Wichury w Polsce. Niedziela przyniosła tysiące kolejnych interwencji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, tvnmeteo.pl
W Zachodniopomorskiem na strażaków spadały gałęzie
W Zachodniopomorskiem na strażaków spadały gałęzieTVN24
wideo 2/16
Wichury w Polsce

Niż Eunice przyniósł niszczycielski wiatr. W samą niedzielę, pomimo że wiatr się uspokoił, strażacy otrzymali ponad trzy tysiące zgłoszeń związanych ze zniszczeniami po wichurach. Ponad 130 tysięcy odbiorów nadal nie ma prądu.

W niedzielę do godziny 16 strażacy otrzymali ponad 3,3 tysiąca zgłoszeń w związku z silnym wiatrem.

- Najwięcej [interwencji było - przyp. red.] w województwach mazowieckim - 1167, kujawsko-pomorskim - 423, wielkopolskim - 358, warmińsko-mazurskim - 285 i zachodniopomorskim - 272 - przekazał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski.

Ostatniej doby strażacy w całym kraju otrzymali ponad 24 972 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem - mówił w niedzielę rano bryg. Karol Kierzkowski. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: mazowieckim - 6037, wielkopolskim - 3452, zachodniopomorskim - 3122 i kujawsko-pomorskim - 3014. Wskazał, że bilans poszkodowanych we wczorajszych zdarzeniach to cztery ofiary śmiertelne i dziewięciu rannych. Dodał, że w 5 177 budynkach zostały uszkodzone lub zerwane dachy.

Ponad 130 tysięcy odbiorców bez prądu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało, że o godzinie 18 w niedzielę prądu pozbawionych było 135 309 odbiorców. Najwięcej w woj. mazowieckim - około 45 tys. gospodarstw domowych, w woj. zachodniopomorskim - ok. 41 tys., wielkopolskim - ok. 18 tys. i podlaskim - ok. 14 tys.

Cztery osoby zginęły

Co najmniej cztery osoby poniosły śmierć w związku z sobotnimi wichurami. Jedna osoba zginęła po tym, jak w sobotę rano na drodze krajowej numer 11 w Babim Dworze w powiecie złotowskim (województwo wielkopolskie) na jadący samochód spadło drzewo - poinformował rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt. Zdarzenie miało miejsce przed godziną 9. Na busa przewróciło się drzewo, jadąca autem osoba zmarła, mimo udzielonej jej pomocy medycznej.

Do drugiego śmiertelnego zdarzenia doszło w woj. lubelskim w miejscowości Międzyrzec Podlaski. - Na drodze lokalnej, na skutek wiatru, drzewo przewróciło się na samochód, w wyniku czego jedna osoba zginęła - podał brygadier Karol Kierzkowski. Jak poinformował nas komendant policji w Międzyrzecu Podlaskim, wypadek miał miejsce na bocznej drodze z Międzyrzeca do Sitna. Mężczyzna wiózł drewno ciągnikiem przemysłowym.

Wypadek w woj. lubelskim
Wypadek w woj. lubelskimTVN24

Tragiczny wypadek miał miejsce w Emowie w powiecie otwockim na Mazowszu - podał portal tvnwarszawa.pl. - Na terenie zalesionym, drzewo przewróciło się na mężczyznę powiedziała Irmina Sulich z wydziału prasowego Komendy Stołecznej Policji. Jak dodała, niestety nie udało się go uratować. - Zmarł na miejscu - poinformowała.

Wieczorem poinformowano o czwartym śmiertelnym wypadku. W Sulejowie w pow. wołomińskim drzewo przygniotło przechodnia.

>>> Dwie osoby nie żyją, ogromne straty. Bilans wichury na Mazowszu

Ofiary śmiertelne wichur
Ofiary śmiertelne wichurTVN24
W Zachodniopomorskiem na strażaków spadały gałęzie
W Zachodniopomorskiem na strażaków spadały gałęzieTVN24

Kilkaset interwencji na Lubelszczyźnie

W województwie lubelskim usunięto awarie prądu spowodowane silnym wiatrem i przywrócono zasilanie do wszystkich odbiorców - powiedział w niedzielę wieczorem rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Karol Łukasik.

Uszkodzone linie energetyczne były efektem silnego wiatru, który w sobotę i niedzielę przeszedł nad regionem lubelskim. - Z danych na godzinę 19 w sobotę wynika, że mamy jeszcze 20 reklamacji, ale nie są to prawdopodobnie zgłoszenia wynikające z warunków pogodowych - przekazał Łukasik. Dodał, że w sobotę odnotowano 135 tys. awarii energii elektrycznej w województwie. W związku z silnym wiatrem lubelscy strażacy interweniowali przez weekend 479 razy. Najczęściej interwencje dotyczyły uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, zalanych piwnic i powalonych drzew. - W niedzielę jest już spokojnie, jeżeli chodzi o zdarzenia. Wiatr się uspokoił i od północy do chwili obecnej mamy 52 zdarzenia. Głównie usuwamy konary i kończymy sprzątanie po wczorajszej wichurze - przekazał dyżurny komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

Uszkodzenia na Pomorzu

W województwie pomorskim ponad 1,6 tys. odbiorców nadal pozbawionych jest energii elektrycznej w wyniku awarii wywołanych silnym wiatrem - poinformował w niedzielę dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Gdańsku.

- Najwięcej - 80 - awarii stacji średniego napięcia jest w rejonie słupskim, co oznacza, że energia elektryczna nie dociera tam do około 1200 gospodarstw domowych - wyjaśnił dyżurny WCZK w Gdańsku Mirosław Haponiuk. W sobotę wieczorem bez energii elektrycznej w województwie pomorskim było około 30 tys. odbiorców.

- Połamane drzewa, naderwane dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz garaży - do takich zdarzeń w sobotę wzywani są strażacy w Pomorskiem - podał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku bryg. Łukasz Płusa. Nikt nie został poszkodowany.

Żywioł uszkodził dach szkoły w miejscowości Mierzeszyn w gminie Trąbki Wielkie. Dwa przewrócone drzewa zablokowały drogę krajową numer 21 między Słupskiem a Miastkiem.

Sytuacja po wichurach na Pomorzu
Sytuacja po wichurach na PomorzuTVN24

Województwo kujawsko-pomorskie. Szpitale pracowały na agregatach

W niedzielę wieczorem w województwie kujawsko-pomorskim niespełna 3 tys. odbiorców wciąż nie miało dostępu do prądu.

- Służby energetyczne cały czas pracują nad usuwaniem awarii wyrządzonych przez sobotnie silne wiatry - poinformował w niedzielę rzecznik wojewody Tomasz Wiśniewski. W szczytowym momencie w sobotę bez dostępu do energii było 115 tys. odbiorców, a wieczorem - 57 tys. W niedzielę w południe bez prądu pozostawało 11,5 tys., a pod wieczór - 2843.

W niedzielę strażacy otrzymali około 470 zgłoszeń w związku z silnym wiatrem, które w większości dotyczyły szkód wyrządzonych w nocy z piątku na sobotę, a odkrytych z opóźnieniem. Większość przypadków stanowiły wiatrołomy, a około 70 to uszkodzenia dachów. W nocy z piątku na sobotę i w sobotę interwencji było prawie 4 tys.

W sobotę konieczne było zaopatrzenie w agregaty prądotwórcze szpitali w Grudziądzu, Tucholi, Świeciu i Więcborku, które przez pewien czas były pozbawione prądu. Agregaty przekazano też do Poledna w powiecie Świeckim i do Rojewa w powiecie inowrocławskim.

Strażacy dostarczyli agregaty prądotwórcze na wsparcie pracy domowych respiratorów w miejscowościach odciętych od zasilania.

W wyniku intensywnych wiatrów jedno z drzew przewróciło się na ogrodzenie IV liceum w Toruniu oraz chodnik przy ul. Warszawskiej od strony dojścia z przystanku tramwajowego. "Bardzo prosimy, aby w poniedziałek wchodzić do szkoły od strony placu Św. Katarzyny, a nie od strony Dworca Miasto" - napisali przedstawiciele szkoły w mediach społecznościowych.

Drzewo przewróciło się na kojce psów w Miejskim Schronisku dla Zwierząt w trakcie porannej wichury nad Toruniem. Kierownik instytucji Agnieszka Szarecka powiedziała, że psy przeżyły, mimo ogromnej skali zniszczeń. Zwierzęta są przestraszone i nieufne.

Zniszczenia w schronisku dla zwierząt w Toruniu (wideo bez dźwięku)
Zniszczenia w schronisku dla zwierząt w Toruniu (wideo bez dźwięku)19.02 | Jedno drzewo przewróciło się na psie kojce w schronisku w Toruniu. W pobliżu kociarni drugie. Na szczęście wszystkie zwierzęta przeżyły.Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Toruniu

Usuwanie skutków wichury w Zachodniopomorskiem

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało w niedzielę, że w woj. zachodniopomorskim bez prądu pozostaje 55 tys. odbiorców.

- Najgorsza sytuację mamy w Chojnie, tam nasze służby pracują najciężej, by to napięcie przywrócić. Niepodłączonych mamy jeszcze dziewięć linii wysokiego napięcia i 134 średniego - poinformowała w niedzielę Monika Błaszyk, rzeczniczka prasowa szczecińskiego oddziału Enea Operator. W najtrudniejszych momentach w województwie zachodniopomorskim bez prądu było blisko 200 tys. odbiorców. Najcięższa sytuacja w regionie była w powiecie wałeckim i drawskim.

- Usuwamy powalone drzewa i gałęzie z dróg i linii energetycznych, przygotowujemy pole pracy dla służb energetycznych, żeby mogli wchodzić i naprawiać, a nie przejmować się usuwaniem skutków powalonych drzew. Zasilamy w energie elektryczna ujęcia wody w kilku miejscowościach, wykonujemy loty dronami, w celu lokalizacji tych miejsc, gdzie są uszkodzone linie energetyczne - poinformował zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Andrzej Podolak. W powiecie drawskim w usuwanie skutków wichury aktualnie zaangażowanych jest około stu osób. Strażaków z regionu wspierają kadeci ze szkół aspirantów w Poznaniu i Częstochowie.

Wielkopolska. Trwa naprawa awarii

Około 17 tysięcy odbiorców w Wielkopolsce pozostaje bez dostępu do energii elektrycznej po sobotnich awariach wywołanych przez orkan Eunice - poinformował w niedzielę przed południem Mateusz Gościniak ze spółki Enea Operator. Najtrudniejsza sytuacja jest na północy regionu.

W sobotę, w szczytowym momencie, bez prądu było około 170 tys. odbiorców obsługiwanych przez spółkę. Wieczorem udało się ograniczyć tę liczbę do ok. 30 tys.

Gościniak przyznał, że najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Piły. Bez prądu pozostaje tam ok. 8 tys. odbiorców. Wyjaśnił, że przywracanie prądu potrwa tam najdłużej ze względu na zniszczenia poczynione w sobotę przez wiatr. Na razie nie wiadomo, kiedy wszystkie awarie zostaną usunięte.

Strażacy w regionie przez całą sobotę odebrali ponad 3,4 tys. zgłoszeń o zdarzeniach związanych z silnym wiatrem. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło Poznania i okolicznych gmin oraz powiatów północnej części regionu.

Województwo świętokrzyskie. Dwa tysiące mieszkańców nadal bez prądu

Sobotnie wichury spowodowały wiele awarii linii energetycznych w regionie świętokrzyskim. W krytycznym momencie w sobotnie popołudnie dostaw prądu było pozbawionych około 40 tys. gospodarstw domowych.

Jak poinformowała w niedzielę Ewa Wiatr z PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej, większość awarii została usunięta.

- Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Radoszyce i okolicy Końskich, gdzie wiatr uszkodził słupy i linie średniego napięcia. Walczymy o to, by jak najszybciej przywrócić napięcie do wszystkich odbiorców. Obecnie w województwie świętokrzyskim bez prądu pozostaje niespełna dwa tysięcy gospodarstw - powiedziała Wiatr.

W sobotę w województwie świętokrzyskim strażacy interweniowali blisko 400 razy w związku z silnym wiatrem. Najwięcej wyjazdów dotyczyło powalonych drzew. Wiatr uszkodził także ponad 120 budynków. Najwięcej interwencji straż pożarna zanotowała w powiatach kieleckim, starachowickim i koneckim.

Warszawa: drzewo upadło na budynek ambasady Izraela

W Warszawie i okolicach w związku z wichurami zgłoszeń było tak dużo, że nie można było się połączyć z numerem 112. Połamane drzewa spadały na budynki i jezdnie. Jedno z nich runęło na budynek ambasady Izraela. Z jednego z wieżowców na Złotej silny podmuchu wiatru urwał elementy elewacji, które następnie runęły w dół. Na szczęście nikt nie został poszkodowany. Wichura spowodowała uszkodzenia linii energetycznych. Bez prądu pozostawało przez wiele godzin tysiące mieszkańców. - Nie można było się dodzwonić na infolinię Stoen Operator - mówi pani Jolanta z Białołęki. Na wielu osiedlach w tej dzielnicy prądu nie było przez 3-4 godziny. Bez prądu byli także mieszkańcy Gocławia. - Sąsiad zablokował się w windzie - mówi pani Ela z jednego z gocławskich osiedli. Został uwolniony dopiero po włączeniu zasilania. Pozamykane były sklepy. W Garwolinie maszt telekomunikacyjny przewrócił się na blok mieszkalny, a w Górze Kalwarii wichura zerwała 70 metrów kwadratowych dachu ze szkoły.

Awarie energetyczne i uszkodzone dachy na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu późnym popołudniem w sobotę blisko dwa tysiące odbiorców było pozbawionych dostaw energii elektrycznej. Jak zaznaczył Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja, awarie sieci energetycznej są sukcesywnie naprawiane. - W szczytowych momentach w ciągu dnia ponad 10 tys. odbiorców pozbawionych było prądu elektrycznego - przypomniał. Nadal usuwane są awarie - dodał Boczar - na siedmiu liniach średniego napięcia. - W regionie uszkodzonych jest także 60 stacji transformatorowych - zauważył rzecznik.

Na Podkarpaciu od północy w sobotę strażacy ponad 150 razy wyjeżdżali do usuwania skutków silnie wiejącego wiatru. - Prawie 50 razy pomagaliśmy zabezpieczyć uszkodzone dachy na budynkach gospodarczych i mieszkalnych - powiedział rzecznik podkarpackiej PSP brygadier Marcin Betleja. Pozostałe działania strażaków polegały na usuwaniu połamanych konarów i drzew leżących na jezdniach, ulicach i posesjach oraz na przewodach telefonicznych i elektrycznych. Najwięcej interwencji odnotowano w powiatach tarnobrzeskim, stalowowolskim, dębickim i rzeszowskim.

Betleja podkreślił, że "na szczęście nic nikomu się nie stało; nikt nie został ranny".

Łódzkie: zerwane ocieplenie dachu sali gimnastycznej

Na Ziemi Łódzkiej doszło do podobnego zdarzenia. W Kutnie wiatr uszkodził dach sali gimnastycznej w I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. J. H. Dąbrowskiego. Zerwana została warstwa dachu o powierzchni około 300 metrów kwadratowych.

- Precyzyjnie mówiąc, całkowicie zerwana została tak zwana styropapa ocieplająca dach w sali gimnastycznej. Strażacy usunęli jej pozostałości z dachu i zabezpieczyli, aby wiatr jej dalej nie poderwał - mówi Mariusz Jagodziński, oficer prasowy straży pożarnej w Kutnie. Jak informowało Radio Łódź, w Zgierzu przy ul. Hożej silny wiatr przewrócił na ulicę mur. Droga była częściowo zablokowana. Nie było osób poszkodowanych. Miejsce zabezpieczały służby.

Wiatr zerwał dach szkoły w Kutnie (wideo bez dźwięku)
Wiatr zerwał dach szkoły w KutnieWicestarosta Magdalena Krupińska-Kotulska

Zamknięte zoo w Poznaniu, niedziałające sygnalizacje świetlne

Z powodu wichur, jakie przechodziły nad Wielkopolską, w sobotę w Poznaniu zamknięto Nowe Zoo. Jak poinformowano, "zwierzęta są bezpieczne, w swoich schronieniach, opiekunowie czuwają, ale musimy uprzątnąć efekty działania huraganu, a wieje jeszcze mocno. Mamy nadzieję, że do poniedziałku uporamy się ze skutkami wichury i zniszczeniami" - poinformowano.

- Na Dębcu został uszkodzony balon sportowy jednej z akademii, strażacy również tam interweniowali - powiedział zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

W mieście nie działało także około 20 sygnalizacji świetlnych.

