TVN Meteo | Pogoda

Burze z gradem i upał. Gdzie aura będzie groźna

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
kw,
anw
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartek tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Alarmy wydane przez IMGW są nadal w mocy. Synoptycy ostrzegają przed upałem i temperaturą mogącą przekraczać 30 stopni Celsjusza. Również burze z gradem pojawią się w części kraju. Sprawdź, gdzie obowiązują alerty.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia.

Alerty IMGW drugiego stopnia - upał

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem zostały wydane dla województw:

- podkarpackiego, poza powiatami południowymi;

- lubelskiego, dla powiatów południowo-wschodnich.

Termometry pokażą maksymalnie od 30 do 33 stopni Celsjusza. Ostrzeżenia w tych regionach pozostaną w mocy do godz. 18 w sobotę.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - upał

IMGW wydał również alerty pierwszego, najniższego stopnia przed upałem. Obowiązują one w województwie podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim.

Temperatura osiągnie tam maksymalnie od 30 do 32 st. C. Ostrzeżenia pozostaną ważne do godz. 18 w sobotę.

Jak przetrwać upałyRCB

Alerty IMGW pierwszego stopnia - burze z gradem

Ostrzeżenia pierwszego stopnia związane z burzami z gradem zostały wydane dla województw:

- lubelskiego, we wschodniej części regionu;

- podkarpackiego, w powiatach: przeworskim, lubaczowskim, jarosławskim, przemyskim, Przemyśl, bieszczadzkim, sanockim, krośnieńskim, Krosno.

W tych regionach przewidywane są burze, którym miejscami mają towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami może spaść grad. Alerty wygasną o godz. 20 w sobotę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak powstają burze z grademPAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz
Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw, anw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości