Prędkość światła – ile wynosi? Pomiary i metody wyznaczania

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prędkość światła przemieszczającego się między Ziemią a Marsem (James O'Donoghue, NASA)
Prędkość światła przemieszczającego się między Ziemią a Marsem (James O'Donoghue, NASA)NASA
wideo 2/3
Prędkość światła przemieszczającego się między Ziemią a Marsem (James O'Donoghue, NASA)NASA

Prędkość światła w próżni to jedna z podstawowych stałych pojawiających się w równaniach fizyki, dlatego dokładne jej zmierzenie miało kluczowe znaczenie dla rozwoju wielu gałęzi współczesnej nauki i technologii. Co właściwie oznacza prędkość światła i jak ją eksperymentalnie wyznaczono? W artykule wyjaśniamy, czym się różni prędkość światła od prędkości dźwięku, jak wyznaczono prędkość światła, ile wynosi prędkość światła w km/h  i czy da się ją przekroczyć.

Prędkość światła jest wielkością fizyczną i oznacza prędkość rozchodzenia się światła w próżni, mierzoną w metrach na sekundę. Prędkość światła, czyli rozchodzenia się fali elektromagnetycznej w próżni, nie zależy od częstotliwości fali i jest uniwersalną stałą fizyczną równą 299 792 458 m/s.Dla uproszczenia przyjmuje się, że prędkość światła wynosi 3·108 m/s lub podajesię wartość w kilometrach: 300 000 km/s. 

Prędkość światła a prędkość dźwięku

Przede wszystkim trzeba rozróżnić pojęcia prędkości światła i prędkości dźwięku. 

Prędkość dźwięku w powietrzu

Prędkość dźwięku mówi o tym, jak szybko zaburzenie porusza się w ośrodku. Na przykład kiedy mówimy, nasz aparat mowy wprowadza cząsteczki powietrza w drgania. Te drgające cząstki odbijają się od innych cząstek wokół nich, wprawiając je w drgania i w ten sposób głos rozchodzi się po pomieszczeniu. Prędkość dźwięku w powietrzu mówi nam, jak szybko te drgania dotrą do cząsteczek powietrza w pobliżu czyjejś błony bębenkowej, dzięki czemu ta osoba będzie mogła nas usłyszeć. Zatem aby dźwięk mógł się rozchodzić, potrzebny jest ośrodek, taki jak powietrze. 

Prędkość światła w powietrzu

W przypadku światła jest zupełnie inaczej – w przeciwieństwie do dźwięku, może ono rozchodzić się w próżni. Naukowcy zdali sobie z tego sprawę z tej fundamentalnej różnicy na początku XX wieku. Wcześniej dominowała teoria, że istnieje specjalny ośrodek, zwany eterem, który wypełnia cały wszechświat i umożliwia rozchodzenie się światła. Jednak seria eksperymentów przeprowadzona przez Michelsona i Morleya pokazała, że eter nie może istnieć. Ten wynik zainspirował Alberta Einsteina do sformułowania szczególnej teorii względności, która postuluje, że prędkość światła jest stała: każdy obserwator, który ją zmierzy, uzyska tę samą wartość, niezależnie od tego, z jaką prędkością sam się porusza.

Jak wyznaczono prędkość światła?

Prędkość światła można zmierzyć na wiele sposobów. Pierwsza opisana próba została podjęta w XVII wieku przez Galileusza. Jego metoda opierała się na sprawdzeniu, kiedy pomocnik stojący na odległym wzgórzu będzie w stanie zauważyć, że odsłonięta została latarnia. Eksperyment nie powiódł się – szybkość światła jest zdecydowanie zbyt duża.

Współcześnie dokładne wyniki uzyskuje się przy wykorzystaniu interferometrii. Ta metoda wymaga użycia lasera, czyli źródła światła o dokładnie znanej częstotliwości. Wiązkę laserową rozdziela się na dwie, które rozchodzą się po ścieżkach o różnej (ale precyzyjnie zmierzonej) długości, a następnie łączą z powrotem. Dzięki temu, że bardzo dobrze rozumiemy zjawisko interferencji, czyli wiemy, w jaki sposób będzie wyglądać ostatecznie otrzymana wiązka laserowa w zależności od parametrów wiązek składowych, możemy obliczyć prędkość światła. Otrzymana w ten sposób prędkość światła w kilometrach na sekundę wynosi 299 742,458, z niepewnością równą zaledwie jednej tysięcznej metra na sekundę! 

Prędkość światła w próżni

Warto podkreślić, że chodzi tutaj o prędkość światła w próżni. Prędkość światła w szkle albo w każdym innym przejrzystym materiale, takim jak woda czy transparentny plastik, jest mniejsza od prędkości światła w próżni. Można wyobrazić to sobie tak, że gdy światło rozchodzi się w ośrodku, odbija się od cząstek na swojej drodze, co je spowalnia, natomiast w próżni, gdy nie ma od czego się odbijać, porusza się po linii prostej. Na przykład prędkość światła w wodzie wynosi około 225 km/s. Przy tym trzeba zauważyć, że prędkość światła w ośrodku (ale nie w próżni) zależy od jego koloru i jest największa dla światła czerwonego, a najmniejsza dla fioletowego. Zjawisko to nosi nazwę dyspersji i to z jego powodu zachodzi rozszczepienie światła białego w pryzmacie.

Dla porównania warto wiedzieć, jaka jest prędkość dźwięku – wynosi ona 340 m/s w powietrzu, a 1480 m/s w wodzie. Oczywiście nie da się podać wartości dla próżni, ponieważ dźwięk nie może się w niej rozchodzić. Światło rozchodzi się w powietrzu tylko nieco wolniej niż w próżni, zatem w powietrzu światło jest prawie milion razy szybsze od dźwięku!

Czy da się przekroczyć prędkość światła?

Z zagadnieniem prędkości światła wiąże się pewien paradoks. Z jednej strony wiadomo, że prędkość światła w próżni ma stałą wartość i żaden obiekt nie może poruszać się szybciej. Z drugiej strony można wymienić pewne przypadki, kiedy w pomiarze prędkości uzyskuje się wynik większy niż prędkość światła. Jak to możliwe? 

Otóż szczególna teoria względności nakłada górne ograniczenie jedynie na prędkość obiektu niosącego energię, związaną z jego poruszaniem się w przestrzeni, zmierzoną przez obserwatora, który sam nie przyspiesza. Jeśli założenia zawarte w tym stwierdzeniu nie są spełnione, to wyznaczona prędkość może mieć wartość nadświetlną – i nie świadczy to o złamaniu żadnego prawa fizyki. 

Na przykład: zgodnie z prawem Hubble’a, galaktyki oddalają się od siebie z prędkością proporcjonalną do dystansu między nimi, więc bardzo odległe od Ziemi skupiska gwiazd oddalają się od nas z nadświetlną prędkością. Jednak obserwowany ruch tych obiektów wynika z rozszerzania się wszechświata; prędkość ich recesji to nie prędkość w przestrzeni, tylko prędkość ekspansji samej przestrzeni. Zatem tylko pozornie wydaje się, że ograniczenie nałożone na prędkość światła jest łamane.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem. Z komunikatu wynika, że w części kraju temperatura może spaść do -17 stopni Celsjusza, a w rejonach podgórskich do blisko -20 stopni.

Trzaskający mróz. IMGW ostrzega

Trzaskający mróz. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rządy mroźnego wyżu dobiegają końca. Od środy do Polski napływać będą cieplejsze masy powietrza znad Atlantyku. W weekend termometry pokażą miejscami nawet blisko 10 stopni Celsjusza.

Już niedługo będzie prawie 10 stopni

Już niedługo będzie prawie 10 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę 19.02. Przed nami kolejna mroźna noc, miejscami mogą pojawić się przelotne opady śniegu. Dzień przyniesie sporo słońca. Warunki biometeo będą neutralne.

Noc z tęgim mrozem

Noc z tęgim mrozem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedźwiedź brunatny zaatakował rodzinę z dwójką małych dzieci. Do zdarzenia doszło kilka metrów od nory zwierzęcia, na szlaku prowadzącym na szczyt Hlinisko w powiecie Liptowski Mikułasz na Słowacji.

Niedźwiedź zaatakował rodzinę z dziećmi

Niedźwiedź zaatakował rodzinę z dziećmi

Źródło:
ENEX, myliptov.sme.sk

W Śnieżnej Wiosce rozrzucona została mokra bawełna z mydlinami, która miała udawać śnieg. Na taki pomysł wpadł zarząd nowo otwartej atrakcji koło Chengdu w południowo-zachodnich Chinach, która miała zapewniać odwiedzającym zimowe krajobrazy. "Śnieg" z bawełny nie przypadł jednak turystom do gustu, a jego zdjęcia i nagrania wywołały w sieci falę oburzenia.

Rozrzucili mokrą bawełnę, by udawała śnieg. Śnieżna Wioska przeprasza turystów

Rozrzucili mokrą bawełnę, by udawała śnieg. Śnieżna Wioska przeprasza turystów

Źródło:
PAP, Reuters

Od kilku dni w okolicach Pól Flegrejskich odnotowuje się wzmożoną aktywność sejsmiczną. Wstrząsy nie są bardzo silne, jednak mieszkańcy odczuwają niepokój. Niektórzy bali się spać w domach i spędzili noc w samochodach. Władze i eksperci uspokajają, że zdarzenia nie są związane z rychłymi erupcjami i zapewniają, że trzymają rękę na pulsie.

Seria wstrząsów we Włoszech. "Najdłuższa w ciągu ostatnich 40 lat"

Seria wstrząsów we Włoszech. "Najdłuższa w ciągu ostatnich 40 lat"

Źródło:
RAI, tg24.sky.it, tvnmeteo.pl

W ośrodku narciarskim położonym w mieście Henniker w amerykańskim stanie New Hampshire doszło do awarii wyciągu krzesełkowego. Usterka była na tyle poważna, że konieczna była ewakuacja ponad stu osób. Nikt nie został ranny.

Awaria wyciągu narciarskiego, ewakuacja ponad 100 osób

Awaria wyciągu narciarskiego, ewakuacja ponad 100 osób

Źródło:
NBC Boston

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało, że w kilku rejonach Polski powietrze ma złą jakość. SMS-owe alerty otrzymali mieszkańcy województw: śląskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, podkarpackiego i łódzkiego.

RCB wysłało alert smogowy. Tam lepiej nie wychodzić z domów

RCB wysłało alert smogowy. Tam lepiej nie wychodzić z domów

Źródło:
RCB

Ostatnia noc także przyniosła srogi mróz. Były miejsca, gdzie temperatura powietrza osiągnęła -17 stopni Celsjusza. Przy gruncie wartości były jeszcze niższe. A jak było w Litworowym Kotle, polskim biegunie zimna?

Nawet -24 stopni przy gruncie. Ostatnia noc też była bardzo zimna

Nawet -24 stopni przy gruncie. Ostatnia noc też była bardzo zimna

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, mrozowiska.pl

Brazylia mierzy się z falą upałów. Według prognoz tamtejszego instytutu meteorologicznego, w ciągu najbliższych dni w Rio de Janeiro, temperatura odczuwalna może przekroczyć 50 stopni Celsjusza. Władze obawiają się, że konsekwencje pogody będą tragiczne, gdyż niebawem rozpoczyna się karnawał.

Takich upałów nie było tam od ponad dekady

Takich upałów nie było tam od ponad dekady

Źródło:
PAP

Wzrósł tragiczny bilans powodzi, które nawiedziły Stany Zjednoczone. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotował stan Kentucky. Zniszczenia są ogromne, na drogach wciąż zalega woda, mnóstwo budynków zostało pozbawionych dostaw energii elektrycznej.

"Jedna z największych katastrof naturalnych w naszym życiu". Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

"Jedna z największych katastrof naturalnych w naszym życiu". Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Źródło:
PAP, CNN

Coraz więcej turystów decyduje się na wycieczkę w okolice niespokojnej Etny. Spektakl ze spływającą lawą po ośnieżonych zboczach jest niewątpliwie widowiskowy, ale i wyjątkowo niebezpieczny. Władze Sycylii przestrzegają przed takimi eskapadami.

W rejonie aktywnej Etny rozkwitła niebezpieczna "turystyka wulkaniczna"

W rejonie aktywnej Etny rozkwitła niebezpieczna "turystyka wulkaniczna"

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Wtorek 18.02 przyniesie wielu regionom kraju pogodną aurę. Lokalnie może przelotnie popadać śnieg. Termometry wskażą maksymalnie 2 stopnie.

Pogoda na dziś - wtorek 18.02. Czeka nas pogodny dzień, lokalnie sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - wtorek 18.02. Czeka nas pogodny dzień, lokalnie sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mroźna aura sprzyja tworzeniu się ciekawych lodowych zjawisk. Jednym z nich jest lodowy krąg, który pojawił się na rzece w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie). Niezwykły twór natury został uchwycony na zdjęciach i nagraniu.

Na rzece pojawił się lodowy krąg

Na rzece pojawił się lodowy krąg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Śnieżyca doprowadziła w weekend do chaosu na szwedzkiej drodze E18. Z powodu panujących tam trudnych warunków pogodowych zderzyło się około stu samochodów. W poniedziałek służby opublikowały wstępny raport po katastrofie.

Potężny karambol, zderzyło się blisko sto aut. "Sceny jak z dystopijnego filmu"

Potężny karambol, zderzyło się blisko sto aut. "Sceny jak z dystopijnego filmu"

Źródło:
PAP, dn.se, swedenherald.com, AFP

Noc z niedzieli na poniedziałek była bardzo mroźna. W Jeleniej Górze przy ziemi termometry pokazały -24 stopni Celsjusza. Znacznie zimniej było jednak w tatrzańskim Litworowym Kotle. Tam temperatura minimalna wyniosła rano -41,13 st. C.

-41 stopni w Tatrach. Potężny mróz w Polsce

-41 stopni w Tatrach. Potężny mróz w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, mrozowiska.pl, PAP

Litworowy Kocioł to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. -41,13 stopni Celsjusza pokazały tam termometry w poniedziałek rano. Jakie czynniki wpłynęły na to, że jest tam o tyle zimniej niż w sąsiednich dolinach lub wysoko na szczytach?

Litworowy Kocioł. Co sprawia, że jest polskim biegunem zimna?

Litworowy Kocioł. Co sprawia, że jest polskim biegunem zimna?

Źródło:
mrozowiska.pl, tvnmeteo.pl

Sytuacja na greckiej wyspie Santorini nadal jest napięta. Władze poinformowały w poniedziałek, że powstanie tam port ewakuacyjny na wypadek wystąpienia silnego trzęsienia ziemi.

Kilkanaście tysięcy wstrząsów. Jest zapowiedź powstania portu ewakuacyjnego     

Kilkanaście tysięcy wstrząsów. Jest zapowiedź powstania portu ewakuacyjnego     

Źródło:
PAP

Geolodzy z niepokojem patrzą na stratowulkan Mount Spurr położony na Alasce. W ostatnich miesiącach w jego okolicy odnotowywane są niewielkie trzęsienia ziemi oraz deformacje terenu, co ma świadczyć o zbliżającej się erupcji. Zdaniem ekspertów prawdopodobieństwo potencjalnego wybuchu wynosi 50 procent.

Wulkan na Alasce wysyła groźne sygnały

Wulkan na Alasce wysyła groźne sygnały

Źródło:
CNN

Trwa nabór do chińskich "sił obrony planetarnej", nowego zespołu, który ma monitorować i ostrzegać przed asteroidami. Rekrutację prowadzi jedna z agencji chińskiego rządu, a stanowiska czekają na trzech ochotników. Rekrutację rozpoczęto kilka dni po tym, jak analitycy do 2,3 procent zwiększyli prawdopodobieństwo, że w 2032 roku może dojść do uderzenia w Ziemię asteroidy.

Chiny rekrutują do "sił obrony planetarnej"

Chiny rekrutują do "sił obrony planetarnej"

Źródło:
The Guardian, news.ifeng

Na większe ocieplenie poczekamy do przełomu lutego i marca. Sprawdź długoterminową, 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy z University of North Carolina zbadali zdolności żółwi karetta do orientowania się w terenie. Okazało się, że pomaga im przy tym pole magnetyczne Ziemi. To dzięki niemu potrafią pokonać tysiące kilometrów i wrócić w to samo miejsce. Kiedy badacze manipulowali polem magnetycznym stworzonym w sztucznym środowisku, żółwie wykonywały tak zwany "taniec".

Żółwie "tańczą", aby orientować się w polu magnetycznym Ziemi

Żółwie "tańczą", aby orientować się w polu magnetycznym Ziemi

Źródło:
AFP, ScienceAlert

W akwarium ogrodu zoologicznego w Sao Paulo w Brazylii na świat przyszła pierwsza samica niedźwiedzia polarnego w Ameryce Łacińskiej. Młode o imieniu Nur jest dzieckiem pary niedźwiedzi sprowadzonych 10 lat temu ze wschodniej Europy.

Narodziny, które przeszły do historii

Narodziny, które przeszły do historii

Źródło:
BBC, Agencia Brasil

Władze Buenos Aires chcą ograniczyć rozmnażanie się kapibar w Nordelcie, luksusowym miasteczku położonym w pobliżu stolicy Argentyny. W tym celu zaakceptowano plan selektywnej sterylizacji tych największych gryzoni świata i podawania im środków antykoncepcyjnych. Zdaniem rządzących populacja kapibar znacząco wzrosła w ostatnich latach, co stanowi niebezpieczeństwo dla nich samych oraz innych zwierząt, a także mieszkańców. Nie wszyscy są jednak w tej kwestii zgodni.

Antykoncepcja dla kapibar. Chcą ograniczyć liczbę gryzoni, są kontrowersje

Antykoncepcja dla kapibar. Chcą ograniczyć liczbę gryzoni, są kontrowersje

Źródło:
The Guardian

Portugalski archipelag Azorów dostał się pod wpływ zimy. Pojawienie się opadów śniegu na wyspach położonych na Oceanie Atlantyckim uznawane jest za prawdziwy ewenement pogodowy.

"Bardzo rzadkie zjawisko" na Azorach

"Bardzo rzadkie zjawisko" na Azorach

Źródło:
PAP, SIC Noticias

W polskich lasach zaczyna się sezon na zrzucanie poroża. Sarny, jelenie i łosie zazwyczaj pozbywają się go w okresie od połowy lutego do końca marca. Co ciekawe, jak przekazują leśnicy, poroże można zbierać, ale tylko w określonych przypadkach.

Czy można zabrać poroże jelenia do domu?

Czy można zabrać poroże jelenia do domu?

Źródło:
PAP, Lasy Państwowe

Leśnicy z mazurskiego nadleśnictwa Spychowo czekają na rybołowa. Żeby założył u nich gniazdo przygotowali mu specjalną platformę na drzewie, które w poprzednim sezonie upatrzył sobie ten rzadki ptak. Gniazdo, które powstało w ubiegłym roku zostało strącone przez silny wiatr.

Stworzyli platformę, by pomóc rybołowowi w zbudowaniu gniazda

Stworzyli platformę, by pomóc rybołowowi w zbudowaniu gniazda

Źródło:
PAP

Australia Zachodnia walczy ze skutkami cyklonu tropikalnego Zelia. Niektóre miejsca w stanie przyjęły rekordowe ilości deszczu, które przyczyniły się do rozległych powodzi. Władze przestrzegają, że to jeszcze nie koniec, a chociaż system pogodowy zaczął już słabnąć, powodzie mogą dawać się we znaki jeszcze przez najbliższy czas.

"Setki drzew wyrwanych z korzeniami". Zelia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

"Setki drzew wyrwanych z korzeniami". Zelia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Francuscy celnicy udaremnili przemyt... zębów dinozaurów. Skamieniałości były ukryte w ciężarówce jadącej z Hiszpanii do Włoch, ale najprawdopodobniej pochodziły z Maroka. Jak podały służby celne, w przesyłkach znaleziono zęby trzech gatunków.

Ciężarówką próbowali przemycić zęby dinozaurów

Ciężarówką próbowali przemycić zęby dinozaurów

Źródło:
AFP, BFM TV

Dydelf trafił do szpitala po zjedzeniu czekoladowego tortu. Zwierzak dorwał się do pozostawionego na tarasie przysmaku, co zaniepokoiło właścicieli domu, którzy nie wiedzieli, czy czekolada szkodzi temu gatunkowi. Jak się okazało, łakomstwo torbacza mogło uratować mu życie - podczas badań weterynarz stwierdził u zwierzęcia zatrucie ołowiem.

Zjadł prawie całe ciasto. Mogło to uratować mu życie

Zjadł prawie całe ciasto. Mogło to uratować mu życie

Źródło:
Forbes, CNN