Polska

Polska

Hydrolog: Zeszłoroczna susza była dotkliwa. Tegoroczna może być jeszcze gorsza

Widzimy coraz więcej oznak suszy w Polsce. Kolejne nadleśnictwa zakazują wstępu do lasu ze względu na zagrożenie pożarowe, a w rzekach wody jest bardzo mało. Zdaniem hydrologa i wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk, jeżeli w najbliższych tygodniach deszcz nie będzie padał regularnie, to tegoroczna susza może być jedną z najgorszych w historii naszego kraju.

Mężczyzna upadł z wysokości w Pieninach

W Pieninach w okolicy szczytu Trzech Koron z wysokości upadł mężczyzna. Ratownicy po przybyciu na miejsce stwierdzili u niego podejrzenie urazu kręgosłupa. Został przetransportowany do szpitala w Nowym Targu.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. "Ginęły pisklęta, niszczone była jaja"

Udało się ugasić ogień po pożarze w Biebrzańskim Parku Narodowym, jednak płomienie pozostawiły po sobie wiele strat. Spalony został teren o powierzchni ponad pięciu tysięcy hektarów, który był domem dla wielu gatunków rodzimych ptaków. - Dla wielu z nich był to okres wysiadywania jaj i opieki nad pisklętami, w związku z czym jest to dla nich tragedia - opowiadał w rozmowie z TVN24 ornitolog Adam Zbyryt.

Zagrożenie pożarowe w lasach, kolejne nadleśnictwo zamknięte

W dużej części lasów nadal obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Z tego powodu zamknięte są dwa nadleśnictwa - Świeradów i Ostrów Mazowiecka. O tym, jak być bezpiecznym w lesie, mówił Maciej Lipka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Jak walczyć z suszą w Polsce? "Musimy wodę zatrzymywać"

Zdaniem ekspertów susza w tym sezonie może być katastrofalna. - Ten najważniejszy zasób, jakim jest woda, zaczyna się kurczyć - mówiła we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Katarzyna Karpa-Świderek, rzeczniczka WWF Polska. - Musimy myśleć o tym, żeby wodę zatrzymywać - dodała.

"Popcorn" spadł z nieba w Zakopanem

Nie w każdym regionie kraju sobota jest słoneczna. Miejscami grzmi, pada i wieje silny wiatr. Występują też gradobicia, co pokazujecie nam poprzez Kontakt 24.

Biebrzański Park Narodowy kiedyś i dziś. Zobacz zdjęcia

Z powodu ogromnego pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym spłonęło około sześciu tysięcy hektarów lasów i torfowisk. Ogień zniszczył mnóstwo rodzimych gatunków roślin, a także przyczynił się do śmierci mnóstwa zwierząt. Zobacz, co zostało z jednego ze skarbów polskiej natury.

Dzieje się na naszym niebie. Wczoraj nad Polską leciał Falcon 9, dziś przelecą Starlinki

Rakieta Falcon 9 wyniosła w środę wieczorem na orbitę 60 satelitów Starlink. W czwartek satelity zaczną ustawiać się na miejsca do stworzenia megakonstelacji satelitarnej, która ma zapewnić każdemu na Ziemi wyjątkowo szybki internet bezprzewodowy. Wieczorem, o godzinie 20.30 i 22, warto będzie spojrzeć w górę, ponieważ satelity przelecą na naszym niebie, tworząc świetlistą łunę.

Dzień Ziemi 2020 w cieniu koronawirusa i suszy w Polsce

22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi. W tym roku swoje święto nasza planeta obchodzi w cieniu walki z koronawirusem, ale też panującej w Polsce suszy. - My teraz musimy dbać o każdą kroplę wody i zatrzymać ją dokładnie tam, gdzie ona spadnie - mówiła na antenie TVN24 Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym widać z kosmosu

Pożar trawi obszary Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zdaniem ministra środowiska sytuacja jest dynamiczna, ale też kontrolowana. - W tej chwili pożar nie powinien się już dalej rozprzestrzeniać przy tych siłach, które zostały już zadysponowane - powiedział Michał Woś. Dym z pożarów widać na zdjęciach satelitarnych.

Susza w Polsce. Jakie będą jej konsekwencje?

Biebrzańskie torfowiska płoną. Wisła odsłania swoje dno. Jak mówi profesor Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, są to skutki bezśnieżnej zimy i braku opadów. Naukowcy ostrzegają, że tegoroczna susza w Polsce może być najgorsza od stu lat.