Gdzie jest burza. Burze powoli cichną

Aktualizacja:
Autor:
as
Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę pod wieczór nad częścią Polski szaleją burze. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Pogoda na jutro

Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5

Jak poinformował w niedzielę około godziny 22.30 synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, w Polsce występują umiarkowane burze frontowe z opadami 20-30 litrów wody na metr kwadratowy i porywami wiatru 50-70 kilometrów na godzinę. Miejscami może pojawić się grad. Burze stopniowo słabną.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwach:

- warmińsko-mazurskim, w rejonie Górowa Iławeckiego i Bartoszyc;

- kujawsko-pomorskim, w rejonie Torunia i Kowalewa;

- lubuskim, w okolicach Gubina;

- wielkopolskim, w pasie Poznań - Stęszew - Rakoniewice - Sława.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości