TVN Meteo | Pogoda

Pogoda na wakacje i początek jesieni. Eksperymentalna prognoza IMGW

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
kw
Źródło:
IMGW
Pogoda w sobotę 02.07
Pogoda w sobotę 02.07tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Jak, biorąc pod uwagę to, co aktualnie pokazują modele, rysuje się prognoza na wakacje? Synoptycy IMGW w swojej eksperymentalnej prognozie pokazali, jakiej temperatury i jak wysokich opadów możemy spodziewać się latem w Polsce. Poinformowali także o tym, jakich warunków pogodowych można się spodziewać w pierwszych miesiącach jesieni.

Za kilkanaście dni powitamy astronomiczne i kalendarzowe lato. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali swoją eksperymentalną prognozę pogody na miesiące wakacyjne. W najnowszej aktualizacji uwzględnione zostały także pierwsze miesiące jesieni.

Prognoza pogody na lipiec 2022 - przewidywania IMGW

Tegoroczny lipiec w całym kraju zapowiada się cieplej, niż wskazuje norma wieloletnia. W przypadku sumy opadów synoptycy IMGW wskazali, że może być ona podobna do normy z lat 1991-2020.

Prognoza pogody na lipiec 2022 według IMGWIMGW
Eksperymentalna prognoza pogody IMGW na lipiec 2022IMGW

Prognoza pogody na sierpień 2022 - przewidywania IMGW

Sierpień może przynieść mieszkańcom południowej połowy kraju temperaturę przekraczającą normę wieloletnią. Na północy oraz zachodzie temperatura będzie zbliżona do obranej normy. W przypadku sumy opadów najnowsza prognoza na wakacje wskazuje, że sytuacja będzie podobna do tej, jakiej spodziewamy się w przypadku lipca. W całym kraju spadnie mniej więcej tyle samo deszczu, ile wskazuje norma wieloletnia.

Prognoza pogody na sierpień 2022 według IMGWIMGW
Eksperymentalna prognoza pogody IMGW na sierpień 2022IMGW

Prognoza pogody na wrzesień 2022 - przewidywania IMGW

Wrzesień zapowiada się cieplej niż w ubiegłych latach. Synoptycy przekazali, że w całym kraju temperatura może być wyższa niż wskazuje średnia wieloletnia. Nieco inaczej przedstawiają się prognozy dotyczące opadów. W większości kraju będą one na poziomie normy wieloletniej, jednak w regionach takich jak Pomorze, Warmia i Mazury, Podlasie, Mazowsze, Kujawy czy Ziemia Świętokrzyska będzie bardziej wilgotno niż w ubiegłych latach.

Prognoza pogody na wrzesień 2022 według IMGWIMGW
Eksperymentalna prognoza pogody IMGW na wrzesień 2022IMGW

Prognoza pogody na październik 2022 - przewidywania IMGW

Co nas czeka we październiku? Pierwsze prognozy IMGW wskazują, że pod względem temperatury miesiąc ten nie będzie odbiegał od normy wieloletniej. Z kolei suma opadów w całym kraju może być niższa niż zwykle.

Prognoza pogody na październik 2022 według IMGWIMGW
Eksperymentalna prognoza pogody IMGW na październik 2022IMGW

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" oraz "w normie"

Jak wyjaśniają synoptycy IMGW, średnia miesięczna temperatura powietrza i miesięczna suma opadów atmosferycznych dla danego miesiąca jest określana przy wykorzystaniu normy wieloletniej z okresu obejmującego lata 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu są sortowane od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę lub sumę opadów mieszczącą się w zakresie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".

Gdy w prognozie czytamy, że przewidywana przez IMGW średnia temperatura lub suma opadów jest:

- powyżej normy - można stwierdzić, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "w normie" oraz "poniżej normy");

- w normie - można uznać, że miesiąc będzie podobny do typowych 10 tych samych miesięcy obserwowanych w latach 1991-2020, zarówno pod względem temperatury, jak i sumy opadów;

- poniżej normy - można założyć, że miesiąc będzie chłodniejszy lub bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "powyżej normy" oraz "w normie")

Jak interpretować pojęcia "powyżej normy" i "poniżej normy" w prognozach

Synoptycy IMGW zwracają uwagę, że prognoza średniej temperatury powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 st. C, a prognoza "poniżej normy" - dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 st. C, a prognoza "powyżej normy" dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C.

Synoptycy wspomnieli także, że należy pamiętać o tym, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca - nie tylko w dzień, ale i w nocy. W przypadku prognozy sumy opadów wartości "powyżej normy" nie oznaczają, że zdarzać się będą częste, intensywne opady deszczu i burze, przy czym prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Autor:kw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości