TVN Meteo | Pogoda

Świeci słońce, ale warunki wciąż są trudne. Lawinowa "dwójka" w Tatrach i Beskidach

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
kw/dd
Źródło:
PAP, TOPR
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

W Tatrach i Beskidach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Choć pogoda sprzyja wędrówkom ratownicy ostrzegają, że miejscami wciąż może być ślisko i niebezpiecznie.

Sobota przyniosła w Beskidach piękną, słoneczną, ale też chłodną aurę. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podali, że w górach wystąpiła inwersja. Rano w dolinach mróz sięgał -12 stopni Celsjusza, a w wyższych od -6 do -8 st. C na Hali Miziowej.

- Warunki na szlakach są dobre. W sobotę od rana była piękna, słoneczna pogoda. Było mroźno, ale wyżej w górach było cieplej. Wiał tylko czasem słaby wiatr wschodni. Widoczność jest bardzo dobra. Śnieg jest zmrożony. Mogą się pojawiać oblodzenia na szlakach. Trzeba uważać - poinformował ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku.

Śnieg w płatach można napotkać na wysokości 400-500 metrów nad poziomem morza. Wysoko w górach jest go nadal sporo, od 30 centymetrów na Leskowcu, przez 70 cm na Klimczoku i 90 cm na Hali Miziowej, po 140 cm na Markowych Szczawinach.

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza on, że zagrożenie jest umiarkowane. Na Babiej Górze występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr, czyli w żlebach, kotłach i w zagłębienia terenu, a także za przełamaniami terenu. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym.

Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, muszą pamiętać o zimowych warunkach w górach. Niezbędne są buty odpowiednie do wędrówki i raki lub przynajmniej raczki. Warto zaopatrzyć się w kijki, które pomogą zachować równowagę. Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank, a także termos z ciepłą herbatą.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601-10 300.

Bądź bezpieczny na stokuPAP/Maria Samczuk

Warunki w Tatrach

Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje także w Tatrach. Według komunikatu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

W Tatrach panują na ogół niekorzystne warunki. Ratownicy przestrzegają, że poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.

LawinyPAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

Autor:kw/dd

Źródło: PAP, TOPR

Źródło zdjęcia głównego: http://kamery.topr.pl/

Pozostałe wiadomości