Drzewo spadło na busa na północy WielkopolskiTVN24
Zniszczenia w poznańskim zooZoo Poznań
Zniszczenia w poznańskim zooZoo Poznań

Interwencje na Warmii i Mazurach

Powalone drzewa zablokowały drogę krajową numer 16 w Iławie. Według informacji drogowców, silny podmuch wiatru przewrócił na jezdnię 4-5 drzew. Nikomu nic się nie stało.

Wcześniej zablokowana była droga krajowa 51 między Olsztynem a Dywitami, gdzie drzewo przewróciło się na samochód dostawczy. Wskutek tego doszło do zderzenia samochodu dostawczego z innym autem. Kierująca dostawczym fiatem, jak poinformowano, została przewieziona do szpitala.

Na wyjeździe z Olsztyna w kierunku Dywit drzewo spadło na samochódPolicja Olsztyn
Na wyjeździe z Olsztyna w kierunku Dywit drzewo spadło na samochódPolicja Olsztyn

Autorka/Autor:kw, ps, anw

Źródło: TVN24, PAP, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam ponure niebo, które tylko z rzadka będzie przejaśniać się i rozpogadzać. Odpowiedzialny za to będzie "zgniły" wyż z centrum przemieszczającym się nad Polską. Czekają nas silne podmuchy wiatru i słabe opady, jak również spore różnice temperatury między najcieplejszymi a najchłodniejszymi punktami kraju.

Nie dość, że będzie ponuro, to jeszcze mocno powieje. Pogoda nie dopisze na koniec roku

Nie dość, że będzie ponuro, to jeszcze mocno powieje. Pogoda nie dopisze na koniec roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju w nocy spodziewane są opady marznące, które mogą spowodować szklankę na drogach. Zagrożenie stanowić mają również gęste mgły.

Słaba widzialność, śliskie drogi. IMGW ostrzega

Słaba widzialność, śliskie drogi. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Lawina śnieżna porwała skuter śnieżny w Utah. Jak przekazało lokalne centrum lawinowe, do zdarzenia doszło podczas wycieczki dwóch braci - jeden z nich przez przypadek wywołał zejście mas śniegu, które pochłonęło jego brata. Na szczęście mężczyźni posiadali odpowiedni sprzęt i wydostali się z pułapki.

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Zbocze "zaczęło falować" i pochłonęło mężczyznę

Źródło:
CNN, Utah Avalanche Center

Mieszkańcy kolejnych miejscowości otrzymali nakaz ewakuacji z powodu pożaru, który od ponad tygodnia trawi Park Narodowy Grampians w Australii. Jak podała straż pożarna, płomienie pochłonęły prawie 80 tysięcy hektarów, czyli niemal jedną trzecią parku. Dla ludzi z niektórych osad jest już za późno na ewakuację.

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Jedna trzecia parku narodowego w płomieniach. "Jest już za późno na ucieczkę"

Źródło:
ABC, VOA News

Meteorolog zaginął podczas ekstremalnej śnieżycy w Bośni i Hercegowinie. Jak podały lokalne media, mężczyzna we wtorek rano udał się do obserwatorium na szczycie góry Bjelašnica i nie dał znaku życia. W czwartek akcję poszukiwawczą przerwano z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Zaginął meteorolog. Szedł do pracy, gdy szalała burza śnieżna

Źródło:
vijesti.ba, Euronews

Pogoda na jutro, czyli na piątek 27.12. Nadchodzące godziny przyniosą nam mżawkę, zamglenia i spory rozrzut temperatury - od -7 stopni Celsjusza na południu do 6 stopni na północy kraju. W dzień różnice będą już mniejsze, ale aura pozostanie nieprzyjemna.

Pogoda na jutro - piątek 27.12. Mglista noc, nawet -7 stopni na termometrach

Pogoda na jutro - piątek 27.12. Mglista noc, nawet -7 stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Daniele pojedynkowały się w okolicach szpitala. Nagranie zostało zarejestrowane w Wejherowie (woj. pomorskie), a otrzymaliśmy je na Kontakt24.

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Nagrał pojedynek danieli. "Wyglądały zjawiskowo"

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe

Podczas świątecznego pokazu w cyrku w Neapolu lwy przestały słuchać się tresera. Gdy próbował je zdyscyplinować, jedno ze zwierząt skoczyło na drzwi klatki. Incydent wystraszył widownię. Część osób zaczęła w popłochu opuszczać występ. 

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Chwile grozy w cyrku. Lwy skaczą, widzowie zerwali się z miejsc  

Źródło:
PAP, Corriere della Sera

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu. - Bez śniegu nie ma świąt - zauważył Julian Gonsalves, mieszkaniec Nowego Jorku.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Po kilku miesiącach spokoju wulkan Kilauea znajdujący się na Hawajach znów dał o sobie znać. Z krateru wystrzeliła fontanna lawy, która wzbiła się na wysokość około 80 metrów. Służby Parku Narodowego Wulkanów apelowały do turystów o zachowanie ostrożności.

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Z krateru wulkanu na Hawajach wydobywają się strumienie gorącej lawy

Źródło:
Reuters, CNN, AP News

Śnieżyce od początku tygodnia paraliżują ruch na drogach Islandii. Najtrudniejsza sytuacja w święta panuje na zachodzie kraju. Drogi do Reykjaviku są zamknięte. Relację z tamtych regionów otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

"Na drogach jest bardzo dużo śniegu i wieje silny wiatr"

Źródło:
ruv.is, en.vedur.is, Kontakt24

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Tegoroczna Wigilia Bożego Narodzenia w Irlandii Północnej była najcieplejsza w historii pomiarów. We wtorek po południu termometry na półwyspie Magilligan na północnym zachodzie kraju pokazały rekordowe 14,3 stopnia Celsjusza.

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Tak ciepłej Wigilii jeszcze tu nie było

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Naukowcy z niepokojem przypatrują się danym klimatycznym za kończący się rok. Wynika z nich, że 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszym odkąd prowadzone są pomiary. W ten sposób symbolicznie kończy się również najgorętsza dekada w najnowszej historii ludzkości. O konsekwencjach tych zmian opowiadała na antenie TVN24 doktor Paulina Sobiesiak-Penszko.

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

"Destabilizacja bardzo przyjaznych warunków do życia"

Źródło:
TVN24

Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku powodzi, jaka nawiedziła miasto Port-de-Paix w północno-zachodniej części Haiti. Pod wodą znalazło się około 11 tysięcy budynków, z czego blisko pół tysiąca zostało zniszczonych.

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

"Nigdy nie spotkałem się z tragedią o takiej skali"

Źródło:
Reuters, Haitilibre

Do czterech wzrosła liczba ofiar zawalenia się mostu między dwoma stanami na północnym wschodzie Brazylii. Nadal jednak los kilkunastu osób pozostaje nieznany. Akcja poszukiwawcza przebiega w trudnych warunkach, ponieważ w wyniku katastrofy do rzeki Tocantins wpadły cysterny przewożące tysiące litrów pestycydów i kilkadziesiąt ton kwasu siarkowego.

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Zawalił się most, spadły cysterny. Tysiące litrów szkodliwych substancji w rzece

Źródło:
Reuters, Globo, CNN

Należąca do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na 6,2 miliona kilometrów. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

"Coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał"

Źródło:
PAP

W Belgii odnotowano pierwszy przypadek zarażenia nowym wariantem mpoksu. Pochodzący z Walonii pacjent zaraził się podczas pobytu w jednym z krajów afrykańskich. Chociaż wariant ten jest bardzo zaraźliwy i śmiercionośny, służby uspokoiły, że ryzyko rozprzestrzenia się wirusa jest bardzo niskie.

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Niebezpieczny wariant mpoksu w kolejnym europejskim kraju

Źródło:
PAP

Wysokie fale zniszczyły molo w mieście Santa Cruz w Kalifornii. Trzy przebywające na nim osoby wpadły do wody, a z pomocą pospieszyli im strażacy. Jak przekazały lokalne władze, molo już od dłuższego czasu było uszkodzone, a w okolicy prowadzone były prace renowacyjne.

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Fale porwały molo, ludzie wpadli do wody

Źródło:
New York Times, Santa Cruz Fire Dept.

Ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR przeprowadzili w niedzielę akcję ratunkową. Znieśli na noszach 32-letniego turystę z urazem pachwiny uniemożliwiającym mu chodzenie. Mężczyzna utknął na górnym odcinku zamkniętego żółtego szlaku na Babią Górę.

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Wypadek w Beskidach. Goprowcy znieśli na noszach rannego turystę

Źródło:
PAP, GOPR

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York