Alert RCB dla północy Polski. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Autor:
anw
Źródło:
RCB
Warunki biometeo w sobotę
Warunki biometeo w sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Alert RCB został wysłany we wtorek do mieszkańców części województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem, który może spowodować przerwy w dostawie prądu.

W części kraju wieje silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Alert RCB o treści: "Uwaga! Dziś wieczorem i w nocy (31.01/1.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni", został wysłany we wtorek do mieszkańców województw pomorskiego (powiaty: lęborski, pucki, Słupsk, słupski i wejherowski) i zachodniopomorskiego (powiaty: gryficki, kamieński, kołobrzeski, Koszalin, koszaliński, sławieński, Świnoujście).

RCB zaapelowało o zabezpieczenie rzeczy, które może porwać wiatr oraz w miarę możliwości pozostanie w domu.

Czym jest alert RCB

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:anw

Źródło: RCB

Źródło zdjęcia głównego: lindamka/Shutterstock, RCB

Pozostałe wiadomości