"Wycieczka" niżów na północy Europy trwa. Nie odpoczniemy od silnego wiatru

Źródło:
tvnmeteo.pl
Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce i Europie
Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce i Europietvnmeteo.pl
wideo 2/3
Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce i Europietvnmeteo.pl

Niż Eunice, który przyniósł nam w sobotę porywiście silny wiatr, odsunął się w kierunku Rosji. Jego śladem podążają jednak inne niżowe układy baryczne. Jak mówił w programie "Wstajesz i weekend" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, w poniedziałek czeka nas powrót wietrznej aury.

Przez Polskę w sobotę przeszły silne wichury, związane z obecnością niżu Eunice. Zginęły cztery osoby, strażacy interweniowali około 25 tysięcy razy, doszło do mnóstwa awarii w dostawach prądu.

>>> Czytaj dalej: Prawie 25 tysięcy interwencji po sobotnich wichurach. Ofiary śmiertelne, ranni, zniszczenia

Jak mówił w programie "Wstajesz i weekend" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, w całym kraju zarejestrowano bardzo silne porywy wiatru. Najmocniej wiało na Śnieżce (180 kilometrów na godzinę) oraz w Łebie (119 km/h), Sulejowie (112 km/h), Łodzi (102 km/h), Mławie i Toruniu (104 km/h) czy Chojnicach (101 km/h).

- Rzadko się zdarza, żeby ta mapa porywów wiatru tak wyglądała. [...] Miejsc, gdzie wczoraj wiatr przekraczał 100 kilometrów na godzinę było naprawdę bardzo dużo - mówił.

Jak dodał Wasilewski, o ile w górach i na Wybrzeżu taki wiatr nie powinien dziwić, ponieważ zdarza się dość często, o tyle na nizinach wspomniane prędkości są już "imponujące".

Odnotowane porywy wiatru w sobotę 19.02.2022tvnmeteo.pl

Wyjątkowy sezon zimowy

Prezenter dodał, że za pogodę w ostatnim czasie odpowiadają niże, które przesuwają się znad Atlantyku.

- Są bardzo aktywne i to jest zagadka dla klimatologów, dlaczego tak się dzieje, że Atlantyk jest dużo cieplejszy, a te niże są bardziej aktywne. Pewnie dlatego, że jest coś co nazywamy zmianami klimatu, ale to jest takie ogólne stwierdzenie. Natomiast rzeczywiście ten sezon zimowy jest wyjątkowy - wspomniał Wasilewski.

W Europie od kilku dni utrzymują się dwie strefy układów barycznych - północ dostała się pod wpływ niżów, na południu pogodą rządzą wyże.

- Od Wielkiej Brytanii, Atlantyku, przez centrum i północ kontynentu wędrują sobie niże, jeden za drugim. To jest właściwie taka wycieczka - jeden niż przychodzi, idzie na wschód i za nim gna następny. A na południu jest wyżowo i stabilnie - powiedział.

Sytuacja baryczna w Europie. 20.02.2022tvnmeteo.pl

Kolejna strefa opadów i silnego wiatru

Sobotnie porywy wiatru były konsekwencją niżu Eunice, który obecnie znajduje się nad Rosją. Tymczasem w niedzielę Polska zaczyna dostawać się pod wpływ innego niżowego układu barycznego.

- Dzisiaj przejdzie nad nami ten niż, dlatego dzisiaj popada i deszcz, i deszcze ze śniegiem, i pogoda będzie raczej pochmurna, ale [silnych - przyp. red.] porywów wiatru tu nie widać. Natomiast kolejny niż ma zamiar udać się tym samym torem - mówił Wasilewski.

Jak dodał, układ ukształtował się niedawno i obecnie znajduje się w okolicach Wielkiej Brytanii i Szkocji.

- To kolejna strefa deszczu i silnego wiatru. Ten niż przyjdzie do nas w poniedziałek, czyli już jutro. Nie będzie to układ bardzo głęboki, aktywny, absolutnie nie taki, jakim była Eunice, natomiast spodziewamy się, że porywy wiatru mogą wynosić około 80 kilometrów na godzinę - powiedział.

Wasilewski zaznaczył, że nie będzie to aż tak niszczycielskie i długotrwałe zjawisko, jak w przypadku sobotniego wiatru, ale i tak należy się mieć na baczności.

- Mam nadzieję, że będzie zdecydowanie lepsza sytuacja, mimo że też musimy powiedzieć, że będzie wietrzna. Północe regiony kontynentu od Atlantyku, przez kraje Beneluksu, Niemcy, aż po Polskę to obszar najgorszej pogody i niestety tak przez jakiś czas pozostanie. Niże przesuwają się jeden za drugim. Taki wianuszek - jeden odchodzi, drugi przychodzi - i niestety tak to dalej będzie wyglądać, jeszcze przez kilka dni. Oby nie już tak groźnie jak wczoraj - podsumował prezenter.

Według synoptyk tvnmeteo.pl Arlety Unton-Pyziołek, dopiero pod koniec przyszłego tygodnia może utworzy się stabilny wyż. Przez kilka dni może on zapewnić pogodę bez silnego wiatru i gwałtownych zjawisk.

Sytuacja baryczna w Europie. 20.02.2022tvnmeteo.pl

Autorka/Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Nadchodzi załamanie pogody. W najbliższym tygodniu przez Polskę będą przetaczać się fronty atmosferyczne z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. Obficie będzie sypać w południowo-wschodnich regionach. Spodziewamy się też porywistego wiatru i burz.

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

W mocy nadal pozostają ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW przed silnym wiatrem. Zjawisko najbardziej we znaki będzie dawać się na północy kraju. Porywy mogą osiągać prędkość do 80 km/h.

Tutaj będzie silnie wiać. IMGW ostrzega

Tutaj będzie silnie wiać. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Toprowcy w nocy z soboty na niedzielę sprowadzili z Rysów trójkę turystów, którzy schodząc utknęli na tak zwanej Grzędzie na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza. Ratownicy ostrzegają, że warunki w wysokich partiach Tatr są trudne, zalega warstwa świeżego śniegu i występują oblodzenia.

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Filipiny nawiedził szósty tajfun w ciągu miesiąca. Man-yi, określany jako supertajfun, przetoczył się przez główną wyspę Luzon. Teraz stwarza zagrożenie ulewnymi deszczami w regionie stołecznym Manili. Do tej pory ewakuowano ponad milion osób - podał Reuters.

Ewakuacja ponad miliona osób. Supertajfun uderzył

Ewakuacja ponad miliona osób. Supertajfun uderzył

Źródło:
Reuters, Rappler, PAP

W ciągu ostatnich kilku tygodni u wybrzeży Morza Kaspijskiego, największego jeziora na świecie, na południowym zachodzie Kazachstanu znaleziono ponad tysiąc martwych fok kaspijskich. Nie wiadomo dokładnie, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Władze prowadzą badania.

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Źródło:
PAP, kt.kz, azathabar.com, lada.kz

Bangladesz walczy z najgorszą od lat epidemią dengi. W tym roku z powodu choroby zmarło ponad 400 osób. Wysoka temperatura i dłuższy sezon monsunowy powodują wzrost liczby infekcji, przez co szpitale borykają się z trudnościami, szczególnie na obszarach miejskich.

Najgorsza epidemia dengi od lat

Najgorsza epidemia dengi od lat

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Burza tropikalna Sara spowodowała w sobotę rozległe powodzie i zniszczenia infrastruktury w Hondurasie. Wielu mieszkańców w północnej części kraju zostało odciętych od świata. Zginęła jedna osoba, a kilkadziesiąt tysięcy odczuło skutki gwałtownej pogody.

"Usłyszałam ogromny hałas. Wyjrzałam za okno i zobaczyłam, że most runął"

"Usłyszałam ogromny hałas. Wyjrzałam za okno i zobaczyłam, że most runął"

Źródło:
Reuters, NHC

Jadąc do pracy, Reporter24 ze śląskiej Żernicy miał okazję podziwiać zwierzę, które niewielu z nas spotyka na swojej drodze. Pan Patryk trafił na białego daniela, który biegł wzdłuż jezdni.

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

Źródło:
Kontkt24

Kilkaset dróg i ulic w portugalskim regionie Algarve zostało zalanych po przejściu fali intensywnych opadów deszczu. Podtopienia wystąpiły też w popularnych wśród turystów kurortach Albufeira oraz Monte Gordo, gdzie potwierdzono liczne przypadki zalania domów, piwnic oraz garaży.

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Źródło:
PAP, IPMA, Portugal Resident

W ubiegłą noc na niebie górował tzw. Księżyc Bobrów. Była to zarazem ostatnia superpełnia w tym roku, czyli sytuacja, kiedy nasz naturalny satelita wydaje się być większy i jaśniejszy niż zwykle. Na Kontakt24 otrzymaliśmy niezwykłe zdjęcia Srebrnego Globu. To jednak nie koniec wyjątkowych wydarzeń. W ten weekend czeka nas także noc spadających gwiazd.

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, CNN

- Szkolenie zaczyna przyspieszać, będzie go coraz więcej, coraz bardziej szczegółowe, aż do samej misji. Przez ostatnie trzy miesiące trenowaliśmy różne scenariusze awaryjne - mówił w rozmowie z TVN24 BiS Sławosz Uznański. Polak w przyszłym roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Źródło:
TVN24 BiS, tvnmeteo.pl

Badania dziury ozonowej nad Antarktydą wykazały, że jej tegoroczny rozmiar był siódmym najmniejszym od 1992 roku, kiedy zaczął obowiązywać Protokół montrealski. Naukowcy mówią o pozytywnym działaniu podjętych w ostatnich latach środków naprawczych i szacują, kiedy może nastąpić całkowita jej regeneracja.

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Źródło:
NOAA

28-letni obywatel Korei Południowej został zatrzymany przez służby lotniska w stolicy Peru. Mężczyzna próbował przejść przez kontrolę bezpieczeństwa z ponad 400 żywymi pająkami i wijami ukrytymi pod ubraniem, by polecieć do Korei Południowej. Jak przekazały służby, wszystkie należały do niebezpiecznych i silnie jadowitych gatunków.

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Źródło:
Reuters

Kiedy Aaron Ricks, mieszkaniec Scottsdale w amerykańskim stanie Arizona, zrobił sobie przerwę na lunch w środę 13 listopada, zauważył, że coś zwisa z okolic silnika jego samochodu. Był to wąż, który prawdopodobnie był czyimś zwierzęciem domowym.

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

Źródło:
FOX10, CNN

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Sytuacja pogodowa w Maladze powoli stabilizuje się. Dzień wcześniej te regiony Hiszpanii nawiedziły ulewy. Trwa akcja sprzątania ulic, które znalazły się pod wodą, a szkoły od piątku mają wznowić lekcje. Policja pokazała nagrania z ulic zalanego miasta. Minionej nocy cztery tysiące osób spędziło noc poza domem po ewakuacji.

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Aktualizacja:
Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl, TVE

Niektórzy mieszkańcy naszego kraju 11 listopada mogli zobaczyć na niebie białą smugę, a inni usłyszeli głośny huk. Nad Polską pojawił się bolid, czyli bardzo jasny meteor. Trwa sprawdzanie, czy fragmenty kosmicznej skały mogły spaść na Ziemię.

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Źródło:
skytinel.com

U wybrzeży Wysp Salomona na Pacyfiku znaleziono największy koralowiec na świecie - twierdzą badacze z ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas. Zdaniem odkrywców, liczy on sobie co najmniej 300 lat i jest w doskonałej kondycji.

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Źródło:
PAP, BBC

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian