dolnośląskiego - w powiatach: milickim, oleśnickim, oławskim, średzkim, trzebnickim, wołowskim, wrocławskim.

Gdzie zagrożenie pożarami jest największe?

Według informacji Instytutu Badawczego Leśnictwa, w całym kraju utrzymuje się duże lub średnie zagrożenie pożarami. Sytuacja najpoważniej wygląda w części województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i podkarpackiego.

Jak przekazało RCB, w niedzielę strażacy wyjeżdżali do 75 pożarów lasów.

Zagrożenie pożarowe w polskich lasach, 27.06.2022IBL

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Sposoby gaszenia pożarów lasuMaciej Zieliński/PAP

Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl, IBL

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości