TVN Meteo | Nauka

Następca Teleskopu Hubble'a poleci w kosmos. Wyznaczono nową datę

TVN Meteo | Nauka

Autor:
ps
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wystartuje w kosmos 24 grudnia - ogłosiły w sobotę NASA i spółka astronautyczna Arianespace. Pod koniec listopada odwołano termin 18 grudnia. Naukowcy liczą na to, że przyczyni się on do rozwoju ludzkiej wiedzy o wszechświecie nie mniej niż Teleskop Hubble’a.

"Jako docelową datę wystrzelenia Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba wyznaczono 24 grudnia" - napisała na Twitterze Arianespace, międzynarodowa spółka astronautyczna, zajmująca się komercyjnym transportem kosmicznym.

Wystrzelenie teleskopu było już dwukrotnie przekładane z powodu drobnych awarii. Ostatnia dotyczyła komunikacji pomiędzy teleskopem a rakietą nośną i spowodowała ogłoszenie 24 listopada, iż 18 grudnia przestał być aktualną datą startu w kosmos.

"Ogólny przegląd startu odbędzie się 21 grudnia, a jeśli wszystko będzie gotowe, rakieta nośna zostanie przeniesiona na miejsce wystrzelenia 22 grudnia" - uściśliła NASA.

Teleskop 12 października dotarł na pokładzie statku MN Colibri do Gujany Francuskiej w Ameryce Południowej, gdzie w Kourou znajduje się Europejski Port Kosmiczny. Stamtąd teleskop zostanie wyniesiony w kosmos przy pomocy europejskiej rakiety Ariane 5.

TPAP/Reuters/Adam Ziemienowicz

Teleskop waży sześć ton, a jego wymiary to ponad 10,5 na 4,5 metra - w wersji złożonej, w której był transportowany. Do transportu posłużył 30-metrowy pojemnik, który razem z dodatkowym osprzętem waży ponad 70 ton

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł do Gujany Francuskiej na pokładzie statku MN ColibriNASA/Chris Gunn
PAP/Reuters/Adam Ziemienowicz

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Oczekiwania odnośnie misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba są bardzo duże. Naukowcy liczą na to, że przyczyni się do rozwoju ludzkiej wiedzy o wszechświecie nie mniej niż Teleskop Hubble’a. Projekt prowadzony jest przez NASA, Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Kanadyjską Agencję Kosmiczną (CSA).

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST)NASA/Chris Gunn

Autor:ps

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA/Chris Gunn

Pozostałe wiadomości