Najnowsze

Zanieczyszczone powietrze nas ogłupia

Najnowsze

Tak wygląda smog z lotu ptaka (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Tak wygląda smog z lotu ptaka (Uniwersytet Śląski w Katowicach)Uniwersytet Śląski w Katowicach
wideo 2/15

Zanieczyszczenia powietrza wpływają negatywnie na cały nasz organizm, w tym także na mózg. Chińscy naukowcy wykazali, że wdychanie smogu, sadzy czy ozonu obniża nasze zdolności werbalne i matematyczne, rośnie też ryzyko zachorowania na demencję czy Alzheimera.

W wielu miejscach na świecie oddycha się coraz trudniej. Powietrze jest zanieczyszczane przez samochody, fabryki, a także domy, które ogrzewa się węglem. W Polsce problem pojawia się głównie zimą, jednak w słoneczne, letnie dni może szkodzić nam nie smog, a ozon.

Zanieczyszczenia - smog, sadza, ozon i inne - pustoszą nie tylko układ oddechowy, ale szkodzą również innym organom, w tym mózgowi.

Ryzyko demencji i Alzheimera

Nad zagadnieniem pochylili się chińscy naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego, Yale i Bejing Normal University. Badania opublikowali w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". Wykazali, że stałe narażenie na wdychanie zanieczyszczonego powietrza może być szkodliwe dla naszych funkcji poznawczych, potencjalnie zwiększając ryzyko zachorowania między innymi na demencję czy Alzheimera.

Autorzy badań podkreślają, że powietrze złej jakości skraca życie, szkodzi również rozwijającym się organizmom dzieci - w tym mózgowi. Badania wykazały, że szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na organizm rośnie wraz z wiekiem.

Jak się bronić przed smogiem?tvn24

Kobiety mniej narażone niż mężczyźni

Naukowcy przeanalizowali dane pozyskane z badań werbalnych i matematycznych przeprowadzonych w 162 losowych chińskich powiatach w latach 2010-2014. Wyniki porównano z oficjalnymi danymi dotyczącymi jakości powietrza w tych rejonach.

Okazało się, że w perspektywie długofalowej zanieczyszczenia spowodowały pogorszenie wyników obu części, jednak słaba jakość powietrza większy wpływ wywarła na testy werbalne niż na matematyczne. Problem dotyczy zwłaszcza słabo wykształconych mężczyzn w wieku powyżej 64 lat.

Badacze zaznaczyli, że gdyby ci ludzie mieszkali w miastach, w których normy jakości powietrza nie przekraczałyby tych określonych przez Agencję Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych, wyniki ich testów byłyby dużo lepsze. Naukowcy wykazali również, że mężczyźni poradzili sobie z częścią werbalną gorzej niż kobiety. Według nich obszar mózgu odpowiadający za mowę jest bardziej rozwinięty u kobiet.

Problem całego świata

Według badaczy, normy jakości powietrza ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) są przekroczone w 98 procentach miast o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 tysięcy osób w krajach słabo i średnio rozwiniętych na całym świecie. Na tej podstawie można wnioskować, że zanieczyszczenie powietrza wpływa negatywnie na mózg nie tylko w Chinach, ale również w wielu innych miejscach świata.

Jest mnóstwo powodów, żeby podejmować walkę ze złej jakości powietrzem. Nie lekceważmy tego, że może ono zmienić zdolność ludzi do myślenia.

Smog na co dzień. Sondaż CBOS (Małgorzata Latos/PAP)Małgorzata Latos/PAP

Autor: ao/map / Źródło: sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